Kinija vėsina kaistančią NT rinką Pereiti į pagrindinį turinį

Kinija vėsina kaistančią NT rinką

Rūpestis: Kinijoje kilęs nekilnojamojo turto bumas kelia galvos skausmą šalies valdžiai.
Rūpestis: Kinijoje kilęs nekilnojamojo turto bumas kelia galvos skausmą šalies valdžiai. / "Reuters" nuotr.

Pasklidus gandams apie Kinijai gresiantį nekilnojamojo turto (NT) burbulo sprogimą, šalis ėmėsi radikalių priemonių, siekdama pažaboti tolesnį kainų kilimą.

Suvaržymai negelbėja

Atrodo, kad Kinijos valdžia pamažu ima panikuoti. Kone kasdien pasirodo pranešimų apie vis naujus suvaržymus. Naujausias jų – jau trečias šiais metais bankų rezervų didinimas, kuris įsigalios nuo gegužės 10 d. Tačiau net ir po šio sprendimo Kinijos valdžia pripažįsta, kad to gali nepakakti, siekiant išvengti NT burbulų formavimosi.

"Bankų rezervo didinimas tėra suvaržymų pradžia, nes to, ką jau padarė vyriausybė, gali nepakakti, siekiant apsaugoti ekonomiką nuo perkaitimo", – antradienį naujienų agentūra "Bloomberg" citavo fondų valdytoją Zhangą Lingą. Pirmą ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2009 m. laikotarpiu, Kinijos ekonomika augo 11,9 proc., t. y. daugiausia nuo 2007 m. Zhangas Lingas mano, kad siekiant suvaldyti padėtį, ateityje gali būti imtasi mokestinių priemonių, toliau didinamos palūkanos.

Banko "Goldman Sachs" ekspertų teigimu, bankų rezervų reikalavimų griežtinimas neduos trokštamų rezultatų, siekiant suvaldyti infliaciją ir besipučiančius kainų burbulus.

Ši žinia supurtė Kinijos akcijų rinką. "Shanghai Composite" indeksas nuo metų pradžios smuko 13 proc., vien balandį – 7,7 proc., labiausiai nuo sausio.

Drakoniški sprendimai

Nacionalinis statistikos biuras paskelbė, kad kovą 70-yje Kinijos miestų NT kainos pakilo 11,7 proc. Po to Kinijos vyriausybė pareiškė, kad būtina imtis griežtesnių priemonių, siekiant suvaldyti spekuliacijas NT sektoriuje.

Balandžio viduryje NT plėtotojams uždrausta pardavinėti dar nepastatytus butus ir imti už juos užstatą, taip pat draudžiama nustatyti nepagrįstai aukštas kainas. NT bendrovės privalo viešai skelbti apie visus turimus butus ir jų kainas, uždrausta vykdyti išankstinius pardavimus, kaupti žemės sklypus ir taip didinti jų kainą. Valdžia įspėjo apie bausmes, gresiančias statybų įmonėms, kurios dirbtinai formuos paklausą.

Kai kurie ekonomistai priemones, kurių ėmėsi Kinijos valdžia, jau dabar vadina drakoniškomis ir radikaliausiomis NT rinkos istorijoje.

Apynasris bankams

Minėti suvaržymai NT plėtotojams – ne pirmieji, kurių imtasi. Anksčiau skelbta apie griežtinamą bankų politiką: uždrausta teikti paskolas įsigyti trečiajam būstui, padidintos palūkanos ir pradinio įnašo dydis perkantiems antrąjį būstą. Uždrausta išduoti paskolas tiems klientams, kurie nebus pateikę mokesčių deklaracijų ir neturės įrodymų, kad mokėjo socialinio draudimo įmokas. Balandžio 30-ąją paskelbta, kad viena šeima galės įsigyti tik vieną butą.

"Jei sprendimai bus įgyvendinti tinkamai, tai turės įtakos NT kainoms", – pareiškė Li Shaoming, bendrovės "China Jianyin Investment Securities Co." analitikė. Anot jos, jei šie sprendimai nepadės pažaboti NT kainų, vėliau gali būti imtasi mokestinių priemonių.

Naujienos apie vis naujus apribojimus NT ir bankų sektoriuose smukdo Kinijos vertybinių popierių biržų indeksus, krinta bankų, statybų įmonių akcijų vertė. Nuo metų pradžios iki balandžio vidurio "SE Shang Property" indeksas, į kurį įtrauktos 34 NT bendrovės, smuko 19 proc.

Atsakomybė – valdininkams

NT brokeriams Kinijoje taip pat uždrausta taikyti tam tikrus pardavimą skatinančius metodus, pavyzdžiui, samdyti žmones, neva ketinančius pirkti būstus. Anot Li Shaoming, būtent tokia pardavimo praktika lėmė staigų NT kainų augimą. Pardavėjai taip pat kontroliuoja pasiūlą, viešai rinkai pateikdami tik dalį butų, o tų, kurie yra geresnėse vietose, pardavimą pristabdo laukdami aukštesnių kainų.

Vietos statybų priežiūros tarnybos įpareigotos išduoti leidimus vykdyti išankstinę būstų prekybą tik tuose namuose, kurių statyba jau baigta. Prekyba butais gali būti pradedama tik praėjus 10 dienų po to, kai gautas minėtas leidimas. Iki šiol buvo galima rezervuoti butus pastačius vos vieną laiptinę ar kelis aukštus. Nuo šiol, po to, kai butas rezervuojamas, nebegalės keistis tą butą perkantis asmuo, teigiama valdžios pranešime.

Už sėkmingą NT kainų suvaldymą atsakomybė teks vietos provincijų vyriausybėms ir aukščiausiems jų pareigūnams. Siekdami šio tikslo jie gali apriboti galimo parduoti NT skaičių.


Neregėtas brangimas

Nacionalinio statistikos biuro duomenimis, tarp 70-ies Kinijos miestų, kuriuose NT kainos kovo mėnesį kilo labiausiai, pirmauja Hainano salos Haikou ir Sanjos miestuose. Hainano sostinėje Haikou kovą NT kainos pašoko 53,9 proc., Sanjoje, kurioje vyko grožio konkursas "Mis pasaulis", kainos kilo 52,1 proc.

Apie NT burbulo sprogimą, Kinijos laukiantį dar šiais metais, jau ne pirmą kartą šiemet įspėjo legendinis JAV investuotojas ir rizikingų fondų valdytojas Jamesas Chanosas. Anot jo, Kinija yra "ant bėgimo takelio į pragarą" ir niekaip negali įveikti narkotizuojančio NT plėtros poveikio, kuris užtikrina visos šalies ekonomikos rodiklių augimą.

Panašiai mano ir investuotojas Marcas Faberis, naujienlaiškio "Gloom, Boom & Doom" leidėjas. Anot jo, per artimiausius 12 mėnesių Kinijos ekonomika sulėtės ir, tikėtina, patirs krachą. M.Faberis tikina, kad tokioms prognozėms pagrindo duoda vertybinių popierių kainų pokyčiai ir NT kainos, kurios esą rodo, kad šio sektoriaus burbulas netrukus sprogs.


Kapsuliniai butai Pekino skruzdėms

Kol valdžia tik galvoja, kaip spręsti neturtėlių ir ką tik išsilavinimą įgijusių jaunuolių būsto problemas, 78-erių pensininkas Huangas Rixinas pasiūlė sprendimą Pekino skruzdėms. Taip vadinami jauni aukštąsias mokyklas baigę kinai, kurių uždarbis palyginti menkas, o didžiąją jo dalį praryja būsto nuoma. Dėl šios priežasties dažniausiai ankštuose butuose gyvena po kelis jaunuolius.

Viename triaukščio pastato aukšte pensininkas įrengė 8 kapsulinius butus. Nė dviejų kvadratinių metrų ploto nesiekiančiuose butuose yra lova, stalas, kėdė, televizorius ir interneto ryšys.

H.Rixinas prisipažįsta šią idėją pasiskolinęs iš Japonijos, kur jau anksčiau atsirado kapsuliniai viešbučiai. Tokių viešbučių minimalaus ploto kambariuose yra visko, ko reikia gyvenimui. Pekino kapsuliniuose butuose gali tilpti tik vienas žmogus, tačiau taip užtikrinamas privatumas, kurio nėra, kai viename kambaryje gyvena dešimt žmonių.

Butų statybai kinas išleido 40 tūkst. juanių (apie 15 tūkst. litų). Dar 2 tūkst. juanių (apie 770 litų) per mėnesį atsieina trijų kambarių nuoma. Už kambarį kapsuliniame bute jis iš nuomininkų prašo nuo 250 iki 350 juanių (apie 96–134 litus) per mėnesį. Taigi bent kol kas šis projektas neatsiperka. H.Rixinas tikino šį projektą įgyvendinęs ne dėl pinigų, o norėdamas pagelbėti mažai uždirbančiam jaunimui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų