Pereiti į pagrindinį turinį

Kodėl „Sodra“ vasarą atidžiau stebi sergančiuosius?

2024-06-29 16:00

„Sodra“ vasarą atidžiau stebi sergančiuosius, ar šie nepiktnaudžiauja nedarbingumo pažymėjimais. Esą vis pasitaiko atvejų, kai žmonės tiesiog pasiima vadinamąjį biuletenį ir dienas leidžia ne ligos patale, o prie jūros, kelionėse ar tiesiog vakarėliuose.

I. Gelūno / BNS nuotr.

Kaip tokius gudruolius „Sodra“ sučiumpa ir kas jiems gresia, plačiau pakomentavo „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič. 

– Kodėl negalima kartu suderinti atostogų su biuleteniu? 

– Yra nustatytos taisyklės nedarbingumo metu. Su jomis sergantį žmogų supažindina ir gydytojas. Negalima linksmintis, dalyvauti viešuose renginiuose, negalima dirbti, mokytis kontaktiniu būdu, vartoti svaigalų, alkoholio. Bendrai kalbant, negalima elgtis taip, kad pablogintume savo sveikatos būklę ar sukeltumėme kažkokią riziką sau. 

– Kaip „Sodra“ sužino apie tokius besilinksminančius ar atostogaujančius ligonius? 

– Dažniausiai sužinome iš skundų, pavyzdžiui, kaimynų, darbdavių ar šiaip žmonių iš aplinkos, kurie pamato ir įtaria, kad galbūt netinkamai žmogus išnaudoja tą laiką.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Kas daroma, jeigu „Sodra“ gauna signalų, kad žmogus būdamas nedarbingu išvažiavo, pavyzdžiui, pagulėti į pliažą? 

– Dažniausiai toks žmogus yra kviečiamas į gydytojų konsultacinę komisiją, kuri nustato, ar jis iš tiesų serga ir ar reikėtų jam pratęsti nedarbingumą. Bet vėlgi, statistika yra tokia, kad apie 70 proc. žmonių, kurie į tą komisiją yra kviečiami, pasveiksta dar prieš joje apsilankant ir nedarbingumo pažymėjimas yra užbaigiamas.

Dažniausiai sužinome iš skundų, pavyzdžiui, kaimynų, darbdavių ar šiaip žmonių iš aplinkos, kurie pamato ir įtaria, kad galbūt netinkamai žmogus išnaudoja tą laiką.

– Ar jūs matote tai kaip problemą? Ar žmonės tuo piktnaudžiauja? 

– Yra tam tikrų piktnaudžiavimo atvejų, bet mastas nėra labai didelis. Pavyzdžiui, žmonių, kurie vyksta į užsienį, yra paprašoma grąžinti ligos išmoką. Visą laiką profilaktiškai primename, kad jeigu jau sergame, tai geriau sirgti. 

– Jei žmogus vyksta į Šengeno zoną, jo dokumentų niekas niekur netikrina, įlipa į lėktuvą, nekelia nuotraukų į socialinius tinklus. Taip pasinaudodamas nedarbingumu, gauna pinigus iš valstybės ir sutaupo atostogas. Gal visai geras planas? 

– Čia yra sąžinės reikalas. Judėjimo Šengeno zonos ribose galbūt neįmanoma sukontroliuoti taip griežtai, kaip vykstant už Šengeno zonos ribų. Be to, nei „Sodra“, nei kita institucija negali riboti žmogaus judėjimo. Bet dažnai būna, jog žmonės patys išsiduoda ir tuomet tenka ligos išmoką grąžinti. 

– Kokios nuobaudos gresia ir kokią įtaką tai turės ateities nedarbingumo klausimams? 

– „Sodra“ nėra labai griežta – papildomų nuobaudų, baudų ar juodojo sąrašo nėra. Viskas vyksta taip – jeigu ligos išmoka dar nebuvo paskirta, tai ji nėra skiriama. O jeigu jau buvo paskirta ir nusprendžiama, kad be pagrindo žmogus ją gavo, tai tiesiog turi ją grąžinti. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų