Juo norima išsiaiškinti, kaip pasiūlytos pataisos paveiks pensijų sistemą bei kiek jos atitinka Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimus, trečiadienį pranešė TS-LKD frakcija.
„Prašome atlikti ekspertinį vertinimą, kaip galimybė bet kada nutraukti kaupimą bei išimti tam tikrą kiekį santaupų paveiks pensijų fondų valdytojų investavimo strategijas ir jų investicinę grąžą, kokį poveikį tai galimai turės fondų valdytojų konkurencijai, kiek tikėtina, kad steigsis nauji pensijų fondų valdytojai, bei kitus aktualius klausimus“, – pranešime teigė TS-LKD frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė.
Antradienį Seime jis pasiūlė svarstyti visus parlamentarų inicijuotus pakeitimus, apjungti juos į vieną projektą, o dėl jų balsuoti tik gavus ekspertų išvadas.
Vienas iš konservatorių registruotų pataisų iniciatorių, Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma sako, kad politikai turėtų žinoti ekspertų nuomonę dėl skirtingų pasiūlymų galimo poveikio pensijų sistemai.
„Jų yra gana daug, kokie keturi, kurie buvo pateikti. Matau geriausią išeitį, kad svarstytume ramiai, gaudami Lietuvos banko, Vyriausybės, ekspertų išvadas. Žinoma, čia jau politikų sąžinės reikalas, ar jie norės matyti šias išvadas“, – trečiadienį Žinių radijui teigė J. Razma.
Žinoma, čia jau politikų sąžinės reikalas, ar jie norės matyti šias išvadas.
Pasak jo, konservatorių pasiūlytos pataisos „minimaliai būtinos“ siekiant įgyvendinti dar kovo mėnesį paskelbtą KT nuomonę, kad pensijų kaupimo įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai.
„Mūsų projektas minimaliai būtinas reaguojant į KT nutarimą, rūpinantis, kad, vis dėlto, būtų išlaikytas kuo labiau principas, kad lėšų kaupimas antroje pakopoje skirtas didesnei pensijai užsitikrinti“, – sakė J. Razma.
Konservatoriai siūlo leisti gyventojams anksčiau laiko atsiimti visą pensijai sukauptą sumą, jeigu jiems paskirta paliatyvi pagalba, jie serga sunkia liga arba nustatyta sunki negalia, kai netekta 70 proc. dalyvumo.
Be to, siūloma atsisakyti nuolatinio įtraukimo į pensijų kaupimą kas trejus metus iki 40 metų – jie būtų įtraukiami vieną kartą, o atsisakius dalyvauti – dar kartą po trejų metų.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisomis, be to, siūloma, kad savanoriškai nutraukiant pensijų kaupimo sutartį išmokama suma būtų neapmokestinama.
Antradienį Seimas priėmė svarstyti ne tik konservatorių, bet ir opozicijos pasiūlytas antrosios pensijų pakopos pataisas.
Lietuvos regionų partijos frakcija, Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ siūlo išmokų neapmokestinti bei jiems leisti pasirinkti, ar įsigyti pensijų anuitetą, ar gauti iš pensijų kaupimo bendrovės vienkartinę ar periodinę išmoką.
Taip pat siūloma leisti gyventojams vienašališkai nutraukti pirmą kartą sudarytą sutartį raštu pranešus bendrovei, taip pat atsisakyti valstybės įnašo, sumažinti pensijų fondų atskaitymus.
Be to, siūloma leisti įmokas į pensijų fondus anksčiau laiko atsiimti įvykus žmogaus bankrotui arba kilus ilgalaikei sunkiai finansinei situacijai, kilus grėsmei prarasti vienintelį būstą arba jo netekus dėl nelaimingo atsitikimo ar stichinės nelaimės, taip pat mirus vieninteliam šeimos maitintojui.
(be temos)