Lietuvos banko tyrimas parodė, kad biržos bendrovių atlyginimų politika – mažiausiai skaidri. Nors esama ir kitų principų, kurių nevisiškai laikomasi.
Nė viena iš 35 bendrovių, kurių akcijos kotiruojamos biržoje, dar neįgyvendino visų gero ir atsakingo valdymo rekomendacijų bei principų, nurodytų bendrovių valdymo kodekse. Mažiausiai skaidri yra bendrovių atlyginimų politika, kaip parodė pirmą kartą Lietuvos banko atliktas biržinių bendrovių valdymo tyrimas.
"Mažiausiai atsižvelgiama į rekomendacijas dėl skaidrios atlyginimų politikos. Nors dauguma emitentų ir turi tam tikrus tvarkos aprašus, kuriuose apibrėžta atlyginimų politika, jų viešai neskelbia. Apibendrinta informacija apie faktiškai vadovams išmokėtus atlyginimus pateikiama metiniuose pranešimuose, bet ji neatitinka atlyginimų ataskaitos turinio rekomendacijų", – sakė Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento Reguliuojamos rinkos priežiūros skyriaus viršininkas Vaidas Cibas.
Anot jo, nė viena bendrovė akcininkams neteikia tvirtinti atlyginimų politikos ir jos laikymosi ataskaitos.
Lietuvos banko pranešime teigiama, kad valdymo kodekse nurodyta 11 principų. Jie apima bendrovės valdymo ir priežiūros organų, akcininkų ir interesų turėtojų santykius, valdymo sprendimų skaidrumą, akcininkų interesų apsaugą.
Nevisiškai vykdomos ir kitos valdymo kodekso rekomendacijos: menkai atsižvelgiama į nuostatas dėl valdymo organų sudėties, dauguma bendrovių neturi nepriklausomų narių kolegialiuose valdymo organuose. Taip pat kyla abejonių, ar smulkieji akcininkai turi galimybių į emitentų stebėtojų tarybas ar valdybas siūlyti bei rinkti savo kandidatus.
Be to, atliekant tyrimą nustatyta, kad akcininkams atskleidžiama ne visa rekomenduojama informacija.
"Bendrovės dažnai nurodo, kad dokumentas – atlyginimų politika, jos ataskaita, veiklos strategija ar kita – skelbiamas bendrovės interneto svetainėje, tačiau nepasako nei dokumento pavadinimo, nei konkrečios svetainės skilties, kurioje tas dokumentas pateiktas. Todėl, ieškant informacijos ir jos nerandant, galima susidaryti įspūdį, kad iš tikrųjų dokumentas neskelbiamas arba buvo skelbtas trumpą laiką", – sakė V.Cibas.
Kita vertus, pastaraisiais metais pastangos gerinti įmonių valdymą, atsižvelgiant į gerąją praktiką, matomos. Dauguma bendrovių įgyvendina rekomendaciją turėti savarankiškus audito komitetus, atsakingus už vidaus ir išorės audito priežiūrą, daugėja skelbiančių socialinės atsakomybės ataskaitas.
Naujausi komentarai