Galimybės Lietuvai pasiskolinti tarptautinėse finansų rinkose gerėja, todėl artimiausiu metu šalis ketina bandyti pasiskolinti išleisdama euroobligacijų emisiją, žada premjeras Andrius Kubilius.
„Finansų ministerija planuoja išleisti vadinamąsias euroobligacijas artimiausiu metu. Žiūrėsim, kaip tai sekasi. Be abejo, situacija yra pakankamai sudėtinga, nors kai kurioms kitoms Vidurio Europos šalims yra pasisekę pastaruoju metu išplatinti euroobligacijas tarptautinėse (rinkose - red.past.). Mums šiek tiek problemų sukelia tai, kad kaimyninėje Latvijoje situacija yra sunki ir sudėtinga. Labai dažnai didžiosiose finansų sostinėse nėra daroma didelio skirtumo tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos", - interviu Žinių radijui sakė Vyriausybės vadovas.
Jo teigimu, iki šiol galimybės skolintis tarptautinėse rinkose buvo menkos. „Dabar tos galimybės yra pagerėjusios, bet negalime atsipalaiduoti", - teigė premjeras.
Jis nepatikslino, kokio dydžio euroobligacijų emisiją galėtų pasiūlyti Lietuva. A.Kubiliaus teigimu, padėtį sunkina tai, kad Latvija atsidūrė labai sudėtingoje ekonominėje situacijoje, o tarptautinių finansų rinkų atstovai didelio skirtumo tarp Baltijos valstybių nemato.
A.Kubiliaus tvirtinimu, Vyriausybė stengsis, kad šiemet šalies biudžeto deficitas nebūtų didesnis nei 5 proc. Anksčiau planuota neviršyti 3 proc. biudžeto deficito ribos, svarbios išlaikant Mastrichto kriterijus, reikalingus eurui įsivesti.
„Kuo mažesnis deficitas, tuo geriau. Iš kitos pusės, deficito dydis yra teorinė problema, nors ir labai svarbi valstybės gyvenime", - sakė A.Kubilius.
Jis neatmetė, kad ir siekiant ne didesnio kaip 5 proc. biudžeto deficito šiemet gali tekti dar kartą mažinti biudžeto išlaidas.
Vyriausybei planuojant išleisti vidutinės trukmės euroobligacijas, jau pasirinkti jų platintojai - bankai „Citigroup Global Markets", „Credit Suisse Securities" ir „The Royal Bank of Scotland".
Galutinę euroobligacijų trukmę ir apimtį Finansų ministerija nustatys po birželį prasidėsiančių susitikimų su investuotojais.
Finansų ministras Algirdas Šemeta yra teigęs, kad išplatinus naują euroobligacijų emisiją tarptautinėse kapitalo rinkose tikimasi pasiskolinti kelis šimtus milijonų eurų - priklauso nuo paklausos, tai galėtų būti nuo 300 mln. eurų iki 600 mln. eurų (1-2,1 mlrd. litų ).
Euroobligacijų emisiją, kuria norėta tarptautinėse rinkose pasiskolinti 400 mln. eurų, Lietuva planavo platinti dar pernai, vėliau planai atidėti. Šiomis obligacijomis planuota papildyti užpernykštę 10 metų trukmės emisiją iki 1 mlrd. eurų.
Naujausi komentarai