„Lietuvos durpių pramonė ne tik prisideda vieno svarbiausių Lietuvos ekonomikos augimo variklių – eksporto, įvairiais lietuviškų durpių produktais džiaugiasi ir turi būti dėkingi daugybės nederlingų kraštų gyventojai. Būtent mūsų durpių pramonės dėka Saudo Arabijos ar Afrikos žemėse žaliuoja dalis parkų, alėjų, o dykumose plyti golfo aikštynai, auginami bananai, Meksikoje – agavos, Pietų Amerikoje – eukaliptai. Tiesa, Lietuvoje atsigaunant šiltnamių ūkiui, iš durpių gaminamų substratų suvartojimas taip pat auga“, – sako G. Kavaliauskas.
Šiais laikais iš durpių gaminamas ir durpių pluoštas, kuris naudojamas įvairiai tekstilei gaminti. Lietuvos įmonė „Vegateksa“ iš durpių verpalų gamina kojines. Pirmoji šio gaminio 20 tūkst. partija 2013 m. išgabenta į Suomiją.
Taip pat įdomu, kad gaminant škotišką viskį, durpės reikalingos džiovinant miežius. Nustatytas durpių kiekis įmetamas į anglis arba panaudojamas specialus durpių smilkytuvas. Kartais miežiai džiūsta tiesiog virš degančių durpių briketų. Jų dėka salyklas bei iš jo išvarytas spiritas įgyja specifinį durpių kvapą.
Asociacijos „Lietuviškos durpės“ prezidentas taip pat pasakoja, kad iš tamsių, susiskaidžiusių, durpių yra gaminama aktyvuota anglis, kuri naudojama skysčių, dujų bei brangiųjų metalų filtravimui nuo teršalų maisto, geriamo vandens bei vaistų pramonėje.
„Pritaikius įvairius cheminius metodus, šiuo gaminiu vaistai apvalomi nuo pašalinių medžiagų, taip pat auksas išgryninamas nuo rūdos. Maisto pramonėje šiuo gaminiu išbalinamas cukrus, apvalomas vynas, viskis, romas, degtinė, vaisių sultys. Iš aliejaus taip pašalinami kancerogenai, o esant reikalui, taip iš kavos pupelių galima pašalinti kofeiną“, – teigia G.Kavaliauskas.
Durpės pritaikomos ir medicinoje: Lietuvos vaistinėse parduodamas durpių balzamas su vaistažolėmis, gydantis sąnarių uždegimus, nugaros ar stuburo skausmus, sausgyslių patempimus ir kt. Taip pat gaminamos natūralių durpių pagalvėlės, skirtos šilumos terapija gydyti patemptus raumenis ar šalčio terapija gydyti uždegimus. Šių gaminių taip pat galima įsigyti ir Lietuvoje.
Iš durpių gamminamas ir kačių kraikas, durpės yra patrauklios grožio procedūroms, iš jų gaminamos įvairios kaukės odai.
Durpės, kaip ekologiškos, absorbuojančios medžiagos, naudojamos naftos išsiliejimo atvejais: iš jų gaminamus biofiltrus galima naudoti nuotekoms valyti.
Durpynuose pirmiausia yra nuimamos paviršinės (šviesiosios) durpės, tada lieka tamsiosios, kurias naudinga išgauti kaip kuro durpes. Durpės – plačiai pasaulyje naudojamas kuras, energetine verte prilygstantis medienai. Lietuvoje nuo senų laikų durpės taip pat buvo naudojamos kurui, dar ir dabar Lietuvoje per 20 katilinių yra kūrenamos durpėmis.
Šiuo metu Lietuvoje eksploatuojamas 41 durpynas – jie užima 2,16 proc. visų Lietuvos pelkynų ploto.
Naujausi komentarai