Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą valdantys lenkai, nesugebėdami perimti ir "Klaipėdos naftos" valdymo, vėl prabilo apie įmonės "Orlen Lietuva" pardavimą. Lenkijos spaudoje jau šmėžuoja pirkėjų iš Rusijos pavadinimai.
Atgijo gandai
Šią savaitę Lenkijos spauda, remdamasi neįvardytais šaltiniais, vėl pranešė, kad koncernas "PKN Orlen" ketina parduoti savo valdomą naftos perdirbimo gamyklą Mažeikiuose. Ir pirkėjas veikiausiai bus iš Rusijos. Esą bendrove "Orlen Lietuva" domisi rusų naftos pramonės milžinai "Lukoil" ir TNK–BP.
Neįvardytų dienraščio "Parkiet" šaltinių duomenimis, jau pradėtas galimo sandorio politinis derinimas, mat apie trečdalį (33 proc.) "Orlen" akcijų priklauso Lenkijos valstybei. Tiesa, šalies kaimynės žiniasklaidoje skelbiama, kad valdžia dėl bendrovės "Orlen Lietuva" pardavimo leis apsispręsti pačiai "PKN Orlen".
Pranešimai apie galimą Mažeikių gamyklos pardavimą pastaruoju metu ypač suintensyvėjo. Tokie gandai pasklido "PKN Orlen" vos įsigijus "Mažeikių naftą" (dabar "Orlen Lietuva"). Tiesa, tada lenkai šią informaciją kategoriškai neigė.
"Nieko nauja aš jums nepasakysiu. Mes esame aiškiai išdėstę savo poziciją – Mažeikių gamykla yra svarbi mūsų verslo dalis. Ne tam į ją investuojame milžiniškas sumas, kad vėliau parduotume", – dienraščiui pernai balandį sakė "PKN Orlen" atstovas Davidas Piekarzas.
Trokšta "Klaipėdos naftos"
Tačiau dabar kaimynų retorika pasikeitė. Lenkijos iždo ministerija pareiškė netrukdysianti, jei naftos koncernas "PKN Orlen" nuspręstų parduoti Lietuvos naftos kompleksą "Orlen Lietuva".
"Negalime sutikti su padėtimi, kai "PKN Orlen" galimybės veikti yra ribojamos. Lietuvos Vyriausybės valios stoka išspręsti logistikos problemas Mažeikiuose ir yra toks apribojimas", – dienraščiui "Rzeczpospolita" sakė iždo viceministras Mikołajus Budzanowskis.
Pareigūnas pridūrė norįs dar kartą susitikti su Lietuvos Vyriausybės atstovais ir aptarti atitinkamus logistikos klausimus.
Lenkai leidžia suprasti, jog Mažeikių gamykla gali būti parduota dėl to, kad su Lietuvos valdžia jiems niekaip nepavyksta susitarti dėl naftos krovos bendrovės "Klaipėdos nafta" kontrolės.
Mažeikių naftos perdirbimo įmonę valdantis lenkų koncernas siekia įsigyti bent dalį "Klaipėdos naftos" akcijų ir desperatiškai trokšta dalyvauti ją valdant. Tik tokiu atveju lenkai sutinka investuoti maždaug 300 mln. litų į produktotiekį nuo Mažeikių iki Klaipėdos.
Dabar Mažeikių įmonė didelę dalį eksportui skirtos produkcijos daugiau kaip 100 km iš Mažeikių į Klaipėdą gabena geležinkeliu, o norint visus metus importuoti naftą jūra, reikėtų naftotiekiu perdirbimo įmonę sujungti su "Klaipėdos nafta".
Vadovai tyli
Tiesa, Lenkijos koncernui aktualiausia "Klaipėdos naftos" krovos tarifų politika. Ją ir nori reguliuoti "PKN Orlen". Dėl to lenkai jau kelerius metus spaudžia Lietuvos Vyriausybę.
"Williams" į "Mažeikių naftą" iš viso investavo apie 300 mln. JAV dolerių. Jie nesirūpino įmonės būkle. Mes per trejus metus investavome jau 700 mln. JAV dolerių. O priėjimas prie jūros mums labai brangiai kainuoja", – vakar surengtoje spaudos konferencijoje skundėsi bendrovės "Orlen Lietuva" verslo plėtros vadovas Sigitas Zakalskis. Tačiau plačiau pakomentuoti gandus apie bendrovės "Orlen Lietuva" pardavimą jis atsisakė. Esą tai akcininkų, o ne Mažeikių gamyklos vadovų reikalas.
Dieną prieš tai bendrovės "Orlen Lietuva" atstovas spaudai Jacekas Komaras žadėjo, kad konferencijoje dalyvaus bendrovės vyriausiasis finansininkas Jarosławas Szalińskis. Jis turėjo išdėstyti "PKN Orlen" poziciją dėl galimo Mažeikių gamyklos pardavimo, tačiau renginyje jis taip ir nepasirodė. Susisiekti su juo dienraščiui taip pat nepavyko.
Tačiau ir "PKN Orlen" atstovas spaudai D.Piekarzas nebeatmeta galimybės, kad "Orlen Lietuva" bus parduota. "Derybos šiuo klausimu nevyksta, bet neatmetame nė vieno varianto", – dienraščiui vakar sakė D.Piekarzas.
Jis taip pat pabrėžė, kad po 2009 m. pabaigoje įvykusių susitikimų su Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėju Nerijumi Udrėnu ir ekonomikos ministru Arvydu Sekmoku sprendimai dėl "Klaipėdos naftos" kontrolės perdavimo lenkams nepriimti. Anot jo, koncerno netenkina dabartinė padėtis ir jis bus priverstas tęsti labai pagrįstus restruktūrizavimo veiksmus, mat Mažeikių gamyklai dirbti rentabiliai esą trukdo logistikos problemos.
Lenkai tik gąsdina?
Vis dėlto buvęs "PKN Orlen" vadovas Igoris Chalupecas įsitikinęs, kad lenkai neparduos "Orlen Lietuvos". Anot jo, pastaruoju metu dažnai eskaluojamos kalbos apie galimą Lietuvos naftos perdirbimo gamyklos pardavimą rusams tėra tik pagalbos šauksmas ir noras atkreipti mūsų šalies Vyriausybės dėmesį į koncerno logistikos problemas.
"Niekada negirdėjau "PKN Orlen" vadovų sakančių, kad jie planuoja parduoti "Mažeikių naftą". Manau, jog čia žiniasklaida sudėjo papildomus akcentus", – interviu žurnalui "Versus" sakė šiuo metu finansinių konsultacijų bendrovei "Icentis" vadovaujantis I.Chalupecas.
Pasak jo, net ir spaudžiant ekonominei krizei Mažeikių gamykla lenkams nėra našta.
"Klaipėdos naftos" lenkai negaus
Lietuvos energetikos ministras Arvydas Sekmokas (nuotr.) šią savaitę dar kartą pareiškė, kad Lietuva koncernui "PKN Orlen" neparduos naftos krovos bendrovės "Klaipėdos nafta".
"Mes laikomės savo įsipareigojimų ir iš tikrųjų stengiamės sudaryti kuo palankesnes sąlygas veikti "PKN Orlen" Mažeikių naftos perdirbimo gamykloje, kad jos būtų priimtinos abiem pusėms. Mes išsprendėme klausimą dėl naftos produktų likučių "Klaipėdos naftoje", kurie buvo susidarę, yra sprendžiami logistikos klausimai. Lietuvos valstybė bando padėti "PKN Orlen" nebūti diskriminuojamai kitose Baltijos šalyse prekiaujant benzinu ir dyzelinu, mes darome nemažai žingsnių" – interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė A.Sekmokas.
Lietuvai priklauso 70,6 proc. "Klaipėdos naftos" akcijų.
Naujausi komentarai