Pereiti į pagrindinį turinį

Nepaklyskite „BaltCap“ skandale: kaip veikia investiciniai fondai?

2024-02-10 08:21
LNK inf.

Kilus „BaltCap“ skandalui ir paskelbus galimai milijonus eurų iššvaisčiusio Šarūno Stepukonio paiešką, nesunku paklysti gausybėje naujienų. Kaip turėtų veikti tinkamai prižiūrimi investiciniai fondai, pasakojo „Luminor investicijų valdymo“ portfelio valdytojas Justas Daujotas.

Šarūnas Stepukonis
Šarūnas Stepukonis / J. Kalinsko, P. Peleckio / BNS nuotr.

Ieškomas galimai beveik 30 milijonų eurų iššvaistęs Š. Stepukonis buvo „BaltCap“ investicinio fondo partneris. Nėra aišku, ar didžiulę sumą jis pralošė, ar tai tebuvo praturtėjimo planas. Investicinio fondo „BaltCap“ vadovaujančio partnerio Simono Gustainio teigimu, Š. Stepukonis apėjo kontrolės grandinę klastodamas dokumentus.

„Investicinis fondas yra investuotojų sukauptas turtas. Savo turtą į fondą suneša investuotojai. Fondas disponuoja šiais pinigais pagal tam tikrą nustatytą strategiją“, – kalbėjo specialistas.

J. Daujotas pabrėžia, kad sukauptos lėšos nėra fondo pinigai – jie yra investitorių, kurie pasitikėjimo teise suteikia mandatą atlikti sprendimus ir investuoti pinigus.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

 

Fondas nėra kapšelis, iš kurio pinigus galima pasiimti kaip iš bankomato. Lėšos skirstomos konkrečioms investicijoms. Pagal kolektyvinio investavimo subjektų įstatymą vienas asmuo negali savavališkai skirstyti investicinio fondo pinigų – tam skirtas didelis kontrolės mechanizmas.

„To nedaro vienas asmuo, dažniausiai tai būna investicinis komitetas, bent jau trys asmenys turi patvirtinti tam tikrą sprendimą – ar tai būtų sprendimas atlikti investiciją, ar tam tikrai pinigų perlaida“, – sakė „Luminor investicijų valdymo“ portfelio valdytojas.

Pirmame etape turi būti bent jau šešios akys, tada dar dvi buhalterijoje, dar dvi – depozitoriume ir dar dvi administruojančio asmens.

Komitetui patvirtinus sprendimą, investavimo projektą tikrina buhalterija. Tada tvirtinimas keliauja vidiniam investicinio fondo finansų priežiūros padaliniui – depozitoriumui.

„Dažniausiai depozitoriumas neperduoda to paties veiksmo atlikti valdytojui, o tada jau yra tam tikras administruojantis asmuo, kuris tą funkciją perleidžia“, – kalbėjo J. Daujotas.

Specialistas patikina, kad teisingai veikiančiame investiciniame fonde operacijas peržiūri ne viena ir ne dvi poros akių.

„Pirmame etape turi būti bent jau šešios akys, tada dar dvi buhalterijoje, dar dvi – depozitoriume ir dar dvi administruojančio asmens“, – dėstė specialistas.

Kodėl nesuveikė investicinio fondo „BaltCap“ kontrolės mechanizmas ir kur šiuo metu yra Š. Stepukonis aiškinosi „KK2“ komanda. Jų tyrimas – tik LNK.lt ir LNK eteryje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra