Gyventojai, dirbę iki 1994-ųjų sausio 1 d., raginami pateikti "Sodrai" dokumentus apie įgytą stažą ir uždarbio dydį. Šie duomenys lems būsimos pensijos dydį.
"Kalta tinginystė"
"Sodra" 2003 m. pradėjo duomenų kaupimo akciją, kuri tęsėsi iki 2009 m. sausio 1 d. – t. y. 5 metus. "Sodros" specialistai patys ėjo į darbovietes ir teikė pagalbą surenkant reikiamus dokumentus, buvo platinama labai daug įvairios informacijos, aiškinančios, kaip svarbu pasirūpinti savo pensija iš anksto, taip pat organizuoti susitikimai, kur "Sodros" specialistai, ypač kaimo vietovių gyventojams, akcentavo duomenų kaupimo svarbą. Tačiau iki šiol "Sodrai" vis dar priekaištaujama, kad nepasirūpinta visais duomenimis.
"Penkerius metus rašėme laiškus, raginome, vaikščiojome į įstaigas, įmones agituodami pateikti nors tai, ką turite. Ir še tau – tegu "Sodra" susiranda. Duomenų kaupimo akciją "Sodra" aktyviai vykdė kelerius metus ir, jeigu asmenys per tiek laiko vis dėlto nesugebėjo pasirūpinti savo pačių būsima pensija – tai daugeliu atvejų kalta tik tinginystė", – pabrėžė Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) valdybos direktorius M.Mikaila.
Kaupia nuo 1994 m.
Nuo 2009 m. sausio 1 d. duomenų kaupimu būsimai senatvės pensijai gauti būtina pasirūpinti patiems, nes "Sodros" specialistai nebevyksta į įmones ar įstaigas, kad jų darbuotojams padėtų surinkti reikiamus dokumentus. Nepaisant to, nuolat raginama ir primenama laiku pasirūpinti šiais dokumentais. "Sodros" specialistai akcentuoja, kad dokumentai, įrodantys asmens iki 1994 m. sausio 1 d. įgytą stažą ir uždarbio dydį, yra labai svarbūs – būtent nuo jų priklauso teisė į valstybinę socialinio draudimo pensiją ir jos dydis.
VSDF valdybos apdraustųjų ir pensijų gavėjų registre duomenys apie asmenų socialinio draudimo laikotarpius ir draudžiamąsias pajamas kaupiami nuo 1994 m. sausio 1 d. Todėl dokumentų pateikimu turėtų susirūpinti tie, kurie dirbo iki 1994 m. sausio 1 d. ir dar nepateikė "Sodrai" reikalingų dokumentų. Suskubti ypač aktualu buvusių žemės ūkio bendrovių darbuotojams. VSDF valdybos direktorius M.Mikaila juos ragina nedelsti ypač tais atvejais, kai dokumentai nerandami, bet dar įmanoma rasti reikalingų liudininkų.
Artimiausiu laiku panašių problemų dėl dokumentų, įrodančių asmens stažą ir uždarbio dydį, gali iškilti ir emigrantams, kurie šiuo metu uždarbiauja kitose šalyse ir nesirūpina šių duomenų pateikimu "Sodrai".
Galima kreiptis į teismą
Dėl minėtų dokumentų asmuo turi kreiptis į buvusią darbovietę. Jei organizacija, kurioje gyventojas dirbo, yra likviduota, dėl šių pažymų reikia kreiptis į valstybinės archyvų sistemos įstaigas ar savivaldybių archyvus. Tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kai likviduojant įmones likvidatoriai pirmiausiai sprendžia turto problemas, pamiršdami pareigą perduoti dokumentus archyvams. "Sodra" ne kartą teikė siūlymą dokumentus perduoti tiesiai "Sodrai", tačiau pagal galiojančius įstatymus, kol įmonė nelikviduota, tie duomenys – jos nuosavybė. Jei reikalingų duomenų nėra nei organizacijoje, nei archyve, turėtų draudžiamųjų pajamų dydį arba darbo laikotarpį galima įrodyti teismo keliu.
Pensijai skirti reikalingus dokumentus galima pristatyti į bet kurį "Sodros" teritorinį skyrių. Darbuotojai įvertins pateiktus dokumentus, patars, kur reikėtų kreiptis dėl trūkstamų dokumentų, esant reikalui, padės juos gauti, atsakys į visus rūpimus, su pensijų skyrimu susijusius klausimus.
Naujausi komentarai