„Po keturiolikos sėkmingų metų turime nuosmukį“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė LIPFA vadovas Tadas Gudaitis.
Pasak jo, neigiamus rezultatus lėmė vieni blogiausių metų finansų rinkose, kai krito ir obligacijų, ir akcijų vertė.
„Praėjusieji metai finansų rinkoms buvo išskirtiniai ir tokie nepalankūs metai, kai krenta tiek obligacijų, tiek akcijų vertės. Per 150 metų suskaičiuojami treti-ketvirti tokie metai. Kontekstas ne pats maloniausias. (...) Gyvenome daugiau nei dešimt metų tikrai gerose sąlygose, tikrai sugebėjome uždirbti ir generuoti dideles grąžas. Po tam tikrų ilgų sėkmingų distancijų prastesnių metų tikriausiai mes išvengti negalime“, – kalbėjo T. Gudaitis.
Fondų grąža 2021 metais buvo didžiausia per visą jų veiklos istoriją ir siekė 21,07 procento.
Lietuvos banko Investicinių paslaugų ir bendrovių priežiūros skyriaus vadovas Audrius Šilgalis sako, kad po nuosmukio grąža turėtų būti vėl teigiama.
„Krizės finansų sektoriuje ateina kas keletą metų, jų buvo ir jų bus. Bet ką rodo istorinė patirtis – po 2008 metų krizės, kai pensijų grąža buvo neigiama beveik 20 proc., jau kitais metais buvo 17 proc. augimas. Labai panaši situacija buvo COVID-19 pandemijos metu“, – spaudos konferencijoje sakė A. Šilgalis.
Anot T. Gudaičio, antroje pakopoje pensijas kaupiantys ir išmokas jau gavę gyventojai nuo nuo fondų veiklos pradžios 2004 metais jau sumokėjo 4,7 mlrd. eurų įmokų, o investicinė jų grąža siekia 1,3 mlrd. eurų, iš kurių 0,4 mlrd. eurų jau išmokėta.
„Lietuvos gyventojai, kaupiantys sau papildomą pensiją antroje pakopoje, turi 1,3 mlrd. eurų daugiau nei jiems buvo pervesta lėšų. Rezultatas yra ilgalaikis, grąžos, kurios buvo uždirbtos per pastarąją dekadą ir daugiau, tikrai matosi klientų sąskaitose net ir po tokių sunkių metų, kaip pernai“, – sakė LIPFA vadovas.
Antros pakopos pensijų fondų valdomo turto vertė, preliminariais duomenimis, pernai sumažėjo 4,7 proc. iki 5,6 mlrd. eurų, trečios pakopos – išliko 222 mln. eurų, o vidutinė grąža smuko 12,98 proc.
Labiausiai – 14,79 proc. – pernai smuko 21–27 metų fondų dalyvių fondų grąža, mažiausiai – 12,14 proc. – 63–69 metų.
LIPFA duomenimis, bendra gyvenimo ciklo fondų grąža nuo įkūrimo yra teigiama ir siekia 32,76 proc.
Antros pakopos pensijų sistemoje dalyvauja apie 1,4 mln. dirbančių žmonių.
Naujausi komentarai