„Baltarusijai siūlytume priimti strateginį sprendimą vystyti savarankišką ir diversifikuotą energetikos ūkį. Taip pat perspektyvų matytume atsinaujinančios energetikos srityje, kuri neįklampina šalies į šimtą metų trunkančius projektus. Žinoma, tai jau Baltarusijos teisė apsispręsti: ar vystyti vienpuse priklausomybe nuo vienos šalies pagrįstą energetikos politiką, ar imtis strateginių pokyčių energetikos srityje.
Tokia kryptimi žengia Lietuva, kuri galėtų būti ir geru pavyzdžiu, ir naudingu partneriu Baltarusijai“, – pranešime spaudai teigė premjeras.
Pasak jo, atsisakius branduolinės jėgainės projekto, daugiau kaip 60 proc. jau sukurtos Astravo AE infrastruktūros galėtų būti panaudota dujinei elektrinei, o Klaipėdos SGD terminalas ir būsimas Lenkiją ir Lietuvą sujungsiantis dujotiekis leistų bendradarbiauti su Baltarusija, atlernatyviu būdų tiekiant dujas.
Toks pasiūlymas, anot jo, gali lemti, kad Astravo elektrinė nepradėtų veikti. Pasak jo, pasiūlymas susijęs su neseniai priimtu Espo konvencijos sprendimu – konvencijos šalys prieš kelias savaites nusprendė, kad Baltarusija pažeidė tarptautinę konvenciją dėl poveikio aplinkai, netinkamai pasirinkdama statybų aikštelę Astravo jėgainei.
„Jei norime konkretaus rezultato, turime ne tuščiai kalbėti, o pasiūlyti savo kaimynams sprendimą ir galbūt prisidėti prie jo įgyvendinimo. Sprendimą, kuris padėtų ištaisyti netinkamos vietos pasirinkimo branduolinei energetikai plėtoti klaidą, nuimti Espo konvencijos uždėtą štampą. Toks pasiūlymas Baltarusijai ir bus pateiktas“, – sakė prezidento posto siekiantis S. Skvernelis
Neseniai premjeras susitikime su rinkėjais pareiškė turintis „planą-chuliganą“ ir pasiūlysiantis baltarusiams racionalų sprendimą dėl Astravo AE. Prezidentė Dalia Grybauskaitė po to pareiškė, kad Lietuvai ir toliau būtina siekti Astravo AE uždarymo, o kalbos apie galimą „pragmatinį požiūrį“ dėl jėgainės yra „mėginimas prekiauti žmonių saugumu“.
„Visos Lietuvos pastangos turi būti nukreiptos į tai, kad nesaugi Astravo AE nepradėtų veikti“, – pirmadienį D. Grybauskaitės komentarą BNS perdavė Prezidentūra.
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius po to sakė nežinantis apie premjero planą dėl Astravo atominės elektrinės. Energetikos ministerija premjero pareiškimo nekomentavo.
Seimas 2017 metų birželį įstatymu įtvirtino, jog Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei aplinkai ir visuomenės sveikatai. Taip siekta apriboti elektros importą iš Baltarusijos. Vyriausybė vėliau pritarė planui, kaip blokuoti Astravo AE gaminamos elektros importą.
Lietuva laikosi pozicijos, jog netoli Astravo jėgainė statoma nesaugiai, nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų, tuo metu Minskas kaltinimus neigia.
Naujausi komentarai