„SADM komanda parengė ir pateikė savo siūlymus, kaip būtų galima visą paketą padaryti socialiai teisingesniu ir nedarančiu neigiamos įtakos jautriausioms visuomenės grupėms“, – savo feisbuko paskyroje pirmadienį rašė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Finansų ministerija šiuo metu siūlo atsisakyti lengvatinio 9 proc. PVM tarifo, kuris taikomas šildymui, karštam vandeniui bei malkoms.
Preliminariu SADM vertinimu, tai turės neigiamą poveikį šalies biudžetui, nes, padidėjus gyventojų būsto šildymo išlaidoms, kompensacijų gavėjų skaičius išaugtų nuo 170 iki 190 tūkst., o biudžeto išlaidos joms didėtų nuo 88 iki 100 mln. eurų.
Tuo metu keičiant nekilnojamojo turto (NT) apmokestinimą, SADM siūlo plėsti sąrašą fizinių ir juridinių asmenų, kuriems naujos struktūros mokestis nebūtų taikomas – daugiavaikėms šeimoms, asmenims su negalia, turintiems teisę gauti socialinę paramą žmonėms.
Pagal Finansų ministerijos projektą, išmokos, kurios per metus nesiekia 12 vidutinių atlyginimų, būtų apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), o viršijančios – 20 proc. tarifu.
SADM siūlo visas metines ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokas, nesiejant jų su metiniu vidutinių atlyginimų dydžiu, apmokestinti 15 proc. tarifu.
Ministerijos duomenimis, ligos išmokos dydis dėl asmens ligos siekia 62,09 proc., dėl slaugomo asmens – 65,94 proc., tėvystės išmoka – 77,58 proc., o motinytės išmoka – 78 proc. apdraustojo asmens kompensuojamojo uždarbio.
Anot I. Ruginienės, pritarus Finansų ministerijos siūlymui, asmenims mokamų valstybinio socialinio draudimo išmokų dydis sumažėtų, nors ir šiuo metu jos nekompensuoja asmenų pajamų netekimo pilna apimtimi, be to, dėl aplinkybių, kurioms esant jos mokamos, tokie gyventojai esą patiria papildomų išlaidų.
SADM taip pat siūlo nustatyti finansines paskatas organizacijoms ir įmonėms, kurios imasi priemonių maisto švaistymo problemai spręsti.
Siūloma, kad PVM mokėtojai šį mokestį už įsigytus maisto produktus galėtų susigrąžinti tik tada, jeigu per kalendorinius metus nevyriausybinėms organizacijoms neatlygintinai perdavė maisto produktų už atitinkamą procentinę vertę nuo jų metinės maisto produktų apyvartos.
Taip pat siūloma atsisakyti dabartinio teisinio reguliavimo, kuris skatina PVM mokėtojus sunaikinti maisto produktus vietoje to, kad jie būtų perduoti nevyriausybinėms organizacijoms, teikiančioms pagalbą nepasiturintiems asmenims.
Visi šie siūlymai numatyti SADM išvadoje, kuri pateikta šiuo metu dar derinamiems mokesčių pakeitimų projektams – į juos įeina gyventojų pajamų apmokestinimo, NT ir pelno mokesčio pakeitimai, dalies lengvatų atsisakymas.
Dalis numatomų surinkti papildomų pajamų būtų skiriamos gynybai.
Skaičiuojama, jog, priėmus visus mokestinius siūlymus, į valstybės ir savivaldybių biudžetus kitąmet papildomai būtų surenkama 248,7 mln. eurų, o 2027 m. – 624,6 mln. eurų.
Tuo metu valstybės gynybai finansuoti kitąmet planuojama sukaupti papildomai 306 mln. eurų, 2027 m. – 523,6 mln. eurų.
Be jau gynybai finansuoti pakelto įmonių pelno mokesčio ir padidintų akcizų iš naujųjų pakeitimų Valstybės gynybos fondui siūloma nukreipti saugumo įnašo, saldintų gėrimų akcizo lėšas, taip pat – 2 proc. visų pajamų, gautų iš GPM.
Naujausi komentarai