Lietuva siekia, kad Europos Sąjungos (ES) valstybės ir Europos Parlamentas sprendimus dėl 2015 metų bendrijos biudžeto priimtų kuo greičiau, nes ginčai turi įtakos ir šalies biudžetui, teigia finansų ministras. Anot Rimanto Šadžiaus, kol nėra patvirtintas 2015-ųjų ES biudžetas, neaišku, kaip šalims narėms bus grąžinamos lėšos iš perskaičiuotų mokesčių.
„7,5 mln. eurų mes turėsime susimokėti gruodžio 1 dieną, o grąžinimas bus atidėtas. Tas grąžinimas vienu ar kitokiu būdu įvyks ir bus įskaičiuotas į kitų metų periodines įmokas“, - BNS sakė R.Šadžius.
Perskaičiavus bendrąsias nacionalines pajamas, Lietuvos papildoma įmoka į 2014 metų ES biudžetą siekia 7,5 mln. eurų, o perskaičiavus muitų, pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ir specifinio cukraus mokesčio surinkimą, Lietuva iš ES turėtų atgauti 25,7 mln eurų, kurie būtų įskaičiuoti į kitų metų ES biudžetą.
R.Šadžiaus teigimu, nuo 2015 metų ES biudžeto priklauso ir kompensacijos Lietuvos pieno sektoriui, o ginčams užsitęsus gali strigti ir kompensacijų už ES remiami projektų įgyvendinimą srautas.
„Toms įmonėms ir organizacijoms, kurios vykdo projektus, remiamus Europos Sąjungos, įtakos nebus, nes mes lėšas sumokame iš savo nacionalinio iždo, o tik vėliau mes gauname kompensacijas iš Europos Sąjungos. Todėl Lietuvos iždui svarbu, kad biudžetas būtų patvirtintas ir mes gautume išmokas, kompensuojančias mūsų projektų vykdytojams sumokėtas lėšas“, - BNS sakė R.Šadžius.
Pasak Lietuvos ambasadoriaus ES Raimondo Karoblio, pirmadienį Europos Parlamentui ir ES valstybėms narėms nepavykus susitarti dėl kitų metų biudžeto, EK pradėjo rengti naują projektą, kuris turėtų būti patvirtintas iki gruodžio 18 dienos. Derybos dėl naujo biudžeto projekto gali prasidėti po dviejų savaičių.
„Europos Sąjungos Taryboje buvo rasti kompromisai, kad dalis mokėjimų būtų apmokėta iš naujo 2015 metų biudžeto, bet Europos Parlamentui tai neatrodė pakankama. Dabar yra 4 mlrd eurų neapmokėtų sąskaitų, į kurias įeina Sanglaudos projektai, moksliniai tyrimai, „Erasmus“ programa ir šiek tiek Kaimo plėtra“, - BNS iš Briuselio telefonu sakė R.Karoblis.
Europos Parlamentas kitąmet nori didesnių ES biudžeto išlaidų, bet valstybės narės su tuo nesutinka. Ginčo objektu taip pat lieka sąskaitų už 2014 metus apmokėjimas - derybas temdo Briuselio perskaičiuoti įnašai į ES iždą, ypač Britanijos įnašas, siekiantis apie 2 mlrd. eurų.
Naujausi komentarai