Pereiti į pagrindinį turinį

S. Jakeliūnas: sunku pasakyti, kuo baigsis krizės tyrimas

2019-04-30 08:21

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas (BFK) Stasys Jakeliūnas teigia, kad kol kas sunku pasakyti, kuo baigsis parlamentinis tyrimas dėl krizės priežasčių, tačiau jis neatmeta galimybės dėl surinktos informacijos kreiptis į Generalinę prokuratūrą.

Stasys Jakeliūnas
Stasys Jakeliūnas / M. Morkevičiaus / ELTOS nuotr.

„Kuo baigsis šitas tyrimas, man kol kas sunku pasakyti. Aš matau labai kategorišką ir gynybinę poziciją tiek Lietuvos banko, tiek Lietuvos bankų asociacijos prezidento (Manto Zalatoriaus. - ELTA), jo pareiškimai yra labai tendencingi ir visiškai neobjektyvūs. Tai priklausys nuo mūsų visų, nuo Vyriausybės, nes Vyriausybė, kaip žinoma, kreipėsi į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo. Ar bus kreipimasis komisijos, ar mano vardu, - dar nežinau. Gali būti, kad taip“, - antradienį spaudos konferencijoje sakė S. Jakeliūnas.

Kaip ELTA jau rašė, Vyriausybė balandžio viduryje nusprendė kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl laikinosios komisijos surinktos informacijos apie 2008-2009 metų krizę, žurnalistams patvirtino ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Į Generalinę prokuratūrą kreipiamasi dėl dviejų klausimų: dėl valstybės institucijų, kurios buvo atsakingos 2008-2009 metais už finansinių įstaigų priežiūrą, ar atliko tinkamai savo funkcijas, kurios numatytos teisės aktuose.

Antras punktas - kad Generalinė prokuratūra įvertintų galimą viešo intereso gynimo poreikį, nes dėl VILIBOR istorijų daugelis žmonių, kurie turėjo kreditus, patyrė nemažų nuostolių“, - po pasitarimo sakė premjeras.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, komentuodamas Vyriausybės kreipimąsi į Generalinę prokuratūrą, sakė, kad bus siekiama bendradarbiauti.

Seimo BFK atlieka tyrimą, kuriuo siekiama ištirti, kokią įtaką Lietuvos viešųjų finansų būklei 2009-2010 metais ir vėliau turėjo 2005-2008 metais vykdyta prociklinė biudžeto politika. Parlamentinio tyrimo metu aiškintasi, ar krizės metu Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai darė 2009-2012 metais. BFK taip pat tirta, kokią įtaką 2009-2010 metų krizei Lietuvoje turėjo šalyje veikiančių stambiųjų komercinių bankų skolinimo politika ir sprendimai.

Tyrimo išvadų pateikimas Seime atidėtas iki spalio 31 dienos.

VILIBOR naudojimas paskolų kainodarai

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas sako darantis preliminarią išvadą, kad tarpbankinė palūkanų norma VILIBOR neturėjo būti naudojama paskolų kainodarai.

„Preliminarios - tai nėra komisijos, nėra komiteto, nėra Seimo - išvados, kurios peršasi po to proceso, kuris tęsiasi keturias savaites, su Lietuvos banku (LB) ir VILIBOR'u, - tai, kad abejonės pačiame Lietuvos banko (LB) viduje ir diskusijos dėl VILIBOR metodikos vyko nuolatos, VILIBOR indeksas, įvertinus jo ydas, neturėjo būti naudojamas paskolų kainodarai apskritai, ypatingai, kai paaiškėjo, kad Lietuva neįsives euro 2007 metais“, - antradienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė S. Jakeliūnas.

Jis akcentavo, kad 2007 metais ir Latvijoje vyko procesai su Rygos RIGIBOR'u, į kuriuos „nebuvo galima nereaguoti“.

„Galiausiai 2007 pabaigoje - 2008 metų pradžioje reikėjo priimti sprendimus dėl VILIBOR'o bent jau netaikymo paslaugų kainodarai. LB sąmoningai teikė neobjektyvią informaciją. Ji ribojasi ties melu ir melaginga informacija BFK ir visuomenei apie VILIBOR metodiką ir kad VILIBOR problemos pačiai LB vadovybei buvo puikiai žinomos“, - sakė S. Jakeliūnas.

Jis sakė linkęs sveikinti LB sprendimą penktadienį paviešinti su VILIBOR susijusį dokumentų paketą, nors, pasak S. Jakeliūno, pateikta informacija „LB save paskandino“.

„Aš linkęs sveikinti Lietuvos banką, kad jis atskleidė informaciją ir tikiuosi, kad kitais klausimais apie krizės tyrimą jie turi daugiau informacijos. (...) Manau, kad (informacija. - ELTA) susilpnina LB pateiktą informaciją. Grafikas individualių bankų kotiruočių, jų kaita, sklaida, įvairovė patvirtina, kad VILIBOR turėjo labai rimtų problemų ir jų taikyti kainodarai gyventojams, ypatingai būsto paskolų, nebuvo galima leisti. Manau, kad LB save dar labiau paskandino“, - sakė S. Jakeliūnas.

S. Jakeliūnas taip pat citavo dalis iš LB atsakymo Seimo BFK šių metų sausio mėnesį.

„Sausio mėnesį, (Lietuvos bankui. - ELTA) rengiant atsakymus BFK, vyko intensyvus susirašinėjimas, ir jis yra man dabar prieinamas. (Vienas iš teiginių. - ELTA) - „prieš siunčiant reikia nugludinti raštą ir suderinti su vadovybe, nes klausimas politiškai jautrus“, - citavo S. Jakeliūnas.

Jis sakė, kad sąvoka „politiškai jautrus“ apskritai Lietuvos banke neturėtų būti naudojama, ir kad toks teiginys rodo, jog LB viduje daromi politiniai vertinimai, o institucija, pasak S. Jakeliūno, tikėtina, yra politiškai motyvuota priimti sprendimus.

„Dar vienas teiginys, kad „BFK užklausime tarp eilučių pasakyta, kad VILIBOR metodika bloga, liaudis prarado pinigus, tik pasakykite, kokią sumą, ir mes jus pakabinsime ant šakos“. Mes prašėme pateikti informaciją, kokią galimą žalą patyrė žmonės dėl VILIBOR'o pokyčių, dėl šuolių ir pakeistų maržų. Tikiuosi, kad ta informacija bus pateikta išsami ir objektyvi“, - sakė S. Jakeliūnas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų