Seime skinasi kelią visuomeninė elektra smulkiems, pažeidžiamiems vartotojams Pereiti į pagrindinį turinį

Seime skinasi kelią visuomeninė elektra smulkiems, pažeidžiamiems vartotojams

2025-04-02 10:42

Seimo Ekonomikos komitetas trečiadienį bendru sutarimu pritarė siūlymui, kad smulkieji bei socialiai remtini elektros vartotojai nuo birželio iki 2030 metų galėtų naudotis visuomeniniu elektros tiekimu, kurį užtikrina bendrovė „Ignitis“.

Seime skinasi kelią visuomeninė elektra smulkiems, pažeidžiamiems vartotojams
Seime skinasi kelią visuomeninė elektra smulkiems, pažeidžiamiems vartotojams / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Energetikos ministerijos parengtos Elektros energetikos įstatymo pataisos, kurioms komitetas pritarė, numato, kad iki 1 tūkst. kWh elektros per metus suvartojantiems gyventojams, taip pat socialiai remtiniems ar turintiems negalią buitiniams vartotojams iki 2030-ųjų būtų leista naudotis visuomeniniu elektros tiekimu.

Nuo birželio 1-osios nepriklausomą tiekėją jau pasirinkę gyventojai, kasmet suvartojantys iki 1 tūkst. kWh elektros, bei pažeidžiami vartotojai taip pat galėtų grįžti į visuomeninį tiekimą.  

Pasak Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininko Renato Pociaus, toks siūlymas leistų greičiau išspręsti pažeidžiamų vartotojų apsirūpinimą elektra. Jo teigimu, taip pat nebūtų tokių vartotojų diskrinaminacijos, kuri galima dėl skirtingais tempais atskirose savivaldybėse vystomų energetinių bendrijų. 

„(Pataisos – BNS) leidžia efektyviau ir greičiau išspręsti pažeidžiamų vartotojų klausimą. Atskiros savivaldybės, žinome, skirtinais tempais vysto ir dalyvauja šituose energetinių bendrijų projektuose – vienos lėčiau, kitos greičiau, trečios apskritai gali nedalyvauti. Ir tokiu atveju Lietuvos mastu žiūrint tos savivaldybės, kurios yra aktyvios, iš vienos pusės apgintų pažeidžiamus vartotojus, o kitos, kurios nieko nedarytų, neapgintų jų ir tie žmonės mokėtų pakankamai aukštą kainą už elektrą“, – trečiadienį Ekonomikos komitete teigė VERT vadovas. 

R. Pocius, be kita ko, prognozuoja, kad visuomeninio teikimo kaina būtų mažesnė negu garantinio tiekimo: „Todėl, kad  garantinio tiekimo  kaina turi  taip vadinamą 15 proc. antkainį“.

Nuo birželio 1-osios nepriklausomą tiekėją jau pasirinkę gyventojai, kasmet suvartojantys iki 1 tūkst. kWh elektros, bei pažeidžiami vartotojai taip pat galėtų grįžti į visuomeninį tiekimą.  

Tuo metu buvęs energetikos ministras, konservatorius Dainius Kreivys siūlė įpareigoti įsigytą pigią atsinaujinančių išteklių pagamintą elektrą tiekti visiems visuomeniniame tiekime esantiems vartotojams, o ne tik pažeidžiamiems. 

Jis pabrėžė, kad pažeidžiamieji vartotojai elektrą beveik nemokamai gali gauti iš steigiamų energetinių bendrijų.

Tuo metu liberalas Andrius Bagdonas apgailestavo, kad valstybė siūlydama iš energetinių bendrijų gauti elektrą nemokamai, gyventojų neskatina taupyti: „Per energetiką juos ne tik neskatiname taupyti, tvariai gyventi, o gauti nemokamai – vieną dieną elektrą, kitą – maistą“. 

Energetikos viceministrė Edita Gudauskienė pabrėžė, kad energetinių bendrijų projektas tik įsibėgėja, o būdami visuomeniniame tiekime gyventojai mažesnes kainas už elektrą mokėtų jau nuo birželio. 

R. Pocius, be kita ko, pabrėžė, kad pažeidžiamiausi vartotojai, gaudami elektrą iš energetinių bendrijų, jos visiškai nemokamai negaus.

„Tos kainos nemokamos nebus, nes bet kokiu atveju reguliuojama infrastruktūros kainos dalis liks šitiems vartotojams. Kai kalbame apie nemokamą elektrą, kalbame tik apie pačio produkto kainą, o ne apie kitas sudedamąsias dalis“, – pabrėžė VERT vadovas. 

R. Pociaus teigimu, vertinant visuomeninio elektros tiekimoir pažeidžiamiausių vartotojų kainodarą, už infrastruktūrą visi vartotojai mokės vienodai, anot jo, nepaisant, ar tai bus pažeidžiamas vartotojas, ar esantis visuomeniniame, ar nepriklausomame.  

Komitetas nepritarė grupės parlamentarų siūlymui leisti į visuomeninį tiekimą grįžti visiems gyventojams, kurie to norės.

Kaip sakė pataisas pristatęs socialdemokratas Arūnas Dudėnas, į visuomeninį tiekimą grįžti žmogui būtų galima ne dažniau kaip kartą per metus.  

E. Gudauskienė tvirtino, kad tokių „bėgiojimų“ pavojus tas, kad šia galimybe aktyviai naudotųsi išmanieji vartotojai.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas yra sakęs, kad iš nepriklausomų tiekėjų į visuomeninį tiekimą tokiu atveju galėtų grįžti apie 350 tūkst. vartotojų.

E. Gudauskienės teigimu, dabar visuomeniniame tiekime yra 450 tūkst. elektros vartotojų. 

Pagal dabartinę tvarką 2025-ieji yra paskutiniai elektros rinkos liberalizavimo metai, kai beveik pusė milijono iki 1 tūkst. kWh elektros per metus suvartojančių gyventojų turi pasirinkti nepriklausomą tiekėją.

Ministerijos duomenimis, trečiajame liberalizavimo dalyvauja apie 911 tūkst.  buitinių vartotojų, iš kurių nepriklausomo tiekėjo dar nepasirinko apie pusė. 

Dabar Lietuvoje yra daugiau nei 1,7 mln. elektros vartotojų.  

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų