Parlamentinio Ekonomikos komiteto vadovas siūlo liberalizuoti darbo santykius ir paprasčiau nutraukti darbo sutartį. Darbo kodekso pataisas Seime užregistravęs Remigijus Žemaitaitis sako, kad tai priverstų įmones atsisakyti nelegalaus darbo, algų mokėjimo vokeliuose bei stabdytų emigracijos mastą.
Anot jo, Lietuva pirmauja pasaulyje pagal atleidimo iš darbo procedūrų sudėtingumą ir todėl darbdaviai darbuotojus išnaudoja.
„Dabar Darbo kodeksas nepagrįstai apsaugo ir reguliuoja darbo sutarties sąlygas darbuotojams, kurie yra konkurencingi darbo rinkoje ir gali išsiderėti didelį darbo užmokestį“, - teigė parlamentaras.
R.Žemaitaičio teigimu, pataisos leistų priartinti darbo santykių sąlygas valstybės tarnyboje ir versle.
„Skiriami priedai už europinių projektų įgyvendinimą, nes daug dirbo viršvalandžių... Jam (valstybės tarnautojui - BNS) galima dirbti, jam galima skirti priedą, o darbuotojui privačiame sektoriuje negalima. Atvaro žmogus į autoservisą automobilį, meistrui sako: kažkas braška, paremontuok, ir jis nemeta 17 val. to automobilio, o jį tvarko, vadinasi, dirba viršvalandžius, bet ateina darbo inspektorius - tuk tuk - viršijote nustatytą leistiną viršvalandžių normą ir skiriama bauda“, - BNS teigė R.Žemaitaitis.
Jo teigimu, pataisos nepaliestų nedidelius atlyginimus gaunančių žmonių.
R.Žemaitaitis siūlo paprasčiau nutraukti terminuotas darbo sutartis su darbuotojais, kurie uždirba daugiau nei 1,5 šalies ūkio vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (dabar - 3472 litai iki mokesčių). Tačiau tokia tvarka būtų taikoma tik tiems darbdaviams, kurie minimalią algą (1 tūkst. litų) moka mažiau kaip 10 proc. darbuotojų, jose per pastaruosius 5 metus nebuvo nelegalaus darbo atvejų.
Tokiems darbdavimas būtų galima sudaryti su darbuotojais terminuotas sutartis net ir tada, kai darbas yra nuolatinis, kas dabar neleidžiama. Darbdavys ir darbuotojas galėtų suderėti dėl kitokios darbo dienos trukmės, tačiau ne ilgiau kaip 12 valandų per dieną, bei viršvalandinio darbo 2 dienas iš eilės ir metinės viršvalandžių trukmės.
Dabar viršvalandžiai paprastai draudžiami, darbdavys gali skirti juos tik išimtiniais atvejais, o maksimalus darbo laikas per 7 dienas neturi viršyti 48 val. Darbuotojo viršvalandžiai 2 dienas iš eilės neturi viršyti 4 val., o per metus - 120 val.
Taip pat būtų taikomos paprastesnės atleidimo procedūros - turintieji ilgesnį nei 3 metų darbo stažą, būtų atleidžiami, įspėjus prieš du mėnesius, o iki 3 metų - prieš mėnesį. Išeitinė kompensacija būtų 1 mėnesio darbo užmokesčio dydžio (stažas - iki 3 metų), 2 mėnesių (nuo 3 iki 10 metų), 3 mėnesių (daugiau kaip 10 metų).
Dabar darbdavys gali nutraukti darbo sutartį, raštu įspėjęs darbuotoją prieš 2 mėnesius, o išskirtiniais atvejais - prieš 4 mėnesius.
Jeigu Seimas tokias pataisas priimtų, jos įsigaliotų nuo kitų metų liepos.
Naujausi komentarai