Jungtinių Valstijų ekonomiką tebėra ištikusi gili krizė. Ieškodamas išeičių JAV federalinis rezervų bankas prieš keletą dienų nusprendė "įšvirkšti" papildomus 800 mlrd. dolerių, kurie turėtų pagyvinti nekilnojamojo turto, vartotojų ir smulkiojo verslo paskolų rinkas. Ekonomikos gelbėjimo planą rengia ir naujasis šalies prezidentas.
Didžiosios depresijos veidrodis
Ekonomistai įspėja, kad yra nemaža rizika prispausdinti per daug pinigų, bet, regis, kito kelio dabartinė šalies administracija nemato. Ilgai trukusią tylą nutraukė ir išrinktasis JAV prezidentas Barackas Obama, pareiškęs, kad ekonomikos gaivinimas yra pirmasis darbas jo sąraše. Jis pristatė grandiozinį ekonomikos gelbėjimo planą, kuris iki 2011 m. padėtų sukurti arba išsaugoti 2,5 mln. darbo vietų. Nors detalių, kaip tai padaryti, kol kas nebuvo pateikta, plane numatoma investuoti į viešąją infrastruktūrą, paslaugas, technologijas ir kurti darbo vietas.
Analitikai pastebėjo, kad šis planas labai panašus į tą, kuris buvo sukurtas Didžiosios depresijos metais – "leisime žmonėms dirbti atstatant mūsų kelius ir tiltus, modernizuojant mokyklas, pastatysime vėjo jėgaines, saulės baterijas ir kursime taupius automobilius".
Pasinaudos "medaus mėnesiu"
B.Obama perspėjo, kad prieš pagerėdama ekonominė padėtis gali dar labiau pablogėti. Jis tiksliai neįvardijo finansinės injekcijos dydžio, bet jau dabar aišku, kad šis planas tikrai viršys 175 mlrd. dolerių ribą, kuri buvo minima dar spalį per jo rinkimų kampaniją. Specialistų skaičiavimu, B.Obamos planas mokesčių mokėtojams atsieis apie 700 mlrd. JAV dolerių. Geresnio laiko savo plano patvirtinti Kongrese ir Senate naujasis prezidentas ateityje gali ir neturėti – demokratų turima dauguma abejuose rūmuose ir besitęsiantis inauguracijos "medaus mėnuo" yra tinkamiausias laikas imtis ryžtingų veiksmų.
Kad krizė B.Obamai yra prioritetas, rodo ir jo sprendimas į būsimą vyriausybę pakviesti ekonomistus – jau dabar naujojo prezidento paskirti pareigūnai vadinami ekonomistų svajonių komanda. Neabejojama, kad jų patirtis suvaldant praeitame dešimtmetyje kilusias ekonomines krizes tikrai pravers.
Tyla prieš audrą?
Kol kas JAV ekonomika yra valdžių kaitos įkaitė: dabartinė vyriausybė neketina imtis strateginių žingsnių gaivinant ekonomiką, o B.Obamos antikrizinis planas bus svarstomas ir tvirtinamas tik po inauguracijos. Tačiau laikas yra gyvybiškai svarbus gaivinant JAV ir kitų pasaulio valstybių ekonomikas – tai pripažino ir dvidešimties ekonomiškai stipriausių šalių lyderiai.
Kol kas akivaizdu viena – JAV grimzta į recesiją, ko gera, didžiausią nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Bet Jungtinės Valstijos tebėra pasaulio ekonomikos lyderės, valdančios neįtikimus turtus. Užduotis B.Obamai – kuo greičiau išmokti George'o W.Busho prezidentavimo pamokas, kaip nereikėtų tvarkyti šių turtų.
Naujausi komentarai