Transliacijos metu buvo atsakyta į aktualiausius verslo klausimus apie GP – ar verslininkams reikia papildomai ruoštis jo atsiradimui. Taip pat, kaip Galimybių pasas paveiks renginių organizavimą, apgyvendinimo paslaugų ir kitų sričių paslaugų teikimą bei kas ir kaip galės naudotis GP, o kokie ribojimai išliks.
Į aktualius klausimus tiesioginės transliacijos metu atsakė ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis, Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius, šalies vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė, Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė.
Kaip teigta, turintys GP galės lankytis didesniuose renginiuose tiek, vykstančiuose tiek viduje, tiek lauke. Tačiau vis tiek nebus galima užpildyti visų sėdimų vietų. Turintys GP galės lankytis biliardo, boulingo klubuose ir kitose panašaus pobūdžio vietose dėvint kaukes ir išlaikant atstumus.
Turintys GP taip pat bus galima lankytis azartinių lošimų salonų, maitinimo įstaigų viduje. Tačiau pastaruoju atveju teks išlaikyti atstumus tarp staliukų, nors prie jų galinčių susėsti asmenų skaičius ir galės būti didesnis.
Asmeninėse šventėse, kurias organizuojant nuomojamas plotas, pavyzdžiui, turizmo sodybos, galės dalyvauti didesnis skaičius GP turinčių žmonių. Tuo tarpu, neturint GP, švęsti bus galima ne daugiau kaip dešimčiai asmenų.
Užsieniečiams – popierinės skiepų pažymos
Kalbėdamas apie galimybę Lietuvoje pasinaudoti galimybių pasu užsienio turistams, ekonomikos viceministras V. Jurgutis teigia, kad jiems galios popierinės skiepų pažymos.
„Jei nesi Lietuvos e. sveikatos sistemoje, tai galimybių pasas neturi iš kur paimti duomenų. Pereinamuoju laikotarpiu galios ir popieriniai dokumentai“, – sakė V. Jurgutis.
„Jeigu žmogus į Lietuvą atvyko su vakcinavimo pažyma, tai ta pažyma galiotų kaip alternatyva galimybių pasui ir bent šiuo laikotarpiu, kol nebus turbūt labai didelių turistų srautų, tai tuo dokumentu bus galima išsiversti“, – teigė viceministras.
Užsieniečiai, kaip ir šalies gyventojai, galės gauti daugiau paslaugų ir su neigiamu koronaviruso testu, tačiau jį turistai turės daryti savo lėšomis.
„Jei Lietuvoje atvykęs užsienietis be vakcinos norės naudotis veiklom, tai turės padaryti privačioje klinikoje savo lėšomis“, – sakė V. Jurgutis.
Anot jo, procesą vėliau turėtų palengvinti bendri Europos Sąjungos sprendimai, leisiantys „susikalbėti“ skirtingų šalių sistemoms.
Kas atsakingas už patikrą?
Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausioji epidemiologė L. Ašoklienė sako, kad paprastesnė situacija bus renginiuose ir maitinimo įstaigose – čia už paso patikrą bus atsakingi paslaugų teikėjai.
„Paslaugų teikėjas yra atsakingas už tai, kad būtų patikrintas galimybių pasas. Čia paprasčiau, kai kalbame apie renginį, maitinimo įstaigas“, – „Verslios Lietuvos“ renginyje antradienį sakė L. Ašoklienė.
„Kai kalbame apie asmenines šventes ir nuomą – jei sudaroma nuomos sutartis, tai turėtų būti numatyta, kad organizatorius būtų atsakingas, jog būtų patikrinti visi esantys asmenys, kad jie turi pasą. Jeigu kartais to nėra, tai atsakomybė tenka tam, kas suteikia paslaugą“, – aiškino ji.
V. Jurgutis ir L. Ašoklienė taip pat užsiminė, kad Vyriausybė gali priimti sprendimą dėl naktinių klubų ir baseinų atvėrimo pasą turintiems žmonėms.
Galimybių pasas, atversiantis daugiau paslaugų nuo koronaviruso pasiskiepijusiems, persirgusiems ar neigiamą testą turintiems žmonėms, pradės veikti kitą savaitę. Jį galės gauti visi Lietuvos piliečiai nuo 16 metų, jis bus susietas su e. sveikatos sistema.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skaičiavimais, birželio pradžioje beveik 1,5 mln. gyventojų jau galės naudotis galimybių pasu be testavimo.
Naujausi komentarai