Per pastaruosius trejus metus skolų, tenkančių vienam žmogui, skaičius didėja. Vis daugiau šalies gyventojų delsia vykdyti finansinius įsipareigojimus ir tikisi, kad jų problemos išsispręs savaime.
Nepasirengė spręsti finansines problemas
Nuo 2007 m. pradžios Lietuvos gyventojų ir juridinių asmenų skolų skaičius išaugo 46 proc., pranešė kreditų vadybos bendrovė „Lindorff“. Šalies gyventojų atsiskaitymas už įsiskolinimus vis mažėja: 2007 m. buvo apmokėta 24 proc. bendrovės išieškomų skolų, 2008 m. – 36 proc., o 2009 m. rudenį – tik 16 procentų.
Dabartinę įsiskolinimo situaciją lėmė pastarąjį dešimtmetį augusios skolinimosi apimtys, ekonomikos nuosmukis ir žmonių nepasirengimas spręsti finansines problemas. Lietuvoje pastebima tendencija – skolų, tenkančių vienam žmogui, skaičius auga. Nuo 2007 m. pradžios iki 2009 m. rugsėjo skolų skaičius, tenkantis vienam skolininkui, išaugo beveik 14 procentų.
Daugiausia skolininkų – vyrai
„Lindorff“ duomenimis, šiuo metu didžiausia skolininkų grupė – tai 20-35 metų asmenys, sudarantys net 49 proc. turimų nevykdytų finansinių įsipareigojimų. Vyrai tarp skolininkų sudaro apie 70 proc. Dažniausiai skolas apmoka gyvenantys Druskininkų, Palangos, Prienų, Širvintų, Telšių, Trakų rajonuose. Labiausiai skolas delsia apmokėti Akmenės, Ignalinos, Neringos, Zarasų gyventojai.
Daugiausiai skolų Lietuvos gyventojai turi už įvairias telekomunikacijų paslaugas (73 proc. visų skolų) – telefono ryšį, internetą, kabelinę televiziją. Antroje vietoje yra skolų skaičius prekybos įmonėms (15 proc.) – nuo prekybos internetu ar paštu, prekybos kosmetika iki mažmeninės prekybos naftos produktais, nekilnojamojo turto, statybos įrankių nuoma. Trečiojoje vietoje atsiduria skolos finansų institucijoms (12 proc.) – tai paskolos, išperkamoji nuoma, greitieji kreditai, įmokos draudimo bendrovėms.
„Nors šiuo metu nemažai daliai įsiskolinimų įtaką daro ekonomikos nuosmukis, tačiau skolų nemokėjimo priežasčių reikėtų ieškoti ir pačiuose skolininkuose. Dažnai žmonės slepiasi nuo problemos, yra linkę atidėlioti jiems nemalonius, neigiamas emocijas keliančius reikalus tarsi tikėdamiesi, kad tai savaime išsispręs. Todėl kartais prisiimami įsipareigojimai nėra adekvatūs ir racionaliai pamatuoti“, – įsiskolinimo priežastis aiškina gydytojas psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis.
Nuo skolų nepasislėpsi
Viena iš pagrindinių delsimo apmokėti skolas priežasčių – su šalies ekonomikos lygiu susijusios problemos bei informacijos trūkumas, kaip elgtis susidūrus su skolomis. Siekdama padėti Lietuvos gyventojams padėti spręsti finansines problemas ir rasti atsakymus į aktualiausius skolų apmokėjimo klausimus, „Lindorff“ sukūrė naują edukacinį interneto tinklalapį www.veluojumoketi.lt. Bendrovė skatina nedelsti spręsti susidariusių problemų, tokiu būdu išvengiant galimų dar skaudesnių finansinių pasekmių.
„Ilgametė mūsų darbo patirtis sako, kad išeitį galima rasti iš kiekvienos situacijos, svarbiausia - pradėti ją spręsti. Šiuo laikotarpiu norime paraginti žmones bendrauti ir kartu ieškoti abiem pusėms priimtino sprendimo. Be to, svarbu žinoti, kad toks bendradarbiavimas bus ir finansiškai palankesnis sprendimas“, – sakė „Lindorff“ filialo Lietuvoje generalinė direktorė Sigutė Seemann.
Jos teigimu, pastaruoju metu pastebima tendencija, kad šalies gyventojai dėl įvairių priežasčių vengia atsiskaityti už paslaugas, o, blogėjant ekonomikos situacijai, ši problema gali dar labiau paaštrėti. Edukacinės interneto svetainės atitikmenys jau veikia Suomijoje ir Estijoje. Portalo analogus šiais metais planuojama pristatyti ir Latvijoje bei Rusijoje.
Naujausi komentarai