„Sutarta atlikti šiek tiek daugiau analizės, o kokia bus galutinė Vyriausybės, Seimo pozicija, priklausys nuo diskusijų Seime, galų gale nuo valdančiosios koalicijos. Apie tai buvo kalbama, kad bus politinis sutarimas. Be abejo, ne vien ministerija dalyvaus šiame procese“, – po Gintauto Palucko susitikimo su Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) atstovais antradienį BNS sakė premjero patarėjas ekonomikos klausimais.
LIPFA vadovas Tadas Gudaitis teigė, kad asociacija buvo patikinta dėl sistemos pakeitimų „diskutuoti skaičiais“.
„Dabar ateina tas laikas, kuomet tikrai įvairiais lygiais reikia susimodeliuoti skaičius – kokie galimi ateities įsipareigojimai „Sodrai“, kaip, leidus pasiimti dalį lėšų (iš antrosios pakopos fondų – BNS), tai įtakotų vietinę ekonomiką, labiausiai infliaciją“ – BNS po susitikimo kalbėjo T. Gudaitis.
SADM pasiūlymus griežtai sukritikavusi asociacija premjerui išsakė savo nuomonę, kaip pasiūlymai paveiktų kaupimą antrojoje pakopoje.
„Mes įsitikinę, kad jei estai sugebėjo kažką padaryti, mes padarysime ir padarysime geriau.
„Tokio tete-a-tete pokalbio nėra buvę. Tikslas buvo išgirsti, suprasti ir matyti, kokią patys pensijų fondai norėtų matyti viziją, kokius turi nuogąstavimus“, – BNS teigė premjero patarėja socialinės politikos klausimais Svetlana Tučkė.
Pasak jos, rinkos dalyviai nerimauja, kad įteisinus SADM siūlomus pakeitimus, iš antrosios pakopos galėtų pasitraukti apie 50 proc. kaupiančiųjų.
Premjero patarėjų teigimu, tokie LIPFA argumentai, tikėtina, yra derybinė pozicija. Anot S. Tučkės, Estijos pavyzdys rodo, kad atlaisvinus kaupimą antroji pakopa nesugriuvo.
„Estai įgyvendinę reformą – ką rodo skaičiai, apie kuriuos ir LIPFA kalba, – kad iš sistemos pasitraukusiųjų asmenų skaičius 50 proc. nesudarė, jis buvo gerokai mažesnis ir ta kaupimo sistema nesugriuvo, ji toliau veikia“, – teigė G. Palucko patarėja.
„Mes įsitikinę, kad jei estai sugebėjo kažką padaryti, mes padarysime ir padarysime geriau“, – pridūrė G. Černiauskas.
Savo ruožtu T. Gudaitis tikino, kad dabar didžiąją pensijų kaupimo sistemos dalyvių dalį sudaro mažesnes ir vidutines pajamas gaunantys žmonės.
„Vidutinių pajamų gavėjas per 20 metų turi sukaupęs apie metinį savo atlyginimą, (...) 3,5 mlrd. eurų uždirbtos grąžos, sistema veikia (...). Kad ją reikia tobulinti, girdime ir tiesiog reikia kiek įmanoma racionaliau įsivertinti tuos galimus pokyčius“, – BNS sakė LIPFA vadovas.
Praėjusią savaitę T. Gudaitis pareiškė, jog SADM siūlomi pokyčiai yra radikalūs ir griaus esamą pensijų sistemą, nes ateityje pensijoms reikės skirti daugiau biudžeto lėšų, gali tekti kelti mokesčius.
SADM siūlo atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo į pensijų kaupimą antros pakopos fonduose, o 1,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio valstybės įnašą keisti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata žmonių įmokoms. Gyventojai vieneriems metams galėtų stabdyti įmokas su galimybe pratęsti šį laikotarpį, jiems būtų sudarytos sąlygos pasitraukti iš kaupimo.
Taip pat siūloma leisti vieną kartą atsiimti iki 25 proc. sukauptų lėšų apmokestinant jas GPM arba atsiimti visą sukauptą nedidelę iki vieno anuiteto siekiančią sumą likus mažiau nei penkeriems metams iki pensinio amžiaus. Sulaukus pensinio amžiaus išmokos nebus apmokestinamos.
Dabar antroje pakopoje kaupia 1,4 mln. žmonių.
Naujausi komentarai