Pereiti į pagrindinį turinį

V. Sinkevičius: norint įvesti dujų kainų lubas reikia susitarti dėl jų finansavimo

Norint, kad Europos Sąjungoje būtų įvestos dujų kainų lubos, reikia susitarti dėl jų finansavimo tvarkos, sako Lietuvos deleguotas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.

Virginijus Sinkevičius
Virginijus Sinkevičius / J. Kalinsko / BNS nuotr.

Tai jis BNS sakė antradienį Europos Komisijai (EK) pasiūlius dar vieną energetikos krizę turinčių suvaldyti priemonių paketą, kuriame nebuvo pasiūlymo įvesti dujų kainų lubas.

„Komisija pasilieka galimybę svarstyti dėl dujų kainų lubų. Šis modelis galimai būtų svarstomas, bet turėtų būti svarstomos Europos Sąjungos lygiu, pirmiausia, jei būtų išspręstas kompensavimo klausimas ir būtų rastas mechanizmas“, – BNS sakė už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas EK narys.

Pasak jo, neišspręstas klausimas dėl dujų kainų lubų kompensavimo virš nustatytos ribos yra pagrindinė priežastis, kodėl EK kol kas nesiūlo šios priemonės. Komisaras neatmetė, kad dėl lubų dar bus diskutuojama šią savaitę vyksiančioje Europos Vadovų Taryboje (EVT) bei Europos Sąjungos energetikos ministrų taryboje.

Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja užsienio politikai Asta Skaisgirytė antradienį teigė, jog Lietuva EVT posėdyje ir toliau palaikys dujų kainų lubų nustatymą ES ieškant sprendimų skubiai sumažinti kainas vartotojams.

Energetikos ministras Dainius Kreivys praėjusią savaitę teigė, kad dėl ribos nustatymo visiems didmeniniams sandoriams „labai aiškiai“ pasisakė 15 ES šalių, už viršutinę ribą elektros gamybai naudojamoms dujoms – 8 šalys.

Anot jo, Lietuva palaiko abu siūlymus ir ragina Komisiją sprendimą dėl lubų priimti dar iki žiemos pradžios. Ministro teigimu, kaina virš nustatytos ribos turėtų būti finansuojama ES lėšomis. Prezidentas Gitanas Nausėda anksčiau sakė, kad ji  galėtų būti finansuojama skolintomis EK lėšomis.

V. Sinkevičius mano, kad toks scenarijus nėra realus, o tam prieštarautų už griežtesnę finansinę politiką pasisakančios Bendrijos šalys.

„Atsiminkime, kaip po kovido buvo sunkiai sutarta. (...) Būtų keliami klausimai, kad „NextGenerationEU“ (ES ekonomikos gaivinimo fondo – BNS) lėšos dar nepanaudotos, yra didelės sumos šalyse narėse, kurios gavo tiek grantus, tiek paskolas, kurios dar nėra įsisavintos. Kalbėti apie dar papildomą skolinimąsi, manau, tai yra labai sudėtingas scenarijus“, – BNS teigė V. Sinkevičius.

Bendri pirkimai ir naujas dujų kainų indeksas

Pasak V. Sinkevičiaus, viena iš antradienį EK pasiūlytų priemonių – bendras dujų pirkimas Bendrijoje, Tokiu būdu būtų išvengta dujų tiekimo sutrikimų bei bloko šalys nekonkuruotų apsirūpinant dujomis.

„Komisija siūlo inicijuoti bendrą pirkimą. Taip būtų išvengta ne tik rizikos sutrikdyti dujų tiekimą į vienas ar kitas šalis nares, bet ir kainų augimo išprovokuotų varžybų tarp šalių narių, kuriuo, ne paslaptis, naudojasi dujų tiekimo tarpininkai“, – teigė eurokomisaras.

Pasak jo, EK surinktų informaciją apie dujų poreikį šalyse bei ieškotų tiekėjų bendriems koordinuotiems dujų pirkimams. V. Sinkevičius teigė, kad dujų saugyklas turinčios šalys privalėtų įsigyti bent 15 proc. jų pajėgumų.

„Lietuva ar kitos šalys, kurios neturi saugyklų, galėtų tiesiog dalyvauti bendrajame dujų pirkime ir gauti geriausią kainą“, – teigė eurokomisaras.

Pasak jo, EK taip pat siūlo galimybę dujas importuojančioms bendrovėms burtis į konsorciumus ir taip bendrai įsigyti dujas.

V. Sinkevičius teigė, kad Komisija taip pat siūlo taisykles, kurios leistų greitai reaguoti, jeigu kurioje nors valstybėje imtų trūkti dujų.

„Susidarius kritinei situacijai vienoje ar kitoje šalyje, jeigu ji pareikštų, kad yra kritinis dujų poreikis, tokia šalis narė dujas gautų iš kitų narių už teisingą kompensaciją. Ją susimokėtų dujas perkanti šalis, bet tai būtų be rinkos antkainio“, – teigė eurokomisaras.

Pasak jo, taisyklę būtų taikoma ne tik vamzdynais, bet ir per SGD terminalus tiekiamas dujas.

Dar vienas V. Sinkevičiaus įvardytas EK pasiūlymas – iki šių metų pabaigos nustatyti naują SGD kainų indeksą, kuris būtų labiau orientuotas į Azijos rinkas.

„Norima nustatyti kainų indeksą, kuris atspindėtų tikrąsias rinkos sąlygas“, – teigė V. Sinkevičius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra