Naujos gatvės, įspūdingi pastatai, prabangios vilos, trūksta tik vieno – gyventojų. Kinijoje gausu dažais dar kvepiančių ambicingų miestų, kurie atrodo kaip vaiduokliai, rašo JAV dienraštis "The New York Times".
"Čia labai vieniša"
Pagal daugelį parametrų išteklių turtingas Ordos miestas šiaurės Kinijoje yra puiki vieta gyventi. Ten daug anglies ir gamtinių dujų telkinių, greitai auganti ekonomika, o nekilnojamojo turto rinka tokia aktyvi, kad tik prekyboje pasirodęs namas tuoj pat nuperkamas. Trūksta tik vieno, tikriausiai esminio didmiesčio elemento – gyventojų.
Pačioje Ordoje gyvena 1,5 mln. žmonių, tačiau naujajame Kangbaši rajone, kuris statomas apie 24 km nuo senamiesčio ir kurį patį galima vadinti atskiru miestu, plyti dykuma. Plačiuose bulvaruose nematyti automobilių, biurų pastatai – tušti, pėsčiųjų – vienas kitas. Prabangūs gyvenamieji namai apaugę piktžolėmis.
"Čia labai vieniša, – pasakojo Li Li, restorano tuščiame "Lido" viešbutyje vadybininkė. – Dauguma žmonių, kurie ateina į mūsų restoraną, yra valstybės pareigūnai ir jų svečiai. Aplinkui nėra vietinių."
Miesto vadovai džiaugėsi ambicingais statytojų planais Mongolijos stepėje suręsti kinų Dubajų. Į šį projektą vien vietos valdžia investavo mažiausiai milijardą dolerių (apie 2,48 mlrd. litų).
Tačiau po ketverių metų 3 tūkst. ha ploto miestą, kuriame gausu naujai pastatytų gyvenamųjų ir biurų pastatų, net valstybinis Kinijos laikraštis "China Daily" pavadino miestu vaiduokliu – paminklu nepamatuotam optimizmui.
Išpūstas burbulas
Auganti Kinijos ekonomika sukėlė statybų bumą visoje šalyje, o kritikai vietas, tokias kaip Kangbaši rajonas, vadina išpūsto nekilnojamojo turto burbulo padariniais, kurie siunčia pavojingus signalus šalies bankų sistemai. Kaip tik neseniai Kinijoje buvo šiek tiek padidinta palūkanų normos kartelė. Taip siekiama sustabdyti spekuliacijas nekilnojamojo turto rinkoje. Tačiau analitikai abejoja, ar toks menkas žingsnis padės pristabdyti statybų bumą ir kainų augimą.
Pagal projektą dabar Kangbaši turėtų gyventi 300 tūkst. gyventojų, bet, oficialiais duomenimis, tėra 28 tūkst. žmonių. Tiesa, kelias valandas po miestą važinėjęs "The New York Times" žurnalistas matė tik kelis negausiai apgyventus pastatus.
Ekspertai teigia, kad gali būti dešimtys tokių miestų vaiduoklių kaip Kangbaši. Pavyzdžiui, netoli pietinio Kunmingo miesto plyti daugiau kaip 10 tūkst. ha Čengongo miestas su tuščiomis gatvėmis ir biurų pastatais. O šiaurės rytuose esančiame Tiandžine jau penkeri metai stovi tušti golfo laukai, SPA centrai ir tūkstančiai vilų.
Investuoja kaip į auksą
Bijodama didėjančios nelygybės ir socialinių neramumų, Kinijos vyriausybė bando sulaikyti augančias nekilnojamojo turto kainas ir sumažinti infliacijos grėsmę, todėl pareigūnai toliau braižo ambicingus didmiesčių projektus. O jei valstybiniai bankai vengia suteikti papildomas paskolas nekilnojamojo turto vystytojams, tuomet įsitraukia skolintojai iš šešėlinio verslo.
Pasak Patricko Chovaneco, Pekino universiteto verslo profesoriaus, statybų bumo Kinijoje priežastis yra ne būsto poreikis milijonams migruojančių darbininkų, o investuotojų įsišėlimas.
"Žmonės nekilnojamąjį turtą mato kaip investiciją, vietą, kur galima padėti pinigus – jiems tai kaip auksas, – kalbėjo profesorius. – Jie kaupia nuosavybę ir tai vyksta visuose miestuose."
Todėl nenuostabu, kad statybos tęsiasi ir Kangbaši. Per pastaruosius kelerius metus kainos beveik negyvenamame mieste išaugo 260 proc.
Vilties nepraranda
"Tai ateities miestas, – teigė vietos pareigūnas Li Hongas. – Mes paversime jį politikos, kultūros ir technologijų centru. Tai mūsų svajonė."
Tačiau iki to dar labai toli. Jis pats žurnalistui prieš kelias minutes rodė didžiulį, bet tuščią suvažiavimų centrą, 12 aukštų "negyvą" biurų pastatą.
"Žurnalistai, kurie teigia, kad tai miestas vaiduoklis, atvažiuoja čia vakare ir tada fotografuoja", – savo tiesą gynė L.Hongas ir pridūrė, kad vietos gyventojai vakarais skuba į senąją Ordą, nes naujojoje miesto dalyje nėra restoranų ir kitų pasilinksminimo vietų.
Šis valdžios optimizmas paremtas gerėjančia regiono ekonomikos būkle. Gausūs ištekliai lėmė naujos milijonierių kartos gimimą, o prabangūs "Land Rover" visureigiai Ordos gatvėse tapo šio bumo simboliu.
"Pradėjau savo verslą 1988 m. Iki tol buvau žemo rango valstybės tarnautojas, – pasakojo 66-erių Zhangas Shuangwangas, kuriam priklauso 4 mlrd. dolerių (beveik 10 mlrd. litų) vertinama "Ytai Group" bendrovė. – Vyriausybė davė 7,5 tūkst. dolerių ir paskolino dar 60 tūkst. dolerių bei pasakė: "Darykite, ką norite." Mes nusipirkome anglies kasyklą."
26-erių verslininkas Zhang Tingas taip pat tiki Kangbaši sėkme, nors pats retai ten lankosi.
"Pirkau du būstus Kangbaši. Vieną – savo reikmėms, kitą – kaip investiciją, – pasakojo jis. – Pirkau, nes kainos, be abejonių, kils tokiame naujame mieste. Vyriausybė jau čia persikėlė."
Zh.Tingo nesijaudina, kad čia nėra gyventojų: "Žinau, žmonės kalba, kad tai tuščias miestas, bet man tai nesvarbu. Tai naujas miestas, duokime jam šiek tiek laiko."
Naujausi komentarai