„Nors pastaruoju metu dėl išsiplėtusios kelionių į šiltus kraštus pasiūlos ir augančių pajamų vis daugiau žmonių atostogauja rudenį, pavasarį ar net žiemą, šiųmetinė vasara, regis, sugundė (ir dar sugundys) pailsėti ypač daug Lietuvos gyventojų, - sako CVMarket.lt marketingo vadovė Raimonda Tatarėlytė, - o žinant, kad Statistikos departamento duomenimis net 82 proc. Lietuvoje veikiančių įmonių turi mažiau dešimties darbuotojų, natūralu, kad atostogaujančių krūvį tenka pasidalinti liekantiems dirbti. Netgi tuo atveju, jei įmonėje jie yra atsakingi už visai kitas sritis. Ypač jei ūkio šakai, kurioje įmonė veikia, vasara pats darbymetis.“
Kaip parodė CVMarket.lt atlikta 1112 dirbančių įvairiose Lietuvos įmonėse apklausa, nepavaduojantys atostogaujančių kolegų teigė tik apie 20 proc. dirbančiųjų. Beje, dirbančių tik už save daugiau buvo tarp trisdešimtmečių ir jaunesnių darbuotojų.
Bene daugiausiai (11 proc.) visų apklausos dalyvių aiškino, kad neprisiima atostogaujančių krūvio, nes tiesiog neišmano jų darbo, 6,4 proc. teigė, kad pavadavimo kultūros jų įmonėje nėra – darbai tiesiog laukia, kol darbuotojas atostogauja. Dar apie 3 proc. dalyvavusių apklausoje pasidžiaugė, kad visas kolektyvas atostogų išeina vienu metu.
Tačiau ir pavaduojančiųjų grupė nevienalytė. Daugiau kaip ketvirtadalis visų apklaustųjų pavaduoja vieną kolegą. Apie 19 proc. paaiškino, kad tenka vienu metu padirbėti ir už save, ir už keletą bendradarbių. Dar ketvirtadalis informavo, kad už kolegas dirba ne viską, o atlieka tik tuos darbus, kurių negalima atidėlioti. Visi šie dirbantieji aiškino, kad padeda atostogaujantiems nemokamai. Pagrindinis motyvas – „juk kai aš eisiu atostogų, jie pavaduos mane“. „Be to, kai kuriose įmonėse egzistuoja susitarimas, kad išeiti atostogų galima tik tuomet, kai yra kas tave pavaduoja, - aiškina R.Tatarėlytė, - kai kur, ypač pardavimų skyriuose, kolegos noriai pavaduojami ir todėl, kad reikia vykdyti pardavimų planą, kuris formuojamas ne tik vienam asmeniui, bet ir visam skyriui. O nuo jo vykdymo priklauso priedai prie algos. Taigi kaip ir bendradarbio pavadavimas tampa paties kolektyvo interesu.“
Tiesa, beveik kas dešimtas respondentas pasigyrė, kad už pavadavimą gauna tam tikrą atlygį iš darbdavio. „Apklausos metu nebuvo klausiama, kokioje darbovietėje dirba respondentas, tačiau paprastai dažniau už pavadavimą atsilygina valstybės įstaigos, - sako CVMarket.lt atstovė, - Šie priedai išliko ir naujajame valstybės tarnybą reglamentuojančių įstatymų pakete, kuris turėtų įsigalioti nuo Naujųjų. Privačiose įmonėse priedų už pavadavimą klausimas sprendžiamas paprastai tik jei pavaduojama po darbo valandų arba dirbti už kitą darbuotoją tenka labai ilgai (pvz. dėl pastarojo ligos).
Naujausi komentarai