Apibendrindamas susitikimus LPK prezidentas Robertas Dargis sakė, kad visų partijų programos daugiausia nukreiptos į socialines problemas ir mažai orientuotos į ekonomikos auginimą. Nė viena partija neturi aiškaus plano, ką siūlys koalicijos partneriams iškart po rinkimų derybose dėl Vyriausybės formavimo.
„Visos partijos yra nusiteikusios kalbėti tai, ką nori girdėti rinkėjai. Tačiau mažai kalbama apie tai, kad ateinantys ketveri metai bus kaip niekada reikšmingi Lietuvai. Pažiūrėkime, kaip didėja neapibrėžtumas ir įtampos pasaulyje: savo marškinėliuose nebetelpa Kinija, čia pat ir nerimstanti Rusija, kuri turi rimtų ekonominių problemų ir ieško, kas kaltas, ir neatsitiktinai dėmesys nukrypsta į artimiausius kaimynus, šiandien dar sunkiai nuspėjamos „Brexit“ pasekmės, auga nacionalistinių partijų populiarumas, stiprėja išcentrinės jėgos Europoje, vyrauja didelis ekonominis neapibrėžtumas ir lėtėja pasaulio ekonomikų augimas. Ir visų šių globalių įvykių bei pokyčių fone turime kol kas mažėjančią ir itin sparčiai senstančią Lietuvą. Jai kaip niekada reikalingi sprendimai, kuriuos būtina daryti jau šiandien“, – sako R.Dargis.
Apie būtinybę pasitempti ir sutvarkyti dėmesio reikalaujančias sritis Lietuvai ne kartą priminė Europos Komisija, Tarptautinis valiutos fondas, Pasaulio bankas, EBPO ir Lietuvos verslo organizacijos. Visos jos siūlo savo pagalbą ir kompetencijas, kad kuo greičiau ir tikslingiau įvyktų pokyčiai visai valstybei svarbiose srityse. Nepaisant to, politinėje darbotvarkėje daugelis šių klausimų niekaip neatsiduria.
„Lietuvos laukia paskutiniai ketveri metai su tokia reikšminga struktūrine ES parama. Negalime žiūrėti į „nuvažiuojantį traukinį“, kai technologijos taip sparčiai keičia pasaulį, ir įsivaizduoti, kad mums nieko nereikia daryti ir mes kažkokiu būdu išliksime be Briuselio pinigų. Prie svarbiausių klausimų reikės nuolat grįžti, kol pagaliau sugebėsime susitarti dėl reikalingų pokyčių valstybei svarbiose srityse“, – teigia LPK prezidentas.
Pirmu ir svarbiausiu būsimo Seimo ir Vyriausybės prioritetu jis įvardina švietimo sistemos pertvarką: „Juk tik kokybiškas švietimas gali garantuoti įdomų ir gerai apmokamą darbą, kokybišką gyvenimą. Ne kartą esu sakęs, kad joks darbo kodeksas neapsaugos žmogaus, jei jis nebus profesionalus, kūrybingas, išmanus ir nesugebės keistis su besikeičiančiu pasauliu. Todėl partijų dėmesys artimiausius ketverius metus turi būti nukreiptas į mokytoją, sukuriant jam tokias darbo sąlygas, kad jis galėtų uždirbti ir jaustis vertinamas visuomenėje bei ugdyti XXI amžiaus pokyčiams pasirengusį žmogų.“
R.Dargis taip pat pabrėžia, kad būtina pertvarkyti ir optimizuoti procesus valstybės valdyme, pasiekti, kad valstybės administravime dirbtų aukštos kvalifikacijos ir kompetencijų žmonės.
„Labai svarbu peržiūrėti visus barjerus, trukdančius norintiems užsiimti verslu. Manau, kad į tai reikia investuoti, ir neabejoju, kad tai atsiperka. Pažiūrėkite, kiek partijų siūlo kurti darbo vietas, bet juk ne partijos kuria darbo vietas. Jos turi sukurti aplinką, kad tos darbo vietos būtų kuriamos ir leistų tai daryti tiems, kurie tą gali ir nori daryti. Būtent šie žmonės ir veda visos valstybės ekonomiką į priekį“, – sako R.Dargis.
Anot LPK vadovo, neatidėliotinų sprendimų reikalauja demografijos ir migracijos klausimai. Dabartinis Seimas žadėjo, kad užsiims šia problema ir iki 2025 metų Lietuvoje bus 3,5 mln. gyventojų. Praėjo metai, gyventojų sumažėjo, jokių rimtų sprendimų, leidžiančių pasakyti, kad pagaliau stabilizavome situaciją, nepriimta.
Svarbūs darbai laukia infrastruktūros srityje: laikas priimti sprendimus dėl Lietuvos energetikos strategijos, energetiniai kaštai turi leisti įmonėms išlikti konkurencingomis regione, o tiek gamybos, tiek perdavimo dalyse turi būti sudarytos sąlygos investuoti į energetinius projektus.
Lietuvai svarbu užtikrinti nuosekliai augančias pajamas iš savo geografinės padėties – tranzito. Tam būtina investuoti ir palaikyti kokybišką kelių, geležinkelių tinklą, uosto pajėgumus, kad tai atitiktų šalies galimybes ir leistų tolygiai auginti pajamas iš savo teikiamų paslaugų.
„XXI amžiuje valstybių ateitį lems ne gamtos ištekliai, o kūrybingi ir kuriantys žmonės. Šalis, kuri sugebės pasiūlyti geras sąlygas verslui ir kokybišką gyvenimą, neabejotinai aplenks kitus. Todėl paminėtos aplinkybės verčia daryti būtinus, jau seniai pribrendusius darbus. Labai svarbu, kad visi suprastume tenkančią atsakomybę – reikalingas mūsų politikos, akademinio, kultūros ir, be abejo, verslo elito susitelkimas ir bendras susitarimas dėl būtinų struktūrinių reformų“, – kalbėjo R.Dargis.
LPK nariams savo programų prioritetus ir darbus artimiausiems ketveriems metams pristatė Lietuvos socialdemokratų partijos, partijos Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Darbo partijos, Liberalų sąjūdžio, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei partijos Tvarka ir teisingumas vadovai.
Naujausi komentarai