Nuo sausio 1-osios atsiskaitant parduotuvėse banko kortele bus būtina įvesti PIN kodą. Nauji kodų skaitytuvai jau diegiami didžiuosiuose prekybos centruose. Smulkieji prekybininkai dar skaičiuoja.
Darbų įkarštis
Jau keleri metai Lietuvoje veikiantys bankai išduoda tik lustines korteles. Tiek pat laiko prekybos įmonės galėjo pamažu keisti kortelių su magnetine juostele terminalus į tinkamus naudoti lustinėms kortelėms.
"Tačiau visi netikėjo, kad bankai neatidėlios terminų ir iš tiesų nuo kitų metų sausio 1-osios norint atsiskaityti lustine kortele to nebus galima padaryti, jei nebus įvestas PIN kodas. Visi dairėsi vieni į kitus ir laukė, kas pirmas pradės investuoti ir diegti. Taip viskas išliko iki šių metų vasaros, o nuo tada PIN kodų skaitytuvai pradėti diegti masiškai. Dabar mums pats darbymetis", – pasakojo Daivaras Naujokaitis, elektroninių atsiskaitymų sprendimų bendrovės "Point Transaction Systems" filialo Lietuvoje vadovas.
Anot jo, mokėjimo kortelių terminalų su PIN kodų skaitytuvu diegimas šiuo metu labiausiai pažengęs Lietuvoje. Latvijoje šis procesas vyksta lėčiau, čia bankai nenustatė griežto termino, nuo kada lustine kortele nebebus galima atsiskaityti naudojant įprastinius terminalus, kurie nuskaito tik magnetinę juostelę.
Tarptautinė mokėjimo kortelių organizacija "Visa" yra pareiškusi, kad bankai, kurie ir po 2011 m. sausio 1 d. prekybos vietose korteles, turinčias mikroschemą, leis naudoti įprastu būdu, t. y. tik perbraukiant terminale ir pasirašant, riziką dėl saugumo ir galimų klientų pretenzijų turės prisiimti patys. "Visa" už kortelės savininko patirtus nuostolius neatsakys", – aiškino D.Naujokaitis.
Milijoninės investicijos
Dar šių metų viduryje Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų atstovai dūsavo skaičiuodami investicijas, kiek prireiks lėšų naujiems PIN kodų skaitytuvams įdiegti. Prekybos įmonės už naujuosius terminalus priverstos pakloti milijonus litų.
"Kitą savaitę kortelių su mikroschema PIN kodus nuskaitantys terminalai pradės veikti pirmoje "Norfos" parduotuvėje. Iki Naujųjų metų tikimės, kad tokie terminalai jau bus visose tinklo parduotuvėse. Įranga, darbas, auditas ir kitos su naujųjų terminalų įrengimu susijusios išlaidos sieks milijoną litų", – pasakojo Darius Ryliškis, prekybos tinklo "Norfa" atstovas spaudai.
Šiuo metu maždaug 90 proc. prekybos tinklo "Rimi" parduotuvių kasų jau įrengti naujos kartos terminalai. Darbus planuojama baigti iki šio mėnesio pabaigos.
"Investicijų negalime atskleisti. Išlaidos mums padidėja dėl investicijų į naujuosius skaitytuvus, tačiau bankų mokesčiai už pinigų pervedimą naujaisiais skaitytuvais yra nepakitę", – sakė Jovita Bagdonaitė, įmonės "Rimi Lietuva" atstovė ryšiams su visuomene.
Vieni pirko, kiti nuomos
Daugumoje prekybos tinklo "Iki" parduotuvių jau yra įdiegti PIN kodų skaitytuvai, o iki Naujųjų metų jais bus aprūpintos visos 218-a tinklo prekybos vietų. Anot prekybos tinklo atstovo spaudai Valdo Lopetos, bendrovė tam skyrė 700 tūkst. litų.
"Maximos" prekybos tinkle kol kas tik vienoje parduotuvėje sostinėje yra įdiegti PIN kodų skaitytuvai. Bendrovės "Maxima LT" Įvaizdžio ir komunikacijos departamento direktorė Lina Muižienė teigė, kad jau yra sudarytas grafikas, pagal kurį iki sausio 1-osios visose parduotuvėse atsiras naujieji skaitytuvai. Jų iš viso prireiks beveik 2 tūkst.
Vienas didžiausių šalies prekybos tinklų apsisprendė skaitytuvus ne įsigyti, o nuomotis. "Į nuomos kainą įskaičiuotas ir įrangos įdiegimas, priežiūra. Pagal sutarties su kita šalimi sąlygas išlaidų skelbti negalime, – dienraščiui teigė L.Muižienė. – Kadangi įdiegus skaitytuvus vis tiek reikėtų samdyti įmonę jiems prižiūrėti, manome, kad ekonomiškai naudingiau įrangą nuomoti, o ne pirkti."
Tempai sulėtės
Anot J.Bagdonaitės, įmonės "Rimi Lietuva" atstovės ryšiams su visuomene, naujieji terminalai padidins saugumą, tačiau pailgins atsiskaitymo procesą.
"Naujieji terminalai informaciją apdoroja gana greitai, tačiau atsiskaityti lustine kortele užtrunka šiek tiek ilgiau nei magnetine. Tikimės, kad procesai pagreitės, kai pirkėjai įpras prie naujųjų terminalų", – vylėsi J.Bagdonaitė.
Kiti prekybininkai taip pat viliasi, kad klientai greitai įpras prie naujovių.
"Pirkėjai jau yra įpratę atsiskaityti banko kortelėmis įvesdami PIN kodus. Net jeigu kai kuriems tai yra naujovė, pabandę kelis kartus turėtų greitai įprasti. Iki šiol didesnių bėdų nekilo. Be to, jeigu klientas turės nelustinę kortelę, mūsų tinklo parduotuvėse liks galimybė atsiskaityti už prekes senuoju būdu – pasirašant", – teigė "Iki" atstovas V.Lopeta ir pridūrė, kad įvedant PIN kodą bus užtikrintas didesnis kortelės saugumas.
Komentarai
Arturas Mackevičius, nedidelių parduotuvių savininkas
Tik dviejose iš šešių parduotuvių esu įdiegęs PIN kodų skaitytuvus. Jau daug anksčiau rinkausi tokį, kad pirkėjams reikėtų suvesti PIN kodą, o ne pasirašyti. Tad man nereikės papildomai investuoti ir atnaujinti įrangos. Tačiau kitose parduotuvėse įdiegti skaitytuvų neketinu. Esu apskaičiavęs, kad investicijos neatsipirks, nes ten per maža apyvarta. Mano įmonė bankui sumoka 2 proc. pirkinio sumos ir dar sujungimo mokestį – 14 centų už kiekvieną pinigų pervedimą, pridedant ir PVM. Taigi jeigu prekių suma mažesnė nei 10 litų, jas pirkėjui parduodame be jokio antkainio, nes jį tenka atiduoti bankui. O jeigu prekė kainuoja du ar tris litus ir už ją pirkėjas atsiskaito kortele, patiriame nuostolį. Be to, provincijos gyventojai linkę atsiskaityti grynaisiais, o ne banko kortelėmis.
Rolandas Budriūnas, bendrovės "Ashburn International" generalinis direktorius
Šiuo metu "Ashburn International" Lietuvoje prižiūri apie 3 tūkst. banko kortelių atsiskaitymo vietų, kurių daugumą sudaro smulkių įmonių prekybos taškai. Visos mūsų aptarnaujamos įmonės, sudariusios sutartį su banku, kortelių naudojimo įrangą ir jos priežiūros paslaugas gauna nemokamai, todėl bet kokie pasikeitimai, susiję su įrangos pakeitimu ar atnaujinimu, teikiami prekybininkams be papildomo mokesčio.
Garantuojame, kad mūsų klientai nuo sausio 1-osios bus paruošti dirbti pagal naujus reikalavimus. Bendrovė pradėjo atnaujinti savo tinklą dar šių metų pradžioje ir darbai jau eina į pabaigą. Įmonės investicijos vien tik savo tinklui atnaujinti šiais metais sieks 3 mln. litų.
Sunkumų perjungdami terminalus neturime. Klientai patys pradėjo rūpintis, kad būtų pakeista pas juos esanti įranga. Vis dėlto didžiausi sunkumai, su kuriais paprastai susiduria paslaugos teikėjai diegdami PIN įvedimo įrangą, yra pasenusios prekybininkų kasų sistemos, o atnaujinti programinę įrangą yra gana sudėtinga ir brangu. Matant, kad prekybininko kasos sistemas prižiūrinčios įmonės nespės ar nesugebės laiku atnaujinti kasos programinės įrangos, "Ashburn International" laikinai diegia stacionarius banko kortelių naudojimo terminalus. Visa tai daroma tam, kad prekybininkai neprarastų galimybės priimti mokėjimo korteles.
Naujausi komentarai