„Tikslas – peržiūrėti konkurso sąlygas užtikrinant, kad įgyvendinus patį konkursą ir pastačius vėjo parką poveikis vartotojų mokamoms galutinėms elektros kainoms būtų kiek įmanoma mažesnis“, – Vyriausybės posėdyje sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Praėjusią savaitę jis teigė, kad Seimui pritarus antrojo 700 megavatų (MW) Lietuvos vėjo parko jūroje vystytojo konkurso sąlygų pakeitimams, aukcionas iš naujo galėtų būti skelbiamas balandį, o jo laimėtojas paaiškėtų iki metų pabaigos.
Pasak ministro, keičiant konkurso sąlygas būtų siekiama balanso tarp patrauklumo potencialiems vystytojams ir naudos vartotojams, taip pat norima numatyti mažesnį valstybės skatinimą.
Seimo Energetikos ir darnios plėtrios komisija bei Audito komitetas anksčiau sausį paragino ministeriją laikinai sustabdyti konkursą, kol bus atlikta jo kaštų ir naudos analizė. Ją ministerija žadėjo atlikti iki vasario pradžios.
Ž. Vaičiūnas anksčiau nekart teigė, kad pasikeitus situacijai rinkoje, o vėjo parkų jūroje elektrai kainuojant brangiau nei pagaminamai sausumoje, antrasis jūros vėjo parkas neturėtų būti vystomas už kainą, kuri būtų „našta vartotojams“.
Tikslas – peržiūrėti konkurso sąlygas užtikrinant, kad įgyvendinus patį konkursą ir pastačius vėjo parką poveikis vartotojų mokamoms galutinėms elektros kainoms būtų kiek įmanoma mažesnis.
Tuo metu projekto šalininkai, tarp jų ir praėjusią kadenciją valdę konservatoriai, sako, kad tiek pirmasis, tiek antrasis jūriniai vėjo parkai Lietuvai po 2030-ųjų užtikrintų didelę elektros gamybą bei mažesnes kainas.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pernai lapkričio 18 dieną pakartotinai paskelbė konkursą, kurio laimėtojui būtų suteikta galimybė gauti teisę į valstybės skatinimą. Vystytojas Baltijos jūroje plėtotų 700 MW galios vėjo parką. Dabar numatyta, kad konkurso dalyviai paraiškas VERT turi pateikti iki kovo 18 dienos.
Vasarą Seimui supaprastinus antrojo aukciono sąlygas, dabar jis galėtų įvykti ir dalyvaujant tik vienam dalyviui, o elektros pardavimo sandorio kainą bei valstybės skatinimo apimtį būtų galima keisti atsižvelgiant į paskutinių metų infliaciją bei didmeninę kainą.
Naujo konkurso dalyviai, skirtingai nei užpernai vykusio pirmojo, galės pretenduoti į 15 metų trukmės valstybės skatinimą.
Apie dalyvavimą aukcione jau paskelbė valstybės kontroliuojama energetikos grupė „Ignitis grupė“, tai svarsto ir didžiausias Lenkijos energetikos koncernas „Orlen“.
Naujausi komentarai