Tai numatyta naujose „Litgrid“ parengtose atsiskaitymo už disbalansą sutarties sąlygose, kurias antradienį patvirtino Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), pranešė „Litgrid“.
„Numatyta, kad šiemet balansavimo pajėgumų sąnaudos bus įskaičiuojamos į vartotojams taikomą tarifą, tačiau jau nuo kitų metų palaipsniui bus perkeliamos elektros gamintojams ir tiekėjams, kurie ir yra atsakingi už tai, kad faktinis elektros vartojimas ir gamyba kuo labiau atitiktų suplanuotus rodiklius“, – pranešime sakė „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento vadovas Donatas Matelionis.
Rinkos dalyviams suteikiant laiko pasiruošti pokyčiams, nauja dedamoji bus taikoma palaipsniui: nuo 2026 metų pradžios ji sieks 30 proc. balansavimo pajėgumų kaštų, nuo 2027 metų – 60 proc., nuo 2028 metų – 100 proc.
Numatyta, kad šiemet balansavimo pajėgumų sąnaudos bus įskaičiuojamos į vartotojams taikomą tarifą, tačiau jau nuo kitų metų palaipsniui bus perkeliamos elektros gamintojams ir tiekėjams (...)
Pasak D. Matelionio, elektros tiekėjams ir gamintojams tai taps papildoma paskata tiksliau planuoti gamybą ir vartojimą.
Balansavimo pajėgumai yra „Litgrid“ perkama paslauga, skirta tinklo balansavimui. „Litgrid“ kiekvieną parą rengia aukcionus, kuriuose iš šių paslaugų teikėjų pasiūlymų užsako pajėgumus kitai dienai. Esant poreikiui operatorė panaudoja užsakytus pajėgumus sistemos nuokrypių valdymui ir tinklo dažnio reguliavimui.
Šių pajėgumų rinkos poreikis Baltijos šalyse šiemet sieks apie 1,5 tūkst. megavatų (MW). Prognozuojama, kad vėliau jis didės.
Balansavimo pajėgumų kaštų perkėlimas už balansą atsakingoms šalims numatytas Europos Komisijos (EK) reglamente. Toks principas jau įgyvendintas Suomijoje, panaši praktika numatyta Estijoje ir Latvijoje.
Naujausi komentarai