„Daugiau didelių nei mažų ir vidutinių įmonių atstovų apklausoje teigė, kad jų įmonių finansinė būklė atsikurs greičiau, tai yra trumpiau nei per du mėnesius. Nepaisant tokio optimizmo, apklausa rodo, kad COVID-19 akivaizdoje verslas kur kas atsargiau nei anksčiau vertina veiklos perspektyvas dėl makroekonominės padėties neapibrėžtumo ir galimos koronaviruso antrosios bangos poveikio, todėl didesnė dalis prognozuoja eksporto traukimąsi”, – pranešime cituojamas Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus vyriausiasis ekonomistas Paulius Morkūnas.
„Palyginti su pernai, gerokai mažesnė dalis apklaustų įmonių planuoja didinti darbuotojų skaičių ir numato tolesnį jų atlyginimų augimą“, – pridūrė jis.
Palyginti su praėjusių metų tokios apklausos duomenimis, kai eksporto augimą prognozavusių įmonių buvo 20 proc. punktų daugiau nei tų, kurios prognozavo traukimąsi, šiemet 17 proc. punktų daugiau įmonių prognozuoja eksporto traukimąsi.
Pesimistiškiausiai į galimą eksporto augimą žvelgė vidutinės įmonės. Pagal ekonomines veiklas, išsiskyrė pramonės įmonės – jos tikisi didesnio eksporto sumažėjimo nei kitų veiklų įmonės. Artimiausioje ateityje didžiausia dalis respondentų (39 proc.) plėstis į naujas rinkas neplanuoja. Tačiau nemaža dalis respondentų kaip patraukliausias plėtrai rinkas ir toliau mato ES valstybes nares.
Apklausos duomenimis, 14 proc. apklaustų įmonių per artimiausius 12 mėnesių planuoja didinti darbuotojų skaičių ir 13 proc. numato tolesnį atlyginimų didėjimą. Pernai darbo užmokesčio didėjimą planavo kas antra įmonė.
„Nors dėl COVID-19 sumažėjo daugumos įmonių pelnas, apklausa patvirtina, kad iki pandemijos buvusi gana gera įmonių finansinė padėtis padėjo joms lengviau atlaikyti tą iššūkį ir pusė jų nesinaudojo finansinės pagalbos priemonėmis ar kitais finansavimosi šaltiniais. Iš pagalbos verslui priemonių verslas aktyviausiai – daugiau nei trečdalis apklaustųjų – naudojosi už prastovas teikiamomis valstybės darbo užmokesčio subsidijomis“, – sako P. Morkūnas.
Dažniausiai įmonės ryžtųsi mažinti kitas, o ne darbo veiklos sąnaudas. Nemažai respondentų atidėtų investicijas, o kai kurie intensyvintų kitų rinkų paieškas. Vienas iš penkių dažniausiai pasirinktų variantų yra valstybės siūlomos pagalbos priemonės, rodo Lietuvos banko apklausa.
Naujausi komentarai