Pereiti į pagrindinį turinį

"Grūstei" – inspektorių kirtis

2018-04-19 02:00

Parduotuvėje "Grūstė" dirbusios jaunos klaipėdietės vieša išpažintis sulaukė rimto atgarsio. Įsikišus Valstybinei darbo inspekcijai, paaiškėjo šiurpinanti tikrovė – žmonės čia dirba ir po 14 valandų per dieną. Tačiau bendrovės generalinis direktorius tikino, kad "valandos viso labo buvo žymimos ne toje darbo laiko apskaitos žiniaraščio eilutėje".

Į "Grūstės" darbuotojų skundus sureagavo Darbo inspekcijos pareigūnai. Patikrinę vienuolika  parduotuvių, jie buvo nustebinti atsainaus požiūrio į akivaizdžius pažeidimus. Į "Grūstės" darbuotojų skundus sureagavo Darbo inspekcijos pareigūnai. Patikrinę vienuolika  parduotuvių, jie buvo nustebinti atsainaus požiūrio į akivaizdžius pažeidimus.

Gydėsi ligoninėje

Klaipėdoje esančios parduotuvės "Grūstė" pamainos vedėja nutarė nebetylėti po darbo vietoje įvykusio nelaimingo nutikimo.

Dienraštis jau rašė, kad keldama sunkias, apie 15 kg svorio, alaus dėžes jauna moteris pasitempė nugarą.

Jos tvirtinimu, pasiskundus parduotuvės direktorei ši nenorėjo kviesti greitosios pagalbos, o pasisiūlė nuvažiuoti į vaistinę ir nupirkti "Diclac".

Galiausiai gydytojus iškvietė į vietą atskubėjusi nukentėjusiosios mama. Atvykę medikai suleido vaistų ir nugabeno darbuotoją į ligoninę.

Kiek atsigavusi jauna moteris nusprendė apnuoginti "Grūstėje" vyraujančias negeroves. Nuo esą nežmoniškų, net penkiolikos darbo valandų per dieną iki nepakeliamo fizinio krūvio.

Jos žodžiais tariant, nors popieriuje buvo rašoma, kad pamainos vedėja dirba vienuolika valandų, tai yra nuo 9 iki 22 val., iš tiesų yra kiek kitaip.

Į parduotuvę mergina ateidavo 7.30 val. ir tik 22 val. uždarydavo kasą. Tada sėsdavo skaičiuoti pinigų ir darbą baigdavo maždaug 22.30 val.

Apklausė darbuotojus

Tąkart po incidento dienraščio žurnalistų kalbinta viena Klaipėdos parduotuvių "Grūstė" direktorių Arijanda Gricienė aiškino, kad įvyko spontaniškas nesusipratimas.

Jos žodžiais, jeigu žmogus jaučiasi blogai, vadovas tikrai nėra suinteresuotas specialiai nekviesti greitosios pagalbos, "galbūt pati darbuotoja nepasisakė, kad prastai jaučiasi, jeigu mama atėjo ir viską sureguliavo".

Esą į darbuotojų sveikatą bendrovė nežiūri pro pirštus, bet prasitarė, kad tiek vyrams, tiek moterims, jeigu jie yra sveiki, galioja tie patys prekių kilnojimo reikalavimai.

A.Gricienė žurnalistams neigė kalbas apie per ilgas darbo valandas.

Vis dėlto Valstybinė darbo inspekcija tvirtino priešingai.

Patikrinę aštuonias Klaipėdos regione esančias "Grūstės" parduotuves inspektoriai rado šiurkščių pažeidimų dėl netinkamai vedamos darbo laiko apskaitos.

"Nebuvo žymimi viršvalandžiai. Atidarant parduotuvę, pirmiausia reikia išjungti signalizaciją, todėl fiksuojamas atėjimo laikas. Jeigu oficialiai rašoma, kad darbuotoja pradeda dirbti, tarkime, nuo 9 val., iš tikrųjų ji ateina 7 val. Dėl nefiksuotų darbo valandų taikėme baudas aštuonių parduotuvių vadovams", – sakė Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjas Vytautas Ročys.

Po straipsnio – skundai

Inspektorių kalbinti darbuotojai išsidavė dirbantys ir po keturiolika valandų.

"Tai yra šiurkštus pažeidimas, už jį Darbo kodekse numatyta sankcija nuo 150 iki 1 450 eurų. Parduotuvių vadovai tai pripažino, todėl įpareigojome juos per atitinkamą laiką išspręsti problemą", – tvirtino V.Ročys.

Esą įstatymai netrukdo dirbti viršvalandžių arba organizuoti darbo pamainomis, tačiau visos valandos turi būti žymimos.

Po žiniasklaidoje pasirodžiusio straipsnio gavome ir daugiau darbuotojų skundų.

Tiesa, vienos pamainos metu negali būti dirbama daugiau kaip 12 valandų per darbo dieną.

"Vadovų problema, jeigu jie nesugeba tinkamai organizuoti darbo. Be to, po žiniasklaidoje pasirodžiusio straipsnio gavome ir daugiau darbuotojų skundų, kurie mums pravertė tyrime", – kalbėjo V.Ročys.

Moterys gali kelti iki 10 kg

Klaipėdos inspektoriai taip pat tikrino, ar laikomasi darbų saugos reikalavimų.

"Buvome gavę skundų dėl didelių svorių kilnojimo. Tačiau atvykę tokio pažeidimo nenustatėme. Darbuotojo liudijimo mums negana", – aiškino V.Ročys.

Darbo kodekse numatyta, kad moteriai galima kelti iki 10 kg svorio, o vyrams – iki 30. Viršyti nustatytą normą yra draudžiama.

"Blogiausia, kad darbuotojai dažnai nežino tų taisyklių ir kelia sunkias dėžes savo noru. Darbdavys tuo manipuliuoja, todėl reikia ir pačiam pasaugoti savo sveikatą, nepersistengti. Nes pasekmės – ilgalaikės, žmonės patiria sunkias stuburo traumas, turi išvaržas", – vardijo V.Ročys.

Klaipėdos teritorinio skyriaus vedėjo žodžiais, parduotuvių "Grūstė" vadovai ateityje neišvengs dažnesnių inspektorių vizitų.

"Mūsų tikslas nėra nubausti, norime ištaisyti padėtį. Šiuo atveju visose patikrintose parduotuvėse fiksuotas tas pats pažeidimas, todėl galima manyti, kad tokia tvarka, kai nebuvo fiksuojami viršvalandžiai, yra ne pirmą ir ne antrą dieną", – darė išvadas V.Ročys.

Dirba be pietų pertraukos?

Patikrinimai vyko ne tik Klaipėdos regione, bet ir Telšių apskrityje. Čia inspektoriai apsilankė trijose "Grūstės" parduotuvėse.

Vienos jų vadovas gavo įspėjimą dėl to, kad darbuotojas dirbo per pietų pertrauką.

"Pertrauka yra pertrauka. Jeigu nesilaikoma grafiko, galima manyti, kad jis parengtas tik Darbo inspekcijai. Kitų pažeidimų mes nenustatėme veikiausiai todėl, kad Klaipėdos inspektoriai po žiniasklaidoje pasirodžiusio straipsnio pirmiau už mus ėmėsi veiksmų. Įmonė, ko gero, jau buvo padariusi išvadas. Tai neoficialiai pripažino ir patys darbuotojai. Kitas klausimas, ar tos išvados padarytos ilgam?" – retoriškai klausė Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyriaus vedėjas Jonas Liekis.

Valstybinės darbo inspekcijos atstovės Marijos Čereškevičiūtės teigimu, iš viso buvo patikrinta 11 "Grūstės" parduotuvių.

Įvertinus darbuotojų darbo sutartis, darbo grafikus, darbo laiko ir buhalterinės apskaitos žiniaraščius, sveikatos priežiūros įstaigų pateiktus dokumentus bei administracijos ir darbuotojų paaiškinimus, nustatyti darbo laiko ir poilsio režimo bei darbo laiko apskaitos žiniaraščių pildymo pažeidimai.

Dėl darbo grafiko nesilaikymo iš bendrovės generalinio direktoriaus pareikalauta pašalinti pažeidimus, o bendrovės "Grūstė" Klaipėdos padalinių vadovai patraukti administracinėn atsakomybėn.

Vidutinis užmokestis – 530 eurų

Raštiškai pateiktame "Grūstės" atsakyme tvirtinama, kad "bendrovė savo komandą, kurią sudaro beveik 700 žmonių, myli, gerbia ir jais rūpinasi". Dauguma darbuotojų esą tai patvirtintų.

"Pagal Valstybinės darbo inspekcijos bendrovei pateiktą informaciją galime patvirtinti du dalykus – pirma, mūsų buvusi komandos narė iš jūsų minimos Klaipėdos parduotuvės nepatyrė traumos darbe. Pagal gautą Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojo raštą negalavimas susijęs su lėtine liga, ir antra, iš visų padalinių patikrinimų protokolas surašytas dėl to, jog viena darbuotoja vėlavo išeiti pietų. Vis dar tiriamu atveju, kiek mums žinoma, kalbama viso labo apie valandų žymėjimą ne toje darbo laiko apskaitos žiniaraščio eilutėje", – komentavo bendrovės "Grūstė" generalinis direktorius Deivydas Vyniautas.

Jo žodžiais tariant, dėl prekių kėlimo jokių pažeidimų nustatyta nebuvo ir negalėtų būti, nes sunkiausia parduotuvėje esanti prekė neviršija vieno kilogramo svorio.

"Prekių priėmimo metu į lentynas produktai sukraunami vienetais, ne dėžėmis, taigi nėra jokios būtinybės vienu kartu kelti daugiau kaip vieną prekę. Beje, būtent apie tai ir kalbama mokymų, kuriuos išklauso kiekvienas darbuotojas, metu. Visi vieningai sutariame, jog šiandien "kamuolys" yra darbuotojų rankose. Tad daugiau nei keista būtų manyti, jog mūsų bendrovėje yra kitaip. Joks darbuotojas jokioje įmonėje nedirbtų, jei darbo sąlygos būtų netinkamos ar už darbą jam nebūtų tinkamai atlyginama. Ne išimtis ir mūsų parduotuvės", – tvirtino D.Vyniautas.

Generalinio direktoriaus teigimu, remiantis oficialia statistika, bendrovės darbuotojams mokamas darbo užmokestis yra gerokai didesnis nei panašaus dydžio įmonėse.

Vidutinis atlyginimas "Grūstėje" – beveik 530 eurų per mėnesį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų