Pereiti į pagrindinį turinį

Kai stinga pinigų: patarimai, kaip skolintis atsakingai

2019-04-30 12:23
DMN inf.

Prasidedantis šiltasis metų sezonas daugelį skatina vis plačiau atverti pinigines. Artėjant vasarai daugėja minčių apie namų remontą, naują automobilį, atostogas bei didžiąsias šventes, tokias kaip vestuvės ar krikštynos. Kai išlaidų tiek daug, dažnas, pritrūkęs asmeninių finansų, kreipiasi į paskolas teikiančias bendroves. Vienos didžiausių Lietuvoje vartojimo kreditų bendrovės vadovė Giedrė Štuopė pataria, kaip planuoti savo finansus bei skolintis atsakingai, kad paimta paskola nevirstų našta.

Giedrė Štuopė
Giedrė Štuopė / Vivus.lt nuotr.

– Koks yra tipinis Vivus.lt klientas?

– Klientų ratas labai platus. Mūsų teikiamomis paslaugomis naudojasi žmonės, apskaičiuojantys savo galimybes, turintys saikingų norų bei racionaliai skirstantys savo išlaidas. Vis dėlto net ir atidžiai planuojant savo biudžetą, pasitaiko atvejų, kai reikia apmokėti nenumatytą sąskaitą, įsigyti svarbų pirkinį ar padengti netikėtas išlaidas. Tokios gyvenimiškos situacijos, kaip sugedęs automobilis, namuose trūkęs vamzdis, brangios odontologų paslaugos ar liga, reikalauja papildomų pinigų, kurių ne visada užtenka. Daugelis klientų pasiskolina jiems trūkstamą sumą ir lengvai ją grąžina.

– Kokią nišą kreditų rinkoje užima jūsų įmonė, kuo ji skiriasi nuo didžiųjų bankų?

– Daugelis Vivus.lt klientų renkasi mūsų paslaugas dėl lankstumo, paprastumo ir patrauklių sąlygų. To, klientų teigimu, didieji bankai dažnai pasiūlyti negali. Mūsų tikslas – prisitaikyti prie kiekvieno kliento individualių poreikių bei pasiūlyti jų finansinę situaciją geriausiai atitinkantį sprendimą. Klientai vertina ir tai, kad pas mus gali pasiskolinti mažas sumas, kurių prireikia susiklosčius nenumatytoms aplinkybėms.

Lankstumo bei paprastumo standartus taikome visu paskolos laikotarpiu – mėnesio įmokoms atlikti klientai gali pasirinkti jiems patį patogiausią variantą, o prireikus gali grąžinti visą paimtą paskolą nelaukdami sutarties termino pabaigos arba atidėti įmokos mokėjimo datą dar vienam mėnesiui.

– Vis dėlto vykdant tokią veiklą neįmanoma išvengti klientų nemokumo, neatsakingo skolinimosi. Ar turėtume patarimų, kaip to išvengti?

– Nemokumo atvejų pasitaiko dėl per didelių klientų užmojų ar tiesiog neįvertinus savo galimybių ir galimų pokyčių gyvenime, tačiau tokių situacijų – mažuma. Savo klientams nuolat primename, kad prieš skolinantis svarbu įvertinti keletą faktorių: paskolos poreikį bei gebėjimą grąžinti ją laiku. Apmąsčius paskolos būtinumą, retkarčiais paaiškėja, kad norimam pirkiniui ar paslaugai įsigyti galima rasti kitų alternatyvų, pavyzdžiui, sumažinti išlaidas tam tikrose srityse, susitaupyti, susirasti papildomą darbą ar kitą pajamų šaltinį.

Pinigų suma, kurią asmuo skiria savo finansiniams įsipareigojimams vykdyti, neturėtų viršyti 40 proc. gaunamų oficialių pajamų.

Savo veikloje vadovaujamės Lietuvos banko nustatytomis atsakingo skolinimosi gairėmis, kuriose įvesta taisyklė, kad pinigų suma, kurią asmuo skiria savo finansiniams įsipareigojimams vykdyti, neturėtų viršyti 40 proc. gaunamų oficialių pajamų. Tokiu būdu finansiniai įsipareigojimai nevirs nepakeliama našta. Klientams nuolat primename, kad prieš skolinantis svarbu įvertinti savo pajamų pobūdį ir tęstinumą. Neturėtų būti taip, kad, pradėjus mokėti paskolos įmokas, tektų smarkiai apriboti savo poreikius bei įpročius. Finansus vertėtų planuotis taip, kad net sumažėjus gaunamoms pajamoms, diržus veržtis tektų tik minimaliai.

– Kaip apskaičiuoti savo galimybes skolinantis?

– Visų pirma, svarbu įvertinti gaunamas pajamas, turimas išlaidas, susidaryti jų balansą. Ypatingą dėmesį vertėtų atkreipti ir į nenumatytų situacijų riziką: darbo pokyčius, ligas, kitus svarbius įvykius, galinčius turėti įtakos pajamų ar išlaidų pokyčiui. Klientams, prieš pasirašant paskolos sutartį, rekomenduojame apskaičiuoti, kaip keisis gyvenimo įpročiai atidedant dalį gaunamų lėšų, ir pamėginti kurį laiką taip pagyventi. Jei žmogus mato, kad dėl to nenukenčia jo gyvenimo kokybė, galima mąstyti apie paskolos ėmimą.

Dar vienas svarbus momentas – paskolos dydis. Siūlome skolintis tokią pinigų sumą, kuri tuo metu iš tiesų yra reikalinga. Skolindamasis konkrečiam tikslui, klientas greičiausiai iš anksto bent preliminariai žinos, kokia pinigų suma jam yra reikalinga, tad vertėtų pildyti būtent tokios sumos paraišką. Taip pat svarbu ir racionaliai apgalvoti, kiek savo lėšų žmogus gali skirti konkrečiam tikslui prieš skolindamasis likusią dalį.

– Nuo seno Lietuvoje manoma, kad geriau gyventi be skolų, bet tai tikriausiai irgi kraštutinumas?

– Šis požiūris dar retkarčiais išryškėja mūsų visuomenėje, tačiau svarbu suvokti, kad asmeninis gyvenimas iš dalies primena įmonę, kuri negali išsiversti be apyvartinių lėšų. Atsakingai finansus valdančiam žmogui svarbu žinoti, kad prireikus būtino pirkinio ar iškilus netikėtam atvejui, jis neliks vienas bėdoje. Kiekvienas esame susidūrę su situacija, kai pinigų reikia čia ir dabar, o turint gyvenimiškų įsipareigojimų, tokių kaip būsto paskola, šeima, sveikatos priežiūra, susitaupyti pavyksta ne visada.

Dažnai girdime plačiai paplitusi mitą, kad įsipareigojimai daro neigiamą įtaką kredito istorijai. Vis dėlto atsakingai valdant turimus įsipareigojimus ir laiku juos grąžinant, savo kredito istoriją galima netgi pagerinti.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų