Viena jų BNS nurodė iš įmonės gavusi patvirtinimą, kad pirktas dronas buvo pagamintas Kinijoje.
Pirko dar trys įstaigos
Kovo pabaigoje generalinė prokurorė Nida Grunskienė paskelbė apie pradėtą ikiteisminį tyrimą kariuomenei ir Šaulių sąjungai galimai įsigijus galimai nedraugiškose šalyse pagamintų bepiločių orlaivių.
Tyrimas pradėtas gavus karinės žvalgybos informaciją, kad įmonės pristatyti dronai, kurie buvo pažymėti kaip pagaminti Lietuvoje, galimai buvo pagaminti nepatikimuose valstybėse.
Remdamasis šaltiniais, naujienų portalas „15min“ pranešė, jog dronus tiekė bendrovė „Geodezija 3D“, o šie buvo pagaminti Kinijoje.
Kaip rodo Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos duomenys, praėjusiais metais sutartis dėl dronų pirkimo su „Geodezija 3D“ sudarė dar trys įstaigos – Valstybinių miškų urėdija (VMU), Kultūros infrastruktūros centras bei Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC).
Dalis Lietuvos valstybinių įstaigų pirkti kai kurių prekių iš nedraugiškų šalių negali. Į tokių prekių sąrašą yra įtraukti ir nepilotuojami orlaiviai, o perkamo objekto kilmės šalimi turi domėtis patys pirkimų vykdytojai.
Kaip BNS nurodė Viešųjų pirkimų tarnyba, tai draudžiama organizacijoms, veikiančioms gynybos srityje arba srityse, kurios laikomos nacionaliniam saugumui užtikrinti strategiškai svarbių ūkio sektorių dalimi. Taip pat toms, kurios įrašytos į Saugiojo tinklo naudotojų sąrašą ar laikomos esminiu subjektu.
Praėjusiais metais įsigaliojo pakeitimas, kuriuo nepatikimų valstybių ar teritorijų sąrašas buvo papildytas Kinija. Jame taip pat yra Rusija, Baltarusija, Rusijos aneksuotas Krymas, Moldovos nekontroliuojama Padniestrės teritorija bei Sakartvelo nekontroliuojamos Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijos.
Gavo kinišką droną
Iš minėtų trijų įmonių šie reikalavimai galioja tik Žemės ūkio duomenų centrui, nes šis yra įrašytas į Saugiojo tinklo naudotojų sąrašą.
Iš „Geodezija 3D“ centras vieną bepilotį orlaivį su papildomais priedais įsigijo už beveik 6 tūkst. eurų.
ŽŪDC BNS nurodė, jog susisiekus su tiekėju buvo gautas atsakymas, kad drono gaminimo šalis yra Kinija.
Pasak centro, pirkimas pagal 2024-ųjų gruodį sudarytą sutartį buvo atliktas iš to paties tiekėjo per einamuosius metus, o ankstesniuose pirkimuose tiekėjas buvo pateikęs atitikties nacionaliniam saugumui deklaraciją.
„ŽŪDC vadovavosi proporcingumo bei efektyvumo principais ir pakartotinai jų nereikalavo“, – nurodoma valstybės įmonės BNS pateiktame atsakyme.
Centras taip pat pažymėjo, kad galiojančių sutarčių su „Geodezija 3D“ šiuo metu neturi, analizuoja ir vertina situaciją dėl pirkto drono.
„Atlikus išsamų situacijos vertinimą, atskirai spręsime dėl tolimesnio įsigytos prekės naudojimo“, – teigė ŽŪDC.
Paklausta, ar pati neketina kreiptis į teisėsaugą, valstybės įmonė nurodė to patvirtinti negalinti, kol yra vertinama informacija.
Vykdo savo patikrinimus
Kitoms dviem šalies įstaigoms, pirkusioms bepiločius orlaivius iš „Geodezija 3D“, netaikomi reikalavimai dėl perkamų prekių kilmės.
Valstybinių miškų urėdija 23 nepilotuojamus dronus pirko už 59 tūkst. eurų, tuo metu Kultūros infrastruktūros centras su įmone 2024-ųjų gruodį sudarė maždaug 11,2 tūkst. eurų sutartį pirkti du dronų rinkinius.
Urėdija BNS nurodė, jog vykdydama pirkimą, tiekėjo reikalavo pateikti deklaraciją, kad prekė ar ją sudarančių sudedamųjų dalių kilmė nėra iš Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, taip pat Moldovos bei Sakartvelo nekontroliuojamų teritorijų.
„Norime pabrėžti, kad įmonės veikloje naudojami dronai neskraido virš karinių ar nacionalinės svarbos objektų ir teritorijų. Jie naudojami kaip priemonė stebėti miškų būklę sanitariniais ir priešgaisriniais tikslais“, – nurodė VMU.
Urėdija šiemet gali tapti esminiu kibernetinio saugumo subjektu, nes šiuo metu yra svarstomas valstybės įmonės teisinio statuso pasikeitimas.
„Tokiu atveju VMU taikys (...) nuostatas dėl rinkos ribojimo gaminiams iš Kinijos. Šiuo metu dronų pirkimai, kuriuose galimas tiekėjas būtų Kinija, yra sustabdyti“, – teigė institucija.
Savo ruožtu Kultūros infrastruktūros centras BNS informavo, jog iš įmonės „Geodezija 3D“ įsigytas dronas buvo vienkartinis pirkimas, o tęstinių sutarčių su bendrove sudaryta nėra.
„Pradėtas tyrimas dėl šio drono pirkimo, ir jei paaiškės, kad buvo nesilaikoma pirkimo sąlygų, sieksime droną grąžinti“, – nurodoma atsakyme.
Pasak Viešųjų pirkimų tarnybos, „Geodezija 3D“ į Nepatikimų tiekėjų sąrašą nėra įtraukta ir nėra gautas toks prašymas ją įtraukti.
Naujausi komentarai