Pereiti į pagrindinį turinį

Teismas imasi „Foxpay“ akcininkės I. Trinkūnaitės ir Vyriausybės bylos

2024-12-03 14:54

Regionų administracinis teismas antradienį po pietų pradeda nagrinėti mokėjimo įmonės „Foxpay“ akcininkės Ievos Trinkūnaitės skundą Vyriausybei ir Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijai.

Ieva Trinkūnaitė
Ieva Trinkūnaitė / P. Peleckio / BNS nuotr.

Byla bus nagrinėjama teismo Šiaulių rūmuose, uždaruose posėdžiuose, nuotoliniu būdu, Eltą informavo teismo atstovė Sigita Gamulėnienė.

Teisėsaugos įtarimų sulaukusi I. Trinkūnaitė yra patekusi skundą dėl vyriausybinės komisijos sprendimo pripažinti ją neatitinkančią nacionalinės svarbos objektų apsaugos įstatyme keliamų reikalavimų.

Tretieji asmenys šioje byloje yra Valstybės saugumo departamentas ir Lietuvos bankas. I. Trinkūnaitė apskundė Vyriausybės šių metų birželio 5 dienos nutarimą ir Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos gegužės 16 dienos išvadą.

I. Trinkūnaitė tikina, kad Vyriausybės komisijos išvadoje trūksta konkrečių faktų, kurie įrodytų, jog verslininkė iš tiesų neatitinka nacionalinio saugumo interesų.

Aš bendradarbiavau ir iki šiol geranoriškai bendradarbiauju su visomis valstybės institucijomis.

„Komisijos išvadoje nekonkretizuoti teiginiai, jog aš „trukdžiau Lietuvos Banko atliekamą patikrinimą“ yra neatitinkantys tikrovės. Aš bendradarbiavau ir iki šiol geranoriškai bendradarbiauju su visomis valstybės institucijomis“, – anksčiau išplatintame pranešime teigia I. Trinkūnaitė.

„Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos išvadoje nėra absoliučiai jokių duomenų, susijusių tiesiogiai su mano asmeniu, kurie liudytų apie mano keliamą grėsmę nacionaliniam saugumui. Aš neturiu jokių kitų didinančių riziką ar keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui ryšių su užsienio valstybių institucijomis ar tų valstybių fiziniais arba juridiniais asmenimis“, – teigia „Foxpay“ akcininkė.

Anot I. Trinkūnaitės, jai artimo asmens Vilhelmo Germano prieš daugiau nei dešimtmetį padarytos nusikalstamos veikos, kurių didžiajai daliai teistumas jau yra išnykęs, savaime nesąlygoja jos neatitikimo nacionalinio saugumo interesams.

ELTA primena, kad, teisėsaugos institucijoms atliekant ikiteisminį tyrimą dėl finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ veiklos, iš viso buvo sulaikyti ir įtarimai pareikšti 7 asmenims, tarp jų – minėtos įmonės savininkei I. Trinkūnaitei, jos sugyventiniui V. Germanui ir eksministrės Monikos Navickienės vyrui Mindaugui Navickui.

Vilniaus miesto apylinkės teismas V. Germaną leido suimti dviem mėnesiams. Tuo tarpu I. Trinkūnaitė ir M. Navickas paleisti už atitinkamai 50 ir 100 tūkst. eurų siekiančius užstatus, jiems pritaikytas rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Institucijos atskleidžia, kad buvo atliktos 32 kratos, kurių metu rastos nemažos sumos grynųjų pinigų, technikos ir elektroninės informacijos, kriptovaliutos ir turto, meno dirbinių. Kaip skelbiama, kratų metu iš viso rasta 0,5 mln. eurų grynųjų pinigų.

Kaip nurodo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, tyrimas pradėtas dėl galimo neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo, piktnaudžiavimo, sukčiavimo, turto pasisavinimo ir iššvaistymo, kyšininkavimo bei papirkinėjimu. Šiuo metu nustatyta, kad bendrininkų grupė 2023–2024 m. galimai legalizavo mažiausiai 17 mln. eurų sumą.

Taip pat siekiant nuslėpti veiklą nuo institucijų galimai buvo mokami kyšiai. Šiuo metu nustatyta galimų kyšių suma siekia per 100 tūkst. eurų.

Anot FNTT Specialiųjų užduočių valdybos viršininko Roberto Šadianeco, ateityje įtariamųjų gali būti daugiau nei 7. Tačiau institucijos pabrėžia, kad pati M. Navickienė byloje „nefigūruoja“, ir „bent kol kas“ jos apklausti pagrindo nėra.

Anot Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pavaduotojo Jovito Raškevičiaus, tarnyba birželį pradėtame ikiteisminiame tyrime fokusuojasi į galimą poveikio darymą sudarant viešuosius pirkimus ir pinigų plovimą, kas susiję su „Foxpay“ teikiamomis paslaugomis viešajam sektoriui.

Kaip teigė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis, rugsėjį nutarta anksčiau pradėtus įvairius ikiteisminius tyrimus sujungti į vieną tyrimą, kurio akiratyje ir atsidūrė įmonės „Foxpay“ veikla.

STT tyrimo ėmėsi, Lietuvos bankui atliekant patikrinimą dėl „Foxpay“ veiklos. Taip pat LB papildomai kontroliuoja centrinio banko nurodymų nesilaikiusios „Foxpay“ per mokėjimų sistemą „Centrolink“ teikiamas viešąsias paslaugas.

„Foxpay“ vyriausybinės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijos akiratyje atsidūrė, kai pastaroji neleido „Foxpay“ savininkei I. Trinkūnaitei įsigyti įmonės „LITLAB“, kurios pagrindinis akcininkas – M. Navickienės sutuoktinis M. Navickas.

M. Navickienė yra teigusi, jog I. Trinkūnaitė yra tolima jos giminaitė – vyro brolio žmonos sesuo. Vėliau 15min.lt pranešė, kad pernai ministrė kartu su I. Trinkūnaite ir jos sugyventiniu V. Germanu privačiu lėktuvu skrido į Dubajų. Dėl kilusio skandalo dėl ryšių su I. Trinkūnaite bei V. Germanu, tuometė ministrė M. Navickienė pasitraukė iš posto.

Lietuvos bankas lapkritį pranešė, kad už šiurkščius ir sistemingus teisės aktų pažeidimus panaikino „Foxpay“ elektroninių pinigų įstaigos licenciją. Anot institucijos, bendrovė nesilaikė pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos, klientų lėšų apsaugos teisės aktuose nustatytų reikalavimų.

Po šio sprendimo „Foxpay“ nebegali teikti jokių finansinių paslaugų.

Kaip teigė Lietuvos bankas, veiklos trūkumų ir teisės aktų pažeidimų nustatyta visose tikrintose srityse. Taip pat institucija nustatė, kad artimais ryšiais su pagrindine įmonės akcininke susijęs, kelis kartus teistas asmuo, faktiškai dalyvavo įmonės veikloje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra