Emigrantai: kodėl iš mūsų yra tyčiojamasi? Pereiti į pagrindinį turinį

Emigrantai: kodėl iš mūsų yra tyčiojamasi?

2025-05-09 05:00

Lietuvos vairuotojams šoką sukėlęs sprendimas susieti vairuotojo pažymėjimo ir sveikatos pažymos galiojimo laiką mūsų šalyje lyg ir atslūgo. Kur kas didesnę problemą šis sprendimas sukėlė užsienyje gyvenantiems tautiečiams, kurie vairuotojo pažymėjimą yra įgiję Lietuvoje.

Neviltis: sulaukę įspėjančios žinutės, ne visi emigrantai spėja grįžti į Lietuvą pasitikrinti sveikatą ir taip praranda teisę vairuoti. Neviltis: sulaukę įspėjančios žinutės, ne visi emigrantai spėja grįžti į Lietuvą pasitikrinti sveikatą ir taip praranda teisę vairuoti.

Nebeturi teisės vairuoti

Pasirodo, šimtai emigrantų susidūrė su faktu, kad turės gaišti laiką ir išleisti nemažai pinigų.

Mat kitos išeities nėra, kaip tik parvažiuoti į gimtą šalį ir čia atlikti sveikatos patikrą.

Tik tada jų vairuotojo pažymėjimo galiojimas pratęsiamas arba atsiranda galimybė įgyti tos šalies, kurioje gyvena emigrantai, išduodamą vairuotojo pažymėjimą.

Su tokia situacija susidūrė jau ne vienerius metus Vokietijoje gyvenanti ir dirbanti klaipėdietė Jolanta Kokkalis, kurią daugelis pažįsta ankstesne Norkienės pavarde.

Ji visai neseniai sužinojo, kad nebeturi teisės vairuoti. Nors ant dokumento nurodyta galiojimo data byloja, kad juo dar galima naudotis iki liepos, bet jau šį pavasarį vairuotojo pažymėjimas nebegaliojo.

Pradėjusi aiškintis, J. Kokkalis sužinojo, kad jos sveikatos pažyma baigė galioti dar pernai birželį.

„Daugybę metų niekas šio dokumento nereikalavo ir niekas nė nežinojo, kuriam laikui jis suteiktas. Kai sužinojau, kad turiu pasitikrinti sveikatą, buvo jau pavasaris, – pasakojo Vokietijoje gyvenanti moteris. – Apsilankiau Vokietijos įstaigoje, kur vairuotojo pažymėjimai išduodami užsieniečiams. Ten dirbantys žmonės patikrino mano pateiktus dokumentus ir įsitikino, kad tai yra originalai. Juose tiesiai šviesiai parašyta, kad mano vairuotojo pažymėjimas galioja iki šių metų liepos. Aš sumokėjau 37 eurus ir 50 centų, beliko tik Lietuvos pusėje patvirtinti, kad dokumentas dar galioja. Tačiau vokiečiai atidarė lietuvišką interneto puslapį ir parodė, kad aš nebeturiu teisės vairuoti. Jie man tiesiai pasakė – kai ši sistema parodys, kad mano pažymėjimas galioja, jie išduos vokišką pažymėjimą ir atsiųs jį man į namus.“

Atgarsiai: į nepavydėtiną padėtį patekusi J. Kokkalis sulaukė daugybės prašymų pasidalinti žinia, ką ji šioje situacijoje darys, nes daugelis emigrantų nežino, kaip jiems elgtis. Asmeninio archyvo nuotr.

Verčia nutraukti ryšį su tėvyne?

Moteris pradėjo domėtis, ką turėtų padaryti, kad vėl galėtų vairuoti. Išsiuntusi laišką į bendrovę „Regitra“ ji gavo patarimą.

Paaiškėjo paradoksalus dalykas – kad jos vairuotojo pažymėjimas automatiškai taptų galiojantis, ji turi Lietuvoje atlikti medicinos apžiūrą.

„Regitros“ atstovė spaudai Eglė Bačionytė teigė, kad vairuotojai, kurie yra pateikę savo kontaktus, sulaukia pranešimų apie tai, jog netrukus baigsis jų medicininės pažymos galiojimas.

Klientai informuojami du kartus: likus 60 ir 20 dienų iki medicininės pažymos galiojimo termino pabaigos.

Žinutės esą siunčiamos ir sustabdžius vairuotojo pažymėjimo galiojimą.

Artimiausiu metu J. Kokkalis negali keliauti į Lietuvą, neseniai pradėjo dirbti naujame darbe ir dar neturi atostogų. Darbas – labai intensyvus, kelių laisvų dienų moteriai naujieji darbdaviai nesuteiks.

Man tai – nesuvokiama biurokratija.

Jeigu J. Kokkalis iki liepos, kai baigsis jos vairuotojo pažymėjimo galiojimas, neatliks formalumų, teks prašyti vokiško, o tai kainuos brangiai ir vargo bus daugiau.

Moteris paskaičiavo, jog tam, kad dabar grįžtų į Lietuvą gauti medicinos pažymą, vien kelionė kainuotų ne mažiau nei 300 eurų.

Lietuvė negali rasti atsakymo, kodėl ES šalyse gyvenantys žmonės negali išspręsti problemos nevažinėdami tūkstančius kilometrų.

Sulaukė medikų pašaipų

Susisiekusi su panašaus likimo lietuviais, gyvenančiais Vokietijoje, J. Kokkalis išgirdo daugybę paliudijimų, jog tokia problema ištiko ne tik ją, bet ir tūkstančius tautiečių.

Apie tai bylojo 32 tūkst. socialinių tinklų vartotojų turinčios paskyros komentarai. Po J. Kokkalis pasakojimo apie jos problemą pasipylė šimtai atsiliepimų.

Kai kurie žmonės pasakojo Vokietijoje apsilankę pas tokios pat specializacijos gydytojus, kokius reikia aplankyti Lietuvoje, norint gauti vairuotojo sveikatos pažymą.

Paaiškėjo, kad Vokietijos gydytojų pažymos pas mus negalioja. Reikia būtinai važiuoti į Lietuvą.

Kiti dalijosi nelinksma apsilankymo Lietuvos gydymo įstaigose patirtimi.

Vienas vyras pasakojo, kad gimtosios šalies medikai iš jo tyčiojosi. Vyriškis išgirdo pašaipių klausimų, ko jis nori, jei gyvena Vokietijoje, kodėl kaišioja vokišką privalomojo sveikatos draudimo kortelę, kodėl juos trukdo, nesuprato, kodėl turi tikrinti sveikatą Vokietijoje gyvenantiems asmenims. Net išgirdo repliką: „Gyvenk savo Vokietijoje.“

Atsakas – vis toks pat

„Aš turiu vokišką ligonių kasų kortelę, lietuviškos neturiu. Kadangi negalima turėti dvigubos pilietybės, gyvendama Vokietijoje ir norėdama būti lygiateisė su vietos gyventojais, buvau priversta atsisakyti lietuviškosios. Lietuvoje nebegaliu gauti vairuotojo pažymėjimo. Turiu jį gauti Vokietijoje. Tokiu atveju, nesuprantu, kodėl man turi būti taikomi Lietuvos įstatymai. Kodėl aš vėl turiu kreiptis į Lietuvos institucijas, jei Lietuva negali man išduoti vairuotojo pažymėjimo. Kodėl Lietuvoje dar turiu gauti sveikatos pažymą? Mano vairuotojo pažymėjimas dar galioja. Vokišką vairuotojo pažymėjimą gauti paprasta, jeigu galioja lietuviškas pažymėjimas. Jaučiuosi patekusi į užburtą ratą. Reikalavimas sveikatą tikrintis Lietuvoje primena norą pasipinigauti“, – piktinosi J. Kokkalis.

Moteris siuntė laiškus į „Regitrą“, skambindavo į šią bendrovę ir kaskart gaudavo atsakymus iš skirtingų darbuotojų.

Lietuvė suprato, kad niekas nesigilina į jos padėtį, tik cituoja įstatymus.

Siųsdama elektroninį laišką pastarąjį kartą kartu ji nusiuntė ir savo vairuotojo pažymėjimo kopiją, kortelę, liudijančią, kad dar 1998 metais išlaikė vairavimo egzaminus, savo vokiško paso ir asmens tapatybės kortelės kopiją.

Atsakas vis tiek buvo tas pats – sveikatos pažymėjimas negalioja.

Gavusi „Regitros“ darbuotojų atsiųstą nuorodą, išsiuntė dokumentų siuntimą patvirtinančią ekrano nuotrauką. Mat J. Kokkalis prie lietuviškos sistemos gali jungtis per elektroninius valdžios vartus, nes turi nekilnojamojo turto Lietuvoje ir čia veikiančio banko sąskaitą.

Nepaisant to, gavo atsaką, kad jos užklausa negauta. Kaip veikia ši sistema, neaišku.

Nėra jokių išimčių

Emocijos: „Regitros“ pavadinimas pastaruoju metu emigrantams nesuteikia pačių šviesiausių asociacijų. I. Jurkuvienės nuotr.

Pastaruoju metu klientų, gyvenančių užsienyje, užklausų aprašytąja tema „Regitra“ sulaukia po kelias dešimtis per savaitę.

„Regitros“ atstovė spaudai E. Bačionytė pakartojo tą patį, ką minėjo J. Kokkalis ir ką žino visi Lietuvos vairuojantieji – nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią medicininės pažymos galiojimas susiejamas su vairuotojo pažymėjimo galiojimu.

Pasak jos, 2023 metų pabaigoje vairuotojų, kuriems būtina atlikti sveikatos patikrą iki šių metų pradžios, buvo daugiau nei 442 tūkst., o įsigaliojus naujai tvarkai tokių asmenų buvo kiek mažiau nei 70 tūkst.

„Bendra taisyklė tokia: jei vairuotojo pažymėjimas išduotas Lietuvoje, turi būti ir nuolat galiojanti medicininė pažyma. Jei vairuotojo pažymėjimas išduotas užsienyje, reikalavimas turėti galiojančią medicininę pažymą yra taikomas pagal tos valstybės įstatymus. Lietuva neadministruoja užsienyje išduotų pažymėjimų, – paaiškino E. Bačionytė.

Į J. Kokkalis aktualų klausimą „Regitros“ atstovė atsakė: „Jei turite Lietuvoje išduotą vairuotojo pažymėjimą, dėl vairuotojo sveikatos patikrinimo turite kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą Lietuvoje. Jei nuolat gyvenate užsienyje, rekomenduojama gauti tos šalies vairuotojo pažymėjimą ir medicininę pažymą atnaujinti pagal toje šalyje galiojančią tvarką.“

Aktualu daugybei žmonių

Užvirus diskusijai Vokietijos lietuvių socialinių tinklų paskyroje, J. Kokkalis sulaukė daugybės prašymų pasidalinti žiniomis, nes daugeliui tai būtų patarimas, kaip patiems elgtis.

„Man tai – nesuvokiama biurokratija. Jeigu nuo sausio 1-osios pasikeitė įstatymas ir daugybė žmonių neteko teisės vairuoti, turėtų būti aptartos kažkokios išimtys, ypač tiems, kas nebėra Lietuvos piliečiai arba gyvena ne Lietuvoje. Patekome į užburtą ratą, kai Lietuvoje veikia vieni įstatymai, Vokietijoje – kiti, ir išeities nėra, nes nėra logiško sprendimo. Aš suprantu, kad vairuotojas turi būti sveikas: gerai matyti, nebūti psichikos ligonis. Bet ar dėl to visi turi viską mesti ir važiuoti į Lietuvą? Kodėl nėra jokios kitos išeities? Mano galva, valdžios žmonės, priimantys tokius įstatymus ir neatsižvelgiantys į kitose šalyse gyvenančių žmonių poreikius, diskredituoja Lietuvos valstybę“, – pasipiktinimo neslėpė J. Kokkalis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų