Moterys prie vairo nenusileidžia vyrams Pereiti į pagrindinį turinį

Moterys prie vairo nenusileidžia vyrams

2025-04-13 10:00 diena.lt inf.

Lietuvos moterys vis drąsiau sėda prie automobilio vairo, paneigdamos mitus, kad jos šioje veikloje yra mažiau patikimos nei vyrai. Naujausiais „Regitros” duomenimis, tarp visų Lietuvos vairuotojų yra apylygiai – 44 proc. yra moterų ir 56 proc. vyrų.

Nuostata: gebėjimas gerai vairuoti priklauso ne nuo lyties, o nuo asmeninių savybių ir gebėjimo susikoncentruoti.
Nuostata: gebėjimas gerai vairuoti priklauso ne nuo lyties, o nuo asmeninių savybių ir gebėjimo susikoncentruoti. / E. Ovčarenko / BNS nuotr.

Bijančių vis mažiau

Vairuotojų proporcija ne vienus metus keičiasi moterų naudai, nes daugiau kaip prieš dešimtmetį moterys sudarė tik 38 proc. visų vairuotojų.

Įmonė „NielsenIQ“ atliko sociologinį tyrimą, kuriame apklausė 1 600 respondentų nuo 16 iki 64 metų amžiaus. Jo duomenimis, 2024 m. Lietuvoje vairavo 75 proc. vyrų ir 68 proc. moterų. Ketvirtadalis (25 proc.) vyrų ir trečdalis (32 proc.) moterų sakė, kad nevairuoja automobilio.

„Tyrimas parodė, kad skirtumų tarp vyrų ir moterų požiūrio į vairavimą beveik nėra. Pavyzdžiui, ketinantys išmokti vairuoti ir įgyti vairuotojo pažymėjimą sakė po lygiai – ketvirtadalis vyrų ir moterų“, – teigė tyrimą užsakiusios draudimo bendrovės „Gjensidige“ atstovė Viktorija Katilienė.

Paklausus turinčių vairuotojo pažymėjimą, kas trukdo pradėti vairuoti, baimę įvardijo 9 proc. moterų ir 6 proc. vyrų. Po 18 proc. apklausos dalyvių vyrų ir moterų sakė nevairuojantys, nes neturi nuosavo automobilio.

Vyresnės – kruopštesnės

Pasak Žalų skyriaus vadovės Baltijos šalims V. Katilienės, gerėjanti vairavimo kultūra, didėjantis vairuotojų solidarumas ir supratingumas kelyje suteikia drąsos sėsti prie vairo.

„Nepatyrę vairuotojai dažniau sukelia nedidelių įvykių, apgadina savo ar kitą transporto priemonę manevruodami gatvėje ar parkavimo vietose. Drąsos ir pasitikėjimo vairuotojams suteikia praktika, ramybė ir prieš išvykstant kruopščiai apgalvotas maršrutas“, – sakė ji.

Vairavimo mokyklos „Mobilūs žmonės” vadovė Edita Vasaitienė pabrėžė, kad gebėjimas gerai vairuoti priklauso ne nuo lyties, o nuo asmeninių savybių, gebėjimo susikoncentruoti, koordinacijos ir pan.

„Dažniausiai vyresnio amžiaus moterys sako, kad artimieji jas atkalbinėja mokytis vairuoti. Praktika rodo, kad jos puikiai mokosi: yra gerokai atsakingesnės, atkaklesnės ir kryptingesnės už devyniolikmetes. Vyresnės moterys vairuoti išmoksta gerokai greičiau, nes jos motyvuotai siekia tikslo, joms psichologiškai svarbu nugalėti save, todėl kruopščiai imasi šio darbo“, – sakė E. Vasaitienė.

Kritikuoja lipdukus

Pašnekovė, remdamasi savo ilgamete patirtimi, teigė, kad anksčiau vyravusi nuomonė apie moteris vairuotojas yra gerokai nutolusi nuo šiandienos realybės.

„Mes, moterys, esame atsargesnės. Gal mes ne taip įmantriai manevruojame, neieškome progų, kaip sudėtingiau prisiparkuoti ar pan. Vyrams tokie iššūkiai kelia azartą. Tačiau moterys dėl to vairuoja nei blogiau, nei geriau negu vyrai. Šiuo metu, kalbant apie vairavimą, apskritai neliko nei lyties, nei metų skirtumų“, – sakė E. Vasaitienė.

Tiesa, vairavimo mokytoja atkreipė dėmesį, kad dalis moterų pačios save nuvertina kaip vairuotojas.

„Neretai moterys padaro sau meškos paslaugą – prisiklijuoja ant automobilio lipduką su aukštakulniu bateliu. Tai tarsi išankstinis prisipažinimas – prastai vairuoju, nes mano lytis tarsi viską paaiškina. Taigi mes pačios ir toliau skatiname neigiamą požiūrį į vairuojančias moteris“, – stebėjosi E. Vasaitienė.

Tiesa, ji pasidžiaugė, kad ateinanti mokytis vairuoti jaunų moterų karta nebeturi išankstinių nuostatų ir drąsiai sėda prie vairo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų