Specialistai įspėja automobilių vairuotojus būti atsargius ir atidžiai stebėti, kas vyksta jų kelią supančioje gamtoje. 60 proc. įvykių dėl susidūrimo su gyvūnais fiksuojama rudenį. Kodėl gyvūnai rudenį ypač aktyvūs ir ką kelyje galime padaryti patys, kad išvengtume tokių eismo nelaimių?
Pasak kaimyninės Estijos zoologo Aleksejaus Turovskio, išaugęs nelaimingų atsitikimų, į kuriuos pateko gyvūnai, skaičius yra susijęs su didesniu žmonių kišimusi į gyvūnų gyvenamąją aplinką – daugiausia dėl intensyvėjančio miškų kirtimo.
"Būtų sunku surasti žmogaus visiškai nepaliestą mišką, kuriame gyventų stambūs laukiniai gyvūnai, išskyrus rezervatus ir draustinius, todėl gyvūnai priversti migruoti į naujas vietoves, keisti gyvenamąją vietą. Medžioklės sezonas taip pat verčia juos judėti, o šis judėjimas ypač neprognozuojamas, kai miško masyvai iškirsti ir aplinka pakitusi", – aiškina A.Turovskis.
Medžioklės sezonas taip pat verčia juos judėti, o šis judėjimas ypač neprognozuojamas, kai miško masyvai iškirsti ir aplinka pakitusi.
Pavyzdžiui, pavasarį gimę lapiukai vasaros antrojoje pusėje palieka namus ir ima gyventi savarankiškai. Iki rudens jie keliauja gana apdairiai, tačiau nerūpestingai, kaip jauniems ir būdinga. "Kartu prasideda kanopinių gyvūnų rudeninė ruja, kuri gali trukti iki žiemos. Gyvūnai tada būna aktyvesni, pavyzdžiui, vyksta patinų kovos, ir apskritai gyvūnų judėjimas yra intensyvesnis", – teigia A.Turovskis.
Siekiant išvengti avarijų, vairuotojams rekomenduojama laikytis atstumo, protingai rinktis važiavimo greitį ir atsižvelgti į tai, kad gyvūnai, ypač jauni, nesugeba tinkamai įvertinti didesnio nei 60 km/val. greičio. Pastebėjus ant kelio stovintį gyvūną, būtina sumažinti greitį ar visai sustoti, kad gyvūnas galėtų pasitraukti, kol automobilis dar prie jo nepriartėjo. Taip sumažės tikimybė, kad jis iššoks priešais automobilį.
Kelyje netikėtai pasirodžius laukiniam gyvūnui, reikėtų stipriai stabdyti, nebijoti stabdžio spausti visa jėga. Šiuolaikiniuose automobiliuose yra įmontuotos stabdžių antiblokavimo, stabilumo kontrolės ir kitos sistemos, kurios tokiais atvejais padeda automobilį išlaikyti kelyje ir efektyviai sustabdyti. Jei matote, kad susidūrimo išvengti nepavyks, galite bandyti apvažiuoti kliūtį, tačiau prieš tai būtina įvertinti, ar manevras nesukels skaudesnių padariniųių. Šiuolaikinių automobilių bandymuose atliekamas vadinamasis briedžio testas, kurio esmė yra staigiai stabdant apvažiuoti kliūtį. Žinoma, visos sistemos veiks teisingai tik tuomet, kai automobilio padangos, važiuoklė ir stabdžių sistema bus tvarkingos.
Septyni patarimai vairuotojams
1. Atkreipkite dėmesį į kelio ženklus, įspėjančius apie laukinius gyvūnus. Rinkitės oro sąlygas ir kelio dangą atitinkantį saugų važiavimo greitį.
2. Turėkite omenyje, kad gyvūnai nesuvokia didesnio nei 60 km/val. greičio.
3. Ypač atidūs būkite iškart po saulėlydžio ar prieš saulėtekį, kai laukiniai gyvūnai yra aktyviausi, o žmogaus akiai sunkiau pastebėti judėjimą šalia kelio.
4. Jei atstumas tarp miško ir kelio labai mažas, pasilikite vietos netikėtiems manevrams.
5. Ant kelio pastebėję gyvūną, įjunkite avarinį signalą, kiek galima sumažinkite greitį arba sustokite ir palaukite, kol gyvūnas pasitrauks nuo kelio.
6. Ant kelio esančio gyvūno manevruodami negąsdinkite garso signalu ir atminkite, kad gyvūnas gali pasielgti neprognozuojamai.
7. Atminkite, kad gyvūnai dažnai keliauja grupėmis.
Naujausi komentarai