LŽNS – visuomeninė organizacija, jungianti organizacijas, dirbančias žmonių su negalia integracijos srityje. LŽNS prezidentė Rasa Kavaliauskaitė akcentuoja, kad neįgaliems žmonėms svarbu būti pastebėtiems, pripažintiems, reikalingiems. Tradiciškai festivalyje dalyvauja artistai, turintys įvairias negalias: judėjimo, regos, klausos ir kitas. Dėl didžiojo „Begaso“ prizo varžysis 10 teatrų.
Atidarant festivalį dalyvius iš Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos žada pasveikinti Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Asta Kandratavičienė, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, Lietuvos žmonių su negalia sąjungos prezidentė R. Kavaliauskaitė ir lenkų neįgaliųjų asociacijos ,,LitPolinva“ pirmininkas Gžegožas Saksonas. Renginį ves LŽNS humoro trupė ,,ŠDP“ (vadovas Darius Rakauskas).
Festivalio programos sudarytoja ir meno vadovė Snieguolė Dikčiūtė teigia: „Festivalio tikslas – mažinti neįgalių žmonių socialinę atskirtį, kelti neįgaliųjų teatrų profesionalumo lygį, formuoti visuomenės pozityvius pokyčius kultūrinėje ir socialinėje srityse bei praplėsti teatro teritorijos ribas. Džiaugiamės, kad šiemet pavyko užmegzti bendradarbiavimo ryšius su Baltarusijos teatru“.
Vertinimo komisija (pirmininkas – režisierius Vitalijus Liubota iš Ukrainos, aktorė ir režisierė Saulė Degutytė, aktorius Saulius Čėpla, socialinės ir sveikatos apsaugos specialistė Zanda Vitola iš Latvijos) visas festivalio trupes apdovanos mažomis „Begaso“ skulptūrėlėmis (autorius – tautodailininkas Eugenijus Paukštė), o sėkmingiausiai pasirodžiusiai įteiks didįjį „Begasą“.
Tradiciškai festivalyje išsiskiria judesio spektakliai. Vilniaus m. biudžetinės įstaigos dienos centro „Šviesa“ teatro terapinė trupė TTT parodys spektaklį ,,Akmens sriuba“ (pagal Bruno Ferrero pasakojimą, rež. Silvijana Bilskytė), o VšĮ „Kurčiųjų reabilitacijos centro“ liaudies teatras ,,Mimika“ – miniatiūrą ,,Jūratė ir Kastytis‘‘ (pagal Maironio kūrinį, rež. Janina Mažeikienė).
Festivalio naujokai – teatro studija ,,Be įtampos“, veikianti prie Naujojo teatro (vadovė Svetlana Laima Zemleckienė), suvaidins spektaklio–misterijos ,,Alter Ego“ ištrauką. Šiemet festivalyje antrą kartą dalyvausianti Vilniaus neįgaliųjų dienos centro ,,Gyvojo skaitymo“ teatro trupė skaitys Nikolajaus Gumiliovo pjesės ,,Permainų medis“ fragmentus (režisierius Gediminas Storpirštis, trupės vadovai – Nijolė Zenkevičiūtė ir Rūta Čepienė).
Žiūrovus į komedijos stichiją panardins sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos ,,Plungės viltis“ teatro grupės „Kaukė“ vaidinimas ,,Daktaro Bijūno poliklinika“ (vadovė Romualda Šimkuvienė), Molėtų krašto žmonių su negalia sąjungos bei Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Molėtų filialo trupės „Molėtuvka“ vaidinimas ,,Nesusikalbėjimai bei kitos paslaptys“ (vadovas Pranas Pliuška) ir Kupiškio krašto žmonių su negalia sąjungos teatro ,,Pasitikėjimas“ situacijų komedija ,,Gražus gyvenimas“ (pagal Kazimiero Čiplio-Vijūno kūrybą, vadovė Palma Skrebienė) ir Panevėžio regiono sergančiųjų išsėtine skleroze asociacijos trupės ,,Šeimynėlė“ satyra ,,Kokie tėvai, tokie ir vaikai“.
Festivalyje pirmą kartą dalyvaus svečiai iš Baltarusijos – Stolino valstybinio korekcinio-lavinamojo mokymo ir reabilitacijos centro neįgaliųjų teatro trupė ,,Gaivus vėjas“ (vadovė Ina Šolomickaja) parodys spektaklį „Afrikietiška istorija“. O pirmą kartą festivalyje viešėsianti Kentšyno (Lenkija) užimtumo terapijos dirbtuvių teatro trupė – kaukių vaidinimą „Be baimės“.
Festivalio išvakarėse, lapkričio 28-ąją, „Stalo teatras“ specialiai svečiams iš užsienio parodys komišką vaidinimą vaikams „Sekretai iš būtųjų laikų“ (rež. S. Degutytė), kuriame su humoru pasakojama apie svarbius Lietuvos istorijos įvykius ir asmenybes.
Įėjimas į renginį – laisvas.
Naujausi komentarai