Dar paauglystėje būsimasis teatro meistras Eimuntas Nekrošius prašydavo klebono, kad duotų paskaityti Bibliją. Tačiau dvasininkas nukreipdavo kalbą į šoną. Vis dėlto E.Nekrošius Bibliją susirado ir jau antrą jos siužetą perkelia į sceną.
Šį savaitgalį, sausio 24, 25, 26 d., 19 val., Vilniuje, „Menų spaustuvėje“, režisierius parodys premjerą „Jobo knyga“ pagal Senąjį Testamentą. Spektaklis pasakoja apie Jobą, kuris, praradęs turtą, šeimą, sveikatą, vis tiek nesiliovė tikėjęs Dievu.
Pasaulinė spektaklio premjera praėjusį rugsėjį įvyko Vičencoje (Italija), „Olimpico“ teatre. Lietuvoje spektaklis dar nerodytas. Dedami paskutiniai repeticijų štrichai, nors režisierius, sakė, dar neįsivaizduojąs, kaip jis nuskambės nedidelėje Menų spaustuvės erdvėje. E.Nekrošius pripažino, kad tai – sunkus spektaklis. „Jobo knyga“ – „Meno forto“ ir „Olimpico“ teatro koprodukcija.
Pagrindinį – Jobo – vaidmenį atlieka aktorius Remigijus Vilkaitis. Taip pat spektaklyje vaidina Salvijus Trepulis, Vygandas Vadeiša, Vaidas Vilius, Beata Tiškevič, Marija Petravičiūtė, Darius Petrovskis. Scenografiją sukūrė Marius Nekrošius, kostiumų dailininkė - Nadežda Gultiajeva.
- Gerbiamas Eimuntai, antrą kartą grįžtate prie Biblijos temų. Esate pastatęs spektaklį “Giesmių giesmė”, dabar atsigręžėte į Jobo gyvenimą. Kas paskatino imtis šios sudėtingos istorijos? – premjeros išvakarėse E.Nekrošiaus pasiteiravo “Vilniaus diena”.
- Prieš 10 metų pas Romualdą Granauską buvau svečiuose. O jis ir sako: “Imk šitą knygą, gal kada nors spektaklį pastatysi”. Ir padavė seną leidinį, išleistą Vokietijoje. Esu dėkingas jam už idėją. Tai buvo filosofo Antano Maceinos knyga.
- Ar, palyginti su pasauline premjera, parodyta Vičencoje, spektaklyje kas nors keisis?
- Taip. Viena aktorė keičiasi, smulkmenos nedidelės. Vaidybos prasme aktoriai stovi tvirčiau ant žemės. Bet pagrindinė idėja išliko.
- Kokia ji?
- Kad reikia turėti stiprybės, kad visada reikia turėti viltį ir nebijoti klausti, nevengti užduoti ir sau, ir apskritai egzistencinių klausimų. Dabar – toks laikmetis, kad žmogus net sau bijo užduoti klausimus, o ką kalbėti apie drąsą klausti Dievo, gamtos? Gal kažkada kažkas ir atsakys.
- Dėl kokių priežasčių pagrindiniam vaidmeniui pasirinkote aktorių R.Vilkaitį, pastaruoju metu nedažnai pasirodantį scenoje?
- Nuo seno esam pažįstami ir daug kartų dirbom. Buvo toks laikas, kai scenoje nesusitikdavom. Bet laikas ir amžius tarpusavio santykius tik gerina. Mano praktikoje – tai retas atvejis, kai žmogus, daug metų nugyvenęs, daug patyręs, su didele išmintim ir jėga dirba. Grožiuosi jo kuriamu personažu ir stebiuosi jo kantrybe, jo būdu.
- Sakoma, kad Biblija – pagrindinė knyga. Ar studijavote ją?
- Nesu toks stiprus Biblijos, teologijos žinovas. Žinau tiek, kaip ir kiekvienas žmogus. Galima ją ir visą gyvenimą vartyti, o galima ir retkarčiais. Kad ir apie “Jobo knygą” kiek traktatų prirašyta, akademinių veikalų, kiek išnagrinėta ta tema, kad ko nors naujo nesugebėčiau įžvelgti, nes tiek yra gilių mokslinių analizių apie ją.
- Ar mokyklos laikais jūsų namuose buvo Biblija? O dabar, Vilniuje, ar turite tą knygą?
- Yra, ir ne viena. O namie, kaime, – ne, nebuvo. Labai norėjosi paskaityti, prašydavome klebono. Bet jis neduodavo, nusukdavo kalbą į šoną. Jam būdavo, matyt, keista, kad Biblijos prašo paaugliai. Tada ir laikmetis buvo kitoks.
Domina teologus, filosofus
„Jobo knyga“ – viena Senojo Testamento knygų. Tai - draminė poema apie kančią. Knygoje rašoma, kaip Dievas net kelis kartus leidžia šėtonui išbandyti Jobo tikėjimą. Šį užgriūva nelaimės – jis praranda turtus, vaikus, sveikatą. Trys Jobo draugai teigia, kad jo kančios esančios pelnytos, bet Jobas įsitikinęs, jog kenčia ne dėl savo nuodėmių, bet neranda Dievo, kad pats prieš jį gintų savo bylą.
Požiūris į žmogaus ir Dievo santykius, tikėjimo problematiką „Jobo knygoje“ nuolat traukė ir filosofų dėmesį. Daugelis „Jobo knygoje“ įžvelgia egzistencinės filosofijos ištakas. Žemiškosios žmogaus būties prigimtį, remdamasis Jobo istorija, nagrinėjo ir Antanas Maceina viename reikšmingiausių savo veikalų „Jobo drama“.
Kas: premjera „Jobo knyga“.
Kur: Menų spaustuvės Juodojoje salėje (Šiltadaržio g. 6, Vilnius).
Kada: sausio 24, 25 ir 26 d., 19 val.
Naujausi komentarai