Sostinėje jau šeštą kartą duris atvėrė tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“, kasmet sukviečianti dešimtis tūkstančių meno mylėtojų, kolekcininkų ir menininkų iš viso pasaulio. Keturioms dienoms parodų ir kongresų centre „Litexpo“ (12 000 kv. m plote) įsikūrė 55 žinomiausios šiuolaikinio meno galerijos iš 15 pasaulio šalių: Danijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Italijos, Prancūzijos ir kt. Tai didžiausias vizualiųjų menų renginys Baltijos šalyse.
„Nereikia slėpti, kad tarptautinė šiuolaikinio meno mugė prilygsta didžiausioms verslo kontaktų mugėms, tačiau nereikia dėl to jos numenkinti. Priešingai - čia , ko gero, vienintelė erdvė visame regione, kur susitinka menininkai norintys pristatyti savo darbus ir žmonės, kurie nori juos įsigyti“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Šių metų mugės naujovė – šalis svečias – Ukraina. Šiuolaikinių menininkų darbus eksponuoja septynios stipriausios meno galerijos iš Kijevo bei Dnepropetrovsko. Ukrainiečiai pristatė ir vieną įspūdingiausių darbų – 20 m ilgio ir 4 m pločio Nikitos Shalenyi instaliaciją „Sibiras“. Į Vilnių atvyko per šimtą Ukrainos kolekcininkų ir žiniasklaidos atstovų.
Tarptautinė įmonė bei mugės partneris „Lewben Group” pirmą kartą visuomenei pristatė dalį meno fondo „Lewben Art Foundation“ valdomos kolekcijos, kurios kūrinius į savo kolekcijas įtraukia tokie žymūs muziejai, kaip „MoMA“ ir „Tate“.
Menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Rusijos bei Ukrainos didelio formato skulptūrų ir instaliacijų parodoje „Takas“ šiemet pristatė visiškai naujus, specialiai šiai mugei sukurtus projektus.
Tarptautinio šiuolaikinio video meno festivalio VIDEONALE kuratorės Tasja Langenbach ir Jennifer Gassmann iš Vokietijos specialiai mugei atrinko geriausius darbus, kuriuos sieja bendra tema – „Laukinis šauksmas”. Niujorke gyvenantis pasaulinio garso menininkas bei muzikantas Vladimiras Tarasovas mugės lankytojams sukūrė video instaliaciją „Šešiasdešimtieji“. Prie jos plūdo minios mugės lankytojų norėdami atsipalaiduoti nuo šurmulio ir skambant populiariems Jimi Hendrixo bei Janis Joplin įrašams pasinerti į ant sienų siūbuojantį aguonų lauką.
Vaikų ir jaunimo dėmesio mugėje daugiausiai sulaukė interaktyvi edukacinė programa „Tarp kūrėjų“, kurią parengė Vilniaus Dailės Akademija, Vilniaus Justino Vienožinskio meno mokykla, Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokykla bei tekstilės dizaino ir meno studija „Indigo“.
Šįvakar buvo apdovanoti „ArtVilnius’15“ geriausieji: geriausia „ArtVilnius“ instaliacija buvo pripažintas Ukrainos galerijai „Sibiras“ atstovaujančio Nikitos Shalenny darbas. Kijevo galerija TSEKH pelnė ir geriausios užsienio galerijos vardą. Geriausia menininke tapo tekstilininkė Laima Oržekauskienė-Ore prisačiusi savo darbus Kauno galerijoje „ArtCart“. Geriausiu jaunosios kartos menininku iki 35-erių metų amžiaus išrinktas Petras Lincevičius su ekspozicija Vilniaus Dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“. Apdovanojimas, skirtas geriausiai Lietuvos geriausia galerijai šiemet atiteko Vilniaus „Prospekto“ galerijai už joje eksponuojamas Remigijaus Treigio fotografijas.
„Kūrybai idėjų semiuosi iš mane supančios aplinkos. Pagrindinis mano kūrybos atspirties taškas – Suvalkija – mano gimtinė. Aš tapau daiktus, kuriuos paliko mano proseneliai. Tai man leidžia praplėsti laikmečio, vietos, istorijų interpretacijas bei susivokti dabartyje, – sako 25-ių metų Vilniaus dailės akademijos magistrantas Petras Lincevičius
„ArtVilnius’15” lankytojai taip pat galės išrinkti savo geriausią galeriją ir menininką. Laureatai bus paskelbti birželio 28 dieną.
„ArtVilnius‘15“ organizatoriai skaičiuoja, kad mugę šiemet aplankys per 30 000 tūkst. meno mylėtojų.
Naujausi komentarai