Pereiti į pagrindinį turinį

Ant svarstyklių: atliekų perdirbimas prieš sąvartynus

2009-05-02 09:00
Kvietimas: A.Bružas siūlo negaišti laiko ieškant kaltų dėl užterštos aplinkos, verčiau imtis jos tvarkymo darbų.
Kvietimas: A.Bružas siūlo negaišti laiko ieškant kaltų dėl užterštos aplinkos, verčiau imtis jos tvarkymo darbų. / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Atliekų rūšiavimo įpročiai Vakarų Europoje jau neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Mūsų šalyje juos formuoti imasi aplinkosaugos projektas "Aš – žalias".

Pirmą kartą Lietuvoje rengiamo projekto (jo iniciatorė – Aplinkos ministerija) pagrindinis siekis – užkirsti kelią, kad nebūtų švaistomos antrinės žaliavos. Į projektą "Aš – žalias" bus įtraukti didžiųjų ir mažesnių miestų gyventojai, verslo bendruomenė ir valdžios institucijos. Vyks žaliasis turas po Lietuvą, teatralizuotos pamokos, konkursai atliekų rūšiavimo tema. Žaliojo turo dalyviai su žaismingu herojumi – Žaliuoju Konteineriuku – aplankys visas 60 savivaldybių, planuojama, kad specialias pamokas stebės apie 30 tūkst. moksleivių. "Aš – žalias" idėjos bus pristatomos aikštėse, turgavietėse, prie prekybos centrų.

Antrinės žaliavos – plastiko, stiklo ir popieriaus pakuotės – Lietuvoje tebelaikomos bevertėmis šiukšlėmis. Dauguma šių pakuočių – apie 85 proc. – palaidojama sąvartynuose, likusios atiduodamos perdirbti. Dabar Lietuvoje perdirbama ir pakartotinai panaudojama tik 14 proc. komunalinių atliekų. O efektyviai funkcionuojančioje atliekų tvarkymo sistemoje skaičius šoktelėja iki 60 proc.

"Lietuvoje atliekų rūšiavimas labiausiai stringa ne dėl neūkiškumo, o dėl žinių trūkumo, – tvirtino aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas. – Į kiekvieno mūsų sąmonę turėtų įaugti suvokimas, kad buityje susikaupiančios atliekos turi piniginę vertę. Išrūšiuotos jos perdirbamos ir naudojamos pakartotinai."

Lietuvoje daugiausia perdirbama metalo, popieriaus ir stiklo pakuočių. Didžiausia motyvacija rinkti panaudotą stiklo tarą – butelių depozito sistema. Įprastu dalyku didelė dalis gyventojų laiko makulatūros pardavimą. Prasčiausia padėtis su plastiku – jis laikomas beverčiu.

Projektu "Aš – žalias" siekiama pažadinti kiekvieno žmogaus asmeninę atsakomybę rūšiuoti atliekas. Nuo mūsų priklauso, ko daugės greičiau – sąvartynų ar perdirbti surenkamų atliekų.

Iniciatyvą "Aš – žalias" palaiko ir asmeniškai rūšiuoti atliekas įsipareigoja krepšinio klubo "Žalgiris" kapitonas Paulius Jankūnas, aktoriai Audrius Bružas ir Edita Užaitė. Prieš kelerius metus šiukšles pradėjęs rūšiuoti A.Bružas sako, kad vadovaujasi Mahatmos Gandhio posakiu: "Būk tas pokytis, kurį nori matyti pasaulyje." O kasdienis atliekų rūšiavimas nė kiek neapsunkina gyvenimo, tik padaro jį švaresnį ir gražesnį. Aktorius kiekvienam siūlo neieškoti kaltų dėl aplinkos taršos, o ją mažinti pradedant savo paties mažais žingsniais.


Geltonas konteineris – plastikui

Ko nemesti? Tepalo bakelių, dažų taros ir pavojingų cheminių valiklių, riebalais ir aliejumi užterštų pakuočių.


Žalias konteineris – stiklui

Ko nemesti? Porceliano, keramikos duženų, veidrodžių, elektros lempučių, ampulių, armuoto stiklo ir stiklo lakštų, automobilių langų stiklo, dažais ar tepalais ištepto stiklo.


Mėlynas konteineris – popieriui

Ko nemesti? Tapetų, traškučių pakelių, kalkinio popieriaus, popierinių nosinaičių, popierinių rankšluosčių, servetėlių, riebalais sutepto popieriaus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra