Pereiti į pagrindinį turinį

„Architektūros parkas“ - sostinės valdininkai klaidina visuomenę?

2012-08-13 05:00
„Architektūros parkas“ - sostinės valdininkai klaidina visuomenę?
„Architektūros parkas“ - sostinės valdininkai klaidina visuomenę? / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

„Architektūros parko“ projektas rengiamas stengiantis apeiti nemažai paveldo apsaugos reikalavimų. Tuo įsitikinę paveldo sargai. Pasak jų, sostinės valdininkai klaidina visuomenę meluodami ir nutylėdami tikrąją situaciją.

Jokios ekspertizės nebuvo

Praėjusią savaitę „Vilniaus dienai“ duotame interviu sostinės savivaldybės Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Rūta Matonienė aiškino, kad „Architektūros parko“ projektą vertino paveldosaugininkai ir priekaištų jam neturi.

„Kultūros ministerija nustatyta tvarka informavo UNESCO apie Vilniaus senamiestyje vykstantį didelės apimties plėtros projektą. Projektas buvo ne kartą pristatytas įvairioms paveldosaugos institucijoms, jam atlikta ICOMOS (International Council on Monuments and Sites, Tarptautinės paminklų ir paminklinių vietovių tarybos, – red. past.) ekspertizė“, – paklausta, kaip vyksta projektas „Architektūros parkas“, ar visi projektai parengti ir patvirtinti, pasakojo R.Matonienė.

Tačiau į paskelbtą interviu sureagavo patys paveldosaugos specialistai. Jų teigimu, miesto valdžia kėsinasi apeiti daug jų reikalavimų.

"ICOMOS yra ekspertinė organizacija, tačiau Lietuvos nacionalinis komitetas (ICOMOS LNK) jokios ekspertizės neatliko, nors dalis narių, tarp jų ir aš, to reikalavome. Buvo tik viešas pasikalbėjimas, kelios recenzijos ir pasisakymai be bendros nuomonės. Vėliau ICOMOS biuras patvirtino tų kelių recenzentų parengtą raštą, tačiau tuo ir apsiribojo, nors pagal organizacijos įstatus biuro sprendimus turi apsvarstyti ir patvirtinti visuotinis narių susirinkimas.

Kol susirinkimas nepatvirtino, savivaldybei pateiktas raštas tėra biuro nuomonė ir nieko daugiau. Todėl savivaldybei derėtų aiškiai nurodyti, kad oficialaus ICOMOS vertinimo, juo labiau ekspertizės, ji nėra gavusi. Tai ką Kultūros ministerija pranešė UNESCO Pasaulio paveldo centrui?" – perskaičiusi R.Matonienės interviu, stebėjosi architektūrologė, Valstybinės kultūros paveldo komisijos ir ICOMOS narė Jūratė Markevičienė.

Komisijos sprendimai ignoruojami

Paveldo apsaugos ekspertė pasidalijo turimais su projektu susijusiais dokumentais, tarp jų – informacija apie „Architektūros parką“, Valstybinės kultūros paveldo komisijos (VKPK) sprendimais ir ICOMOS LNK svarstymais.

„Architektūros parkui“ skirtas didelis – 78 ha – plotas. Jis yra ypač saugomoje teritorijoje: dalis yra nacionalinės reikšmės kultūros paminkle ir Pasaulio paveldo vietovėje – Vilniaus istoriniame centre, o kita dalis – jo apsaugos zonoje.

VKPK yra priėmusi net kelis sprendimus dėl šių teritorijų apsaugos gerinimo, tačiau „Architektūros parko“ planuose bei projektuose, anot J.Markevičienės, į juos neatsižvelgiama.

Siekdama kompromiso VKPK 2008-aisiais Vilniaus miesto savivaldybei pasiūlė, kad oficialus UNESCO ekspertas pasaulio paveldo apsaugos klausimais – ICOMOS Lietuvos nacionalinis komitetas – atliktų „Architektūros parko“ projekto paveldosauginę ekspertizę.

„Ekspertizės iki šiol nėra. Matyt, valdžios institucijoms jos nereikia. Geriau padaryti, ką norisi, o padarius nenuoširdžiai dejuoti – “vėl suklydome...", – svarstė J.Markevičienė.

Vertinimo nebus?

Kai kuriems VKPK ir ICOMOS nariams kelia nerimą, kad 78 ha teritorija planuojama ir svarstoma gabaliukais – maždaug po penkioliktąją visos teritorijos dalį, o ne vientisai.

Toks planavimas, pasak paveldosaugos specialistų, leidžia sėkmingai apeiti svarbiausias šios vietovės problemas ir sudaro apgaulingą įspūdį, kad poveikis aplinkai ir paveldui bus mažesnis. Taip viską „sumažinus“, vertinti tarsi nebereikia.

Komisijos sprendimuose bei neformaliuose ICOMOS LNK svarstymuose, tarp jų ir 2012 m. gegužės, išvardyta ir daug kitų paveldosaugos reikalavimus pažeidžiančių ar ignoruojančių, taisytinų projekto planų.

„Pagal ICOMOS pateiktas pastabas ir išvadas pataisėme vieno “Architektūros parko„ projekto etapų detaliojo plano sprendinius ir dabar toliau vykdomas detaliojo plano derinimas, remiantis galiojančiais teisės aktais. Įgyvendinant šį projektą paveldosaugininkų rekomendacijos yra ypač svarbios, ir siekiame į visas jas atsižvelgti, kad projektas būtų sėkmingas ir atitiktų visus reikalavimus. Pagal įstatymus Kultūros ministerija informavo UNESCO, tad laukiame ir šios organizacijos pastabų, jeigu tokių bus“, – antrą kartą klausiama apie projektą tvirtino R.Matonienė.


Apie projektą

Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotas projektas „Architektūros parkas“ įgyvendinamas Pasaulio kultūros paveldo vietovės – Vilniaus senamiesčio – dalyse, sudarančiose bendrą per 78 ha plotą. Projekto didžioji teritorijos dalis (iki Zarasų gatvės) yra Vilniaus senojo miesto su priemiesčiais vietovėje – archeologinio kultūros paminklo teritorijoje.

Remiantis projekto aprašu, Užupyje ir dalyje senamiesčio planuojama pastatyti gyvenamųjų namų, įkurti parduotuvių, kavinių ir restoranų, menui eksponuoti skirtų erdvių, įrengti žaliuojančių skverelių su skulptūromis, sukurti laisvalaikio zonų šeimoms ir daug kitų objektų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra