Pereiti į pagrindinį turinį

Atgyjančio miesto kaina – kariaujantys gyventojai ir barų savininkai

2012-06-04 10:25
Atgyjančio miesto kaina – kariaujantys gyventojai ir barų savininkai
Atgyjančio miesto kaina – kariaujantys gyventojai ir barų savininkai / Artūro Morozovo nuotr.

Apie užmojus braižyti Kaune naują triukšmo zonų žemėlapį kalbėta prieš metus, tačiau padėtis jau įprasta – žemėlapio nėra, strategija – stalčiuje, o pramogų zonose gyvenantys žmonės ir barų savininkai kunkuliuoja kivirčų katile.

Strategijos apmirė

Dar pernai vasarą, stebėtinai atgijus senamiesčiui ir iš Laisvės alėjos pradėjus trauktis batų parduotuvėms, tuometė miesto valdžia organizavo diskusijas su policijos vadovais, miesto naktinių barų, klubų savininkais ir šalia gyvenančiais kauniečiais, kurie tapo atgijusio miesto skleidžiamo triukšmo įkaitais.

Diskusijos virė, girdėjosi net sunkiai įtikimų europinių pavyzdžių apie tai, kaip gyventojai buvo iškeldinti iš centrinės miesto dalies, tačiau diskusijos ir liko diskusijomis. Strategijos, kaip triukšmas veikia miestą, dar nėra. Kokiai triukšmo zonai priskirti vieną ar kitą Kauno teriroriją, taip ir nenutarta. Paskutiniame miesto tarybos posėdyje, tik pareikalavus Vyriausybės atstovei Kauno apskrityje Rasai Noreikienei, buvo pateikta informacija apie strateginio Kauno miesto triukšmo žemėlapio parengimą.

Teigiama, kad dabar skubiai ruošiamasi atnaujinti 2007-aisiais parengtą triukšmo žemėlapį.

Puikus pavyzdys, kaip atgimstančiame mieste darosi ankšta norintiems ramybės ir pramogų ištroškusiems gyventojams, – verslo ir kaimynų konfliktas.

Gyvenimiškas pavyzdys

„Nėra nė vienos dienos, kad mūsų neskųstų policijai ar gaisrininkams. Policijai šis žmogus jau parašė apie dvidešimt pareiškimų, iš kurių aštuoniolika nepasitvirtino. Savivaldybė taip pat užversta skundais. Pavargome“, – atsiduso viena didžiausių Laisvės alėjos barų „Džem'pub“ savininkas Kęstutis Narušas.

Verslininkas konfliktuoja su šalia, tačiau ne tame pačiame name gyvenančiu skulptoriumi Vytautu Naručiu. Jau penkerius metus trunkančio konflikto priežastis – triukšmas. Kartais tai – per garsiai sklindanti muzika, kartais – per didelis žmonių skaičius bare.

K.Narušas teigė, kad ne kartą teko nešti baro projekto dokumentus atsakingiems savivaldybės valdininkams, kurie įsitikino, kad patalpos iš tikrųjų skirtos barui, o ne sandėliui, kaip teigė skulptorius V.Narutis.

„Du kartus teko būti Socialinių reikalų komitete. Keturis kartus atlikti nepriklausomi triukšmo matavimai – iš jų tris kartus garso lygis neviršytas. Tą vieną kartą viršijome, nes apačioje, Laisvės alėjoje, vyko remonto darbai ir burzgė traktorius“, – sakė baro savininkas K.Narušas.

Keisti reikalavimai

Neseniai baro savininkas gavo savivaldybės Socialinių, sveikatos ir šeimos reikalų komiteto pirmininkės Loretos Kudarienės ir savivaldybės Vyriausiojo gydytojo tarnybos vedėjo Donato Seniko nurodymą, kad privalo užsisakyti dar vienus triukšmo matavimus. Juos privalu atlikti taip, kad pats užsakantis verslininkas nežinotų, kada jie bus atlikti skulptoriaus V.Naručio bute.

Baro savininko teigimu, laboratorija atsisakė atlikti tyrimus, nes pagal įstatymus tyrimą užsakantis asmuo privalo žinoti ir pasirašyti, kada jie bus atliekami. Įstatymams prieštaraujantis reikalavimas atsirado todėl, kad miesto politikė L.Kudarienė spėja, jog savininkas sumažina sklindančią muziką kiekvieną kartą, kai atvyksta tikrintojai.

„Kai būna didelis triukšmas, iškviečia garso matuotojus, o kai jie atvažiuoja, kiekvieną kartą verslininkas prisuka garsą. Kalbėjome su savivaldybės Vyriausiojo gydytojo tarnyba, kad suderintų su V.Naručiu tą laiką, kai jis bus namie ir pamatuotų garsą pas jį, neinformuojant to klubo. Nežinau, kokie tikrinimo rezultatai", – teigė politikė.

Sąmokslo teorija

Baras „Džem'pub“ įsikūręs penktajame aukšte, o skulptorius V.Naručio butas – šalia esančio namo trečio aukšto palėpėje – anksčiau čia buvo dirbtuvės.

„Ten, penktame aukšte, susirenka šimtai nuo alkoholio apsvaigusių žmonių, o tai yra labai pavojinga. Nežinau, kaip jie čia prastūmė tą klubą pro savivaldybės Licencijų ir paslaugų skyrių", – piktai kalbėjo skulptorius.

Jei baras veikia nelegaliai, kaip jo savininkui K.Narušui pavyksta išsisukti nuo policijos ir gaisrininkų baudų? Į šį klausimą skulptorius V.Narutis atsakė, kad, ko gero, įstatymuose yra landų.

 

„Kviečiu tikrinti garso, o tarnybos, atsakingos už jo tikrinimą, prašo pasakyti, kada atvykti. O kaip galima atspėti, kada jie garsiai leis muziką? Kai atvyksta tikrintojai, garsas visada nutildomas. Kas gali paneigti, kad atsakingose tarnybose K.Narušas „neįdėjęs saugiklio“, kad informacija nenuteka? Aš manau, kad savininkas paskambina ir pašneka su tam tikrais žmonėmis“, – sąmokslo teoriją bandė įžvelgti V.Narutis.

Mato skirtingai

Skulptorius V.Narutis pasakojo dar rudenį buvęs susitikime su Laisvės alėjos verslininkais – pastarieji jo butą pasiekiantį triukšmą vadina šurmuliu ir Senamiesčio bei Centro pagyvėjimu.

„Pagyvėjimas – kai visas jaunimas prisigeria ir pradeda rėkti antrą valandą nakties. Nemanau, kad „Džem'pub“ vyksta kultūrinė veikla ir kad jų klube koncertuoja muzikinės grupės – tokia veikla tik prisidengiama, o tikra motyvacija – parduoti kuo daugiau alkoholio, to rezultatas – prisigėręs jaunimas", – savo nuomonę dėstė V.Narutis, akivaizdžiai nusiteikęs pasiekti, kad populiarus Laisvės alėjoje veikiantis baras būtų uždarytas.

Muzikinio klubo savininkas K.Narušas pastebi, kad konfliktas su kaimynais – bendra visų Laisvės alėjos barų problema. Jo teigimu, artimiausiu metu didžioji dalis pagrindinės Kauno gatvės barų savininkų žada burtis į asociaciją, kuri gintų bendrus interesus.

Reikia akviaizdžios priežasties

Kalbinta L.Kudarienė teigė, kad jos vadovaujamame komitete jau daug kartų svarstytas šis klausimas. Jį svarstė net savivaldybės darbo grupė triukšmo valdymo problemoms nagrinėti, kurios pirmininkas yra administracijos direktoriaus pavaduotojas Vygaudas Molis. Ši komisija įpareigojo K.Narušą padaryti garso izoliaciją. Politikės teigimu, verslininkas ją jau baigia įrengti.

"Vyriausiojo gydytojo tarnybą įpareigojome pamatuoti triukšmą. Bėda ta, kad, kuriant naktinį klubą, reikia šalia gyvenančių kaimynų sutikimo, o kadangi čia namai atskiri, tik siena bendra, sutikimo nereikia ir išeina tokia paradoksali situacija“, – komentavo L.Kudarienė.

Politikė teigė, kad savivaldybė galėtų pakeisti arba atimti verslo licenciją iš „Džem'pub“, tačiau tam turėtų būti akivaizdi priežastis, fiksuoti pažeidimai.

„Kiek atsimenu, užtekdavo, kad lankytojai susimuštų, būtų iškviesta policija, o tada miesto tarybos sprendimu būna svarstoma ir keičiama licencija“, – vieną iš drastiškų sprendimo variantų pateikė L.Kudarienė.


Gyventojai gali kviestis tarnybas

Šalyje triukšmą reglamentuoja Lietuvos triukšmo įstatymas bei higienos norma HN 33:2007.

Dėl triukšmo galima kreiptis į savivaldybės Viešosios tvarkos tarnybą – savivaldybės biudžetinę įstaigą, dirbančią tik darbo valandomis. Po darbo valandų į triukšmo vietą siunčiami Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės pareigūnai. Norint ne tik sutramdyti, bet ir nubausti pažeidėją, reikia pažymos apie pažeistą triukšmo lygio normą.

Triukšmo lygį Kaune matuoja Kauno visuomenės sveikatos centras. Jo specialistai taip pat vyksta pagal iškvietimus, o pasitvirtinus pažeidimui, policija arba Viešosios tvarkos tarnyba gali skirti nuo 200 iki 1 000 litų baudą. Antrą kartą prasižengusieji rizikuoja sulaukti nuo 1 iki 2 tūkst. litų baudos.

Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus jurisdikcijoje – tik iš stacionarių ūkinės ar komercinės veiklos objektų sklindantis triukšmas. Pavyzdžiui, prekybos centro ventiliatoriai, pravažiuojančių automobilių triukšmas. Per metus Kauno visuomenės sveikatos centras sulaukia apie 30 tokių skundų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų