Pereiti į pagrindinį turinį

Dingusios vėliavos vietoje suplevėsuos nauja

2012-03-10 05:00
Dingusios vėliavos vietoje suplevėsuos nauja
Dingusios vėliavos vietoje suplevėsuos nauja / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Mįslingai pradingusi Vyčio kryžiaus vėliava per Kovo 11-osios iškilmes vėl bus iškelta prie Nežinomo kareivio kapo. Ją žadama saugoti akyliau nei iki tol.

Senoji neatsirado

„Kauno diena“ jau rašė, kad atidesni kauniečiai per Vasario 16-osios minėjimą pastebėjo, jog keliama ne tradicinė Vyčiaus kryžiaus, bet Vytauto didžiojo vėliava.

Kodėl buvo sulaužyta tradicija, atsakomybės niekas neprisiėmė.

„Likus keliolikai minučių iki ceremonijos pradžios, šauliai pasigedo šios vėliavos, todėl pasiūlėme išeitį – davėme savo Vytauto Didžiojo vėliavą“, – prisimena Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius Kęstutis Kuršelis.

Jis sakė, kad muziejus tik priimdavo pasaugoti šaulių atneštą vėliavą, bet nebuvo už ją atsakingi. Paskutinį kartą senoji Vyčio kryžiaus vėliava kelta lapkritį, per Lietuvos kariuomenės dieną. „Mūsų sargas nepamena, ar tą dieną, šauliams nuleidus ir nurišus vėliavą, ji buvo atnešta į muziejų. Šauliai irgi sako nepamenantys, kam ją padavę“, – tvirtino K.Kuršelis.

Muziejuje dar yra autentiška tarpukario Lietuvos Vyčio kryžiaus vėliava, kuri niekur nenaudojama ir saugoma kaip eksponatas.

Iškilmingai neš per miestą

Lietuvos šaulių sąjungos Kauno apskrities Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės vadas Minvydas Mikalauskas teigė, kad dingus ir neatsiradus senajai vėliavai nuspręsta pasiūti naują. Sekmadienį per Mišias ji bus pašventinta Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje. „Paskui vėliava bus iškilmingai nešama per Laisvės alėją, kad visi ją pamatytų ir pagaliau pasibaigtų tos kalbos“, – sakė M.Mikalauskas.

Pasak jo, parengti visi dokumentai dėl vėliavos saugojimo ir naudojimo. „Nuspręsta, kad ji priklausys šauliams, o kur bus laikoma, dar turės susitarti Lietuvos šaulių sąjungos vadai ir miesto valdžios atstovai“, – teigė M.Mikalauskas.

Sena tradicija

Vyčio kryžiaus vėliavos pakėlimo ceremonija Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje prie Nežinomo kareivio kapo tarpukariu vykdavo kasdien 10 valandą.

Pasak karo istoriko Arvydo Pociūno, ceremonijos pradžią skelbdavo du trimitininkai – vienas varpinėje, kitas apačioje. „Tai simbolizavo vėlių, žuvusiųjų už Lietuvos laisvę, ir gyvųjų pasaulio ryšį“, – aiškino istorikas. Vėliavą nuleisdavo sutemus.

„Kiekvieną kartą ši ceremonija sutraukdavo būrius miestiečių ir atvykusių svečių. Mūsų laikais Vyčio kryžiaus vėliava vėl buvo iškelta 1991 m. rugsėjo 8 d. Šią ceremoniją apsiėmė puoselėti vyresnio amžiaus šauliai. Tokiu būdu palaikoma tarpukario tradicija, kai pagyvenę ir nusipelnę šaliai žmonės atlieka vėliavos kėlimo ceremoniją“, – pasakojo A.Pociūnas.

Dabar Vyčio kryžiaus vėliava keliama per Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją, Liepos 6-ąją (Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną) ir Lapkričio 23-iąją, Lietuvos kariuomenės dieną. Taip pat nuo 2008 m. vasaromis vėliava keliama kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį. Ceremoniją atlieka šauliai, apsirengę specialiomis Vyčio kryžiaus uniformomis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų