Nuo spalio 1-osios Gedimino kalno papėdėje įrengti vartai užrakinami nebe 21 val., kaip šiltuoju metų laiku, bet trimis valandomis anksčiau – 18 val. Bet kalno lankytojai tai vis pamiršta.
Neskaito arba ignoruoja
Žmonės skundžiasi, kad informacijos apie užrakinamus vartus trūksta, todėl užsilikusiems tenka kabarotis per tvorą arba ieškoti kitų kelių ištrūkti.
Šiomis dienomis vėl pranešta apie tvirtovės įkaitus, užrakintus tuo metu, kai kalno viršūnėje grožėjosi sostinės panorama.
Lankytojai piktinasi, o už kalno užrakinimą atsakingi darbuotojai skėsčioja rankomis: ką jie gali padaryti, jei žmonės arba neskaito pateiktos informacijos, arba ją įžūliai ignoruoja?
Gedimino pilies bokšto vedėja Asta Daunoravičienė atkreipė dėmesį, kad tvarka, kai kalnas vakarais užrakinamas, galioja jau trejus metus. Rodos, užtektinai laiko prie to priprasti.
"Tačiau visada atsiranda 0,01 proc. žmonių, kurie nepaiso jokių taisyklių. Vieni informacijos apie kalno darbo laiką nepastebi dėl išsiblaškymo, kiti – sąmoningai. Darbuotojos kas vakarą apeina kalną, apžiūri, užsilikusius lankytojus įspėja, paragina leistis žemyn. Tačiau vieni atkerta, kad žino kitą išėjimą, antri atviru tekstu pasiunčia, treti numoja ranka, manydami, kad juokaujama. Moterys ir raktais prieš norį pamojuoja, tačiau kai kuriems jokios priemonės nepadeda. Juk nenuvesi kiekvieno už rankos", – kalbėjo A.Daunoravičienė.
Kartais ir palaukia
Moteris pasakojo, kad būna ir mandagių lankytojų, kurie prašo darbo laiką pailginti, kol jie pasižvalgys ar nusifotografuos. "Kartais ir palaukiame. Tačiau negalima tuo piktnaudžiauti. Juk nereikalaujame, kad parduotuvės dirbtų ilgiau", – svarstė Gedimino pilies bokšto vedėja.
Priekaištus dėl informacijos stokos ji kategoriškai atmetė ir priminė, kad informacinės lentelės su darbo valandomis kabo ne tik prie vartų į kalną, bet ir jo viršuje.
"Aiškiai parašėme, kada kalnas lankomas, pabrėžėme, kad kalbama ne apie pilies ar keltuvo darbo laiką. Esame kultūros objektas, todėl negalime kabinti rėksmingų plakatų. Be to, manau, problema yra ne informacijos kiekis, bet žmonių mentalitetas", – sakė A.Daunoravičienė.
Vandalai išnyko
Kalno apačioje radę užrakintus vartus, į laisvę svečiai dažniausiai ištrūksta juos perlipę. Anksčiau jie kviesdavo policijos pareigūnus, bet dabar tai daryti vengia. "Bijo gauti baudą, nes tai jie padarė pažeidimą – nepaisė kalno lankymo taisyklių", – aiškino A.Daunoravičienė.
Ji įsitikinusi, kad kalno rakinimas nakčiai davė teigiamų rezultatų. Girdi, iki įvedant naują tvarką iš po nakties į darbą atėję pilies darbuotojai pakraupdavo nuo išvysto vaizdo. Akis badydavo šiukšlės, buteliai, iš gynybinės sienos iškrapštyti akmenys, visureigių ar motociklų paliktos provėžos.
Vandalų nakties šėlsmo padarinius tekdavo šalinti ne vieną valandą. "Kalno rakinimas pasiteisino šimtu procentų", – užtikrino A.Daunoravičienė ir leido suprasti, kad dėl vieno kito kalno įkaito tvarka nebus keičiama.
Naujausi komentarai