Pereiti į pagrindinį turinį

Gyvenimas inteligentijos lopšyje

2009-01-28 09:00
Gyvenimas inteligentijos lopšyje
Gyvenimas inteligentijos lopšyje / Evaldo Butkevičiaus nuotr. Garbė: Jūratė ir Česlovas Norvaišos, sportiniais šokiais garsinantys Kauną, didžiuojasi gyvenantys šiame mieste.

Miesto rotušėje vakar pakviesti Kauną garsinantys žmonės ir pristatytas pirmasis enciklopedinis biografijų žinynas "Kas yra kas. Kraštiečiai. Kaunas".

Tūkstantyje puslapių pristatoma apie 4 tūkst. kauniečių ir iš Kauno kilusių žmonių biografijos. Istorinėje knygos dalyje – beveik 300 praeityje žymių Kauno veikėjų.

"Apibendrinus "Kas yra kas" bazės duomenis, paaiškėjo, kad iš Kauno yra kilę apie 15 proc. žymiausių Lietuvos žmonių. Esame inteligentijos lopšys", – pastebėjo leidinio vyriausioji redaktorė Audronė Jankuvienė.

Renginyje dalyvavęs Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius pripažino, kad ši knyga jam kelia prieštaringų minčių. "1940 m. nuvažiavo į Maskvą parvežti Stalino saulės ne "runkeliai", o elitas. Ir šiandien daug problemų valstybėje kyla dėl elito", – priminė dvasininkas.

A.Jankuvienės teigimu, garsius kauniečius galima skirstyti į tris grupes: dabar Kaune gyvenančius miestiečius, iš šio miesto kilusius žmones ir tuos, kurių gyvenime buvo svarbus Kauno etapas.

"Enciklopedijoje analizuojamas laikotarpis nuo XX a. pradžios iki šių dienų. Nebegrįžtame į seną istoriją", – pastebėjo leidinio vyriausioji redaktorė. Kaunui svarbių žmonių žinynas sudarytas atsižvelgiant į rekomendacijas. Apie 70 įvairių institucijų, visuomeninių organizacijų, kūrybinių sąjungų, atskirų sričių ekspertų rekomendavo žmones.

Kokiose srityse kauniečiai dominuoja? A.Jankuvienė neabejoja, kad tarp lyderių turėtų būti kultūros ir meno atstovai, medikai, mokslininkai. Kauniečių pavardžių gausu tarp garbingiausius valstybinius apdovanojimus, Nacionalines kultūros ir meno premijas, verslo aukso ženklus gavusiųjų asmenų. Kaunas išugdė daugiau kaip trečdalį Lietuvai atstovavusių olimpinių, pasaulio ir Europos čempionų.

Praeities asmenybių biografijos atskleidžia ir įdomiąją Kauno istoriją. Vladas Mironas, būdamas Lietuvos kariuomenės kapelionu ir Šv.Mykolo Arkangelo (Įgulos) bažnyčios rektoriumi, nupirko šventovei unikalius vargonus, užuot įvykdęs nurodymą nupirkti kariuomenei 60 arklių.

Ministras pirmininkas Mykolas Sleževičius, šelpęs studentus, Utenos gatvėje įkūrė ir išlaikė bendrabutį. Būdamas paralyžiuotas, Jonas Jablonskis savo bute skaitė paskaitas studentams. Profesorius Pranas Mažylis turtingas moteris gydė brangiai, o neturtingas – veltui.

Kino animacijos pradininkas Lietuvoje Vladislavas Starevičius buvo pašalintas iš Kauno gimnazijos, nes, užuot meldęsis stačiatikių pamaldose, bėgdavo gaudyti drugelių. Kipras Petrauskas buvo ne tik operos dainininkas ir profesorius, bet ir Baltijos šalių šaudymo čempionas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų