Vis labiau šąlant orams vilniečiai pastebi, kad mieste padaugėjo valkataujančių ir elgetaujančių asmenų. Tačiau valdininkai tikina, kad asocialių žmonių skaičius Vilniuje neauga. Benamiai tiesiog grįžta į miestą žiemoti.
Benamių nedaugėja?
2012 m. liepą Socialinės paramos centro benamių ir elgetaujančių asmenų duomenų bazėje Vilniaus mieste buvo informacija apie 733 asmenis. Iš jų 15,7 proc. – neįgalūs asmenys, 13,5 proc. – senatvės pensininkai, 68,3 proc. – bedarbiai ir asmenys, grįžę iš įkalinimo įstaigų, 2,2 proc. – moterys su vaikais, 0,3 proc. – imigrantai, užsieniečiai.
Lapkričio pabaigoje benamių ir elgetaujančių asmenų duomenų bazėje Vilniaus mieste jau užfiksuoti 809 benamiai asmenys.
Tačiau savivaldybės atstovai ramina: benamių nedaugėja, jie tik tampa matomesni.
"Žinoma, duomenų bazėje liepą Vilniuje buvo apie 730 asmenų, o lapkritį – per 800. Juk logiška, kad šaltuoju metų laiku jie išeina iš pavėsinių, vasarnamių, miškelių – visi tie, kurie per vasarą ten glaudėsi", – benamių pagausėjimo mieste priežastis vardijo Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Daiva Savickienė. – Bet šie skaičiai nepasako, kad benamių daugėja. Šie skaičiai liudija, kad šaltuoju metų laiku padaugėja asmenų, ieškančių nakvynės vienai nakčiai. Jie pernakvoja ir išeina. Po kurio laiko vėl grįžta. Žiemą A.Kojelavičiaus gatvėje esančioje salėje, kur yra 60 vietų, nakvoja apie 100 asmenų. Atšilus orams, vietų skaičius sumažėja tiek, kad kasnakt yra laisvų vietų."
Duomenis kaupia metus
2011 m. lapkritį Socialinės paramos centre pradėta kurti Benamių ir elgetaujančių asmenų Vilniaus mieste duomenų bazė, kurios tikslas – kaupti duomenis apie benamiams ir elgetaujantiems asmenims teikiamą socialinę paramą.
Duomenis šiai bazei teikia Vilniaus miesto socialinės paramos centras, Vilniaus miesto nakvynės namai, Vilniaus arkivyskupijos "Carito" nakvynės namai, Šv. Kryžiaus namai. Palyginti, kiek tokiu pat metu benamių buvo pernai ir kiek šiemet, keblu, nes duomenys bazėje pradėti kaupti tik pernai.
Dar 2012 m. vasarį Vilniaus miesto duomenų bazėje buvo registruota apie 470 asmenų, kurie nors kartą naudojosi nakvynės namų paslaugomis.
Neaišku ir tai, kiek šiuo metu benamių asmenų yra visoje šalyje.
Kaip teigė savivaldybės atstovė, 2011 m. Lietuvos statistikos departamentas vykdė gyventojų surašymą, tuomet buvo numatyta suskaičiuoti benamius, tačiau duomenys bus pateikti tik 2013-aisiais. Benamių asmenų skaičių iš dalies atspindi skaičius žmonių, kurie naudojosi laikino apgyvendinimo paslaugomis. 2011 m. pabaigoje šalyje veikė 23 nakvynės namai, kuriuose gyveno 2,3 tūkst. žmonių. Du iš penkių nakvynės namų gyventojų gyveno juose ilgiau nei šešis mėnesius. Maždaug kas penktas nakvynės namų gyventojas – moteris.
Laikino apgyvendinimo įstaigose prieglobstis vienai nakčiai buvo suteiktas 4,2 tūkst. žmonių.
Nakvynės vietų – apie 400
Vilniaus mieste neturintys kur gyventi žmonės gali prisiglausti savivaldybės biudžetinėje įstaigoje Vilniaus miesto nakvynės namuose, kuri yra 300 vietų, Vilniaus arkivyskupijos "Carito" nakvynės namuose, kur pastogę gali rasti 65 žmonės.
Taip pat nedideliam skaičiui žmonių, neturinčių būsto, nakvynę teikia ir kiti padaliniai. Lietuvos kalinių globos draugijoje vienu metu gali apsistoti iki 20 žmonių, o Dievo meilės misionierių seserų kongregacijoje – 10 žmonių.
Informaciją perduoda policijai
Iš pernai savivaldybės atlikto tyrimo paaiškėjo, kad net 70 proc. Vilniaus benamių ir elgetaujančių asmenų yra 40–49 metų vyrai, 62 proc. – darbingo amžiaus, 20 proc. – registruoti darbo biržoje, daugiau nei 50 proc. norėtų keisti tokį gyvenimą.
Vilniaus mieste galioja švaros ir tvarkos taisyklės, kuriose draudžiama prašyti išmaldos ir ją duoti. Pagal taisyklių reikalavimus pirmą kartą tokie asmenys bus įspėti, antrą kartą jiems bus skirta 10 litų bauda, trečią – 20 litų. Labai piktybiškiems asmenims gali grėsti bauda iki 2 tūkst. litų.
Draudimas prašyti pagalbos ir ją duoti netaikomas prie maldos namų, bažnyčių, vienuolynų, taip pat vykstant religinėms apeigoms ir kulto ceremonijoms, vykstančioms prie šių pastatų, taip pat renginiuose, kuriems, suderinus renginio vietą, laiką ir formą, išduotas leidimas.
"Informaciją apie kurioje nors vietoje besilankančius benamius asmenis perduodame policijai ir Vilniaus miesto nakvynės namų socialinei tarnybai", – sakė Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė.
Naujausi komentarai