Į kino teatrą "Romuva" trumpam sugrįžo kinas: penkias dienas čia bus demonstruojami iš Vilniaus į Kauną atkeliavusio prancūzų kino festivalio "Žiemos ekranai" filmai.
Kino teatras nešildomas
Festivalio atidarymo Kaune vakarą susirinkusi publika kino teatro fojė ilgam nesustojo. Prieš kino seansus čia netvyro keptų kukurūzų kvapas, niekas nesiūlo atsigerti kokakolos. Šiais kino teatruose populiariais produktais čia neprekiaujama. Ilgiau užtrukti fojė trukdė ir tvyrantis šaltis. Publika skubėjo į kino salę. Nors čia kiek šilčiau: nenaudojamas kino teatras prieš seansą šildytas elektriniais šildytuvais, palto nusivilkti nesinorėjo.
Žiūrovams pristatyta Ursulos Meier psichologinė drama "Namam". Filmo pabaigoje prancūzų šeima, gyvenanti ką tik atidarytos autostrados pašonėje ir visuomenės paribyje, siekdama pasislėpti nuo transporto keliamo triukšmo, užsimūrija savo name.
Pasibaigus filmui, architektas Audrys Karalius, aktyviai ginantis, kad būtų išsaugota "Romuvos" visuomeninė ir kultūrinė funkcija, rado paralelių tarp filmo siužeto ir kino teatro padėties. Teatro fojė keliant vyno taures už nekomercinį kiną, A.Karalius mestelėjo renginyje dalyvavusiam miesto merui Andriui Kupčinskui: "Džiaukitės, kad neužsimūrijome "Romuvoje" iš vidaus, kaip filme. Būtų sudėtinga mus iš čia iškrapštyti."
Mokės už nuomą
"Kauno diena" ne kartą rašė apie bandymus išsaugoti "Romuvoje" nekomercinį kiną. Nuolat neveikiantis kino teatras priklauso bendrovei "Romuva", kurios 80 proc. akcijų valdo savivaldybė, 20 proc. – verslininkas Ramūnas Šalūga. Bendrovė "Romuva" kino teatrą yra išnuomojusi bendrovei "Rosh", kurios direktorius yra tas pats R.Šalūga. Nuomos sutartyje numatyta, kad nuomininkas privalo tvarkingai ir tinkamai naudoti patalpas, rodyti kino filmus.
Prieš savaitę kino teatro patalpas apžiūrėjusiems savivaldybės ir visuomenės atstovams kilo įtarimų, kad nuomos sutarties nesilaikoma – patalpos nešildomos, dėl neremontuojamo kiauro stogo trupa sienos.
Festivalį "Žiemos ekranai" kartu su Prancūzų kultūros centru Kaune rengianti viešosios įstaigos "Visos mūzos" direktorė Ilona Jurkonytė tvirtino, kad demonstruoti filmus veikiančiame kino teatre būtų daug paprasčiau.
Festivalio organizatoriai mokėjo už filmams demonstruoti skirtos technikos remontą, pirko detales. Neoficialiais duomenimis, už penkių dienų kino teatro nuomą bendrovei "Rosh" festivalio rengėjai turėtų sumokėti 2,5 tūkst. litų.
"Susitarėme, kad technikos remonto kaštai bus išskaičiuoti iš nuomos mokesčio. Tačiau gali būti, kad už technikos remontą sumokėsime daugiau, nei turėtume mokėti už nuomą. Be to, mokėsime ir už salei šildyti sunaudotą elektros energiją", – skaičiavo I.Jurkonytė, bet neatskleidė nuomos mokesčio sumos.
Už pernai per "Žiemos ekranų" festivalį "prisuktą" elektros energiją festivalio organizatoriai bendrovei "Rosh" sumokėjo beveik 3,5 tūkst. litų. "Šiemet greičiausiai mokėsime dar daugiau", – prasitarė mergina.
Šuo ant šieno
Rinkdamiesi į nuolat veikiantį kino teatrą laimėtų ir žiūrovai – būtų paprasčiau taikyti įvairias nuolaidas, platinti abonementus. "Festivalio filmus "Romuvoje" demonstruojame siekdami į ją atkreipti visuomenės dėmesį", – pripažino festivalio partnerė.
Kino teatras UAB "Rosh" išnuomotas iki 2012 m. A.Karalius žadėjo nenuleisti nuo "Romuvos" akių, kol savivaldybėje svarstoma, kaip nutraukti nuomos sutartį anksčiau laiko ar racionalia kaina iš R.Šalūgos išpirkti jo valdomas "Romuvos" akcijas.
"Šuo ant šieno, – taip R.Šalūgos elgesį su kino teatru apibūdino architektas. – Blogas pastato ekspoatavimas, sugadinta aparatūra – tai yra ne jo, o miesto, visuomenės turtas, kurį jis gadina. Visuomenė turėtų padėti savivaldybei tą šunį nuo šieno nukrapštyti."
Tolesnių visuomeninių akcijų gelbstint "Romuvą" A.Karalius neatskleidė, tačiau tikino, kad jų tikrai bus.
Naujausi komentarai