Vidurdienį sostinės Daukanto aikštėje susirinko apie 15 Lietuvos liberalaus jaunimo (LLJ) atstovų, jie kreipėsi į šalies vadovą, prašydami didesnio jo dėmesio demokratijos viršenybei. Piketas rengiamas Lietuvos šeimų sąjūdžio mitingo išvakarėse, primenant apie prieš mėnesį vykusio panašaus piketo metu kilusias riaušes ir, mitingo dalyvių teigimu, pasyvią G. Nausėdos reakciją į įstatymų pažeidimus.
Į piketą jaunimas rinkosi su plakatais „Demokratija nėra daugumos diktatūra“, „Prezidente, būkite teisės viršenybės ir demokratijos sargybinis“, „Konstitucija nėra skirta pridengti neapykantai“.
Piketo dalyvius atvyko palaikyti ir Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, pasikalbėti su jais išėjo ir prezidento patarėjas Povilas Mačiulis.
„Tuo metu, kai reikėjo suvaldyti kaistančią situaciją, kai kurie valstybės vadovai pasirinko atmosferą dar labiau įkaitinti. Šiandien esame prie Lietuvos Respublikos Prezidentūros. Prezidentas ir jo patarėjų komanda pasirinko sveikinti nesankcionuoto mitingo dalyvius, kurių vienas vakar ir buvo sulaikytas, nuolatos keitė nuomonę dėl taikomų pandeminių ribojimų, pasitelkė ir visuomenės apklausas žmogaus teisių klausimams spręsti“, – kalbėjo T. V. Raskevičius.
Tuo metu, kai reikėjo suvaldyti kaistančią situaciją, kai kurie valstybės vadovai pasirinko atmosferą dar labiau įkaitinti.
Parlamentaro teigimu, prezidentui „pritrūko lyderystės pasmerkiant smurto protrūkį“ prie Seimo rugpjūtį.
„Nors šio sprendimo motyvai buvo tariamai dialogo paieška, tačiau, man atrodo, kad erdvė pokalbiui ir konstruktyviai diskusijai yra kaip niekada mūsų visuomenėje šiandien sutraukyta“, – kalbėjo jis.
T. V. Raskevičius taip pat kritikavo Prezidentūrą dėl to, jog Partnerystės įstatymas aptariamas su Bažnyčios atstovais, tačiau į susitikimus, anot jo, darbotvarkėje laiko neatsiranda tos pačios lyties šeimoms, kurios nuolat susiduria su „neapibrėžta teisine situacija“.
„Šiandien mes laukiame, kol Prezidentas supras, kad jo reikia ne tik piktai ir agresyviai nusiteikusiai miniai, bet ir mums, teisės viršenybę ir demokratiją branginantiems žmonėms“, – kalbėjo politikas.
P. Mačiulis sveikino dalyvius už aktyvumą, pabrėždamas, jog svarbu, kad „bet kokie susitikimai, didesni ar mažesni, nevirstų riaušėmis, kad nebūtų skatinama neapykanta“.
„Nepaisant to, kad yra daug nuomonių, jos kartais labai radikalios ir skiriasi. Bet turime nekasti griovių vieni tarp kitų, nesvaidyti akmenimis vieni į kitus, kandžiomis replikomis, o turime ieškoti bendrų sutarimų, o tą galima padaryti tik kalbantis, tik bendraujant. Nes jeigu kažkurią visuomenės grupę uždarysime į dėžutes, iš karto juodinsime, atstumsime, tai skatins tik susvetimėjimą, išsiskyrimą ir susiskaldymą“, – dėstė jis.
LLS atstovas: žmogaus teisės svarbu ne tik užsienyje
Umberto Masi, LLJ valdybos narys, BNS teigė, kad esminė apie pusvalandį trukusio piketo žinia buvo ta, jog gerbiant teisę į susibūrimus, jie „turėtų vykti taikiai, neperžengiant orumo ir padorumo vienas kitam atžvilgiu“. Anot jo, renginio dalyviai tikisi, kad penktadienio mitingas Katedros aikštėje „įvyks taikiai ir sėkmingai“.
„Žinoma, vienas iš tų katalizatorių, paskatinusių šią akciją, yra faktas, kad Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos reakcija buvo įrašas feisbuke tą pačią dieną reaguojant į vykstančias riaušes. Mūsų įsivaizdavimu, buvo galima galbūt ir daugiau pasakyti“, – tvirtino U. Masi.
Anot jo, rugpjūčio 10-osios mitinge susirinkę žmonės „galbūt, labiau kaip autoriteto klauso prezidento“.
„Lietuvos prezidentas, įvardijęs, jog nori būti gerovės valstybės kūrėju, tuo, kuris veda į gerovės valstybę, saugoti demokratiją ir, galop, būti vienytoju. O liberalioje demokratijoje, mūsų valstybėje, laisvė išreikšti nuomonę turėtų būti garantuojama visiems. Kartais atrodo, kad palaikoma viena idėja ir politinė mintis, o žmogaus teisės svarbu užsienyje, kai važiuojama atstovauti, o čia – sudėtingiau. Labai tikimės, kad pavyks per šiuos metus pajudėti labiau į priekį“, – tvirtino LLJ atstovas.
P. Mačiulis: Prezidentūros pasisakymų penktadienį nenumatyta
P. Mačiulis vėliau žurnalistams teigė, kad šis protestas rodo, kad valdančioji dauguma ne tik kritikuojama, bet ir turi „tam tikrą palaikymą iš žmonių“. Anot jo, Lietuvos šeimų sąjūdžio mitinge penktadienį jis ar kiti Prezidentūros atstovai pasisakyti neketina.
„Tokio plano nėra – nors renkasi žmonės prie katedros, bet, turbūt, tas pagrindinis adresatas (...) yra tiek Seimas, tiek Vyriausybė. Nenoriu veltis į detales, galiu jų visų nežinoti, bet kurį renginį bepaimtumėme, apie kurią savivaldybę bekalbėtumėme – žmonės turi turėti teisę į žodžio laisvę, į susirinkimo laisvę, tai yra pamatinės vertybės, kurias turime saugoti“, – sakė jis.
Žmonės turi turėti teisę į žodžio laisvę, į susirinkimo laisvę, tai yra pamatinės vertybės, kurias turime saugoti.
Atremdamas kritiką, P. Mačiulis tvirtino, kad G. Nausėdą į riaušes prie Seimo reagavo iškart.
„Mačiau vieną iš pranešimų spaudai liberalaus jaunimo, kad jie renkasi šiandien ir reaguodami į tai, kad prezidentas neva tai per lėtai sureagavo į įvykius prie Seimo. Noriu patikinti, kad prezidentas vienas iš pirmųjų sureagavo į tuos įvykius, bet kuriuose pasisakymuose, interviu prezidentas labai aiškiai nedviprasmiškai pasisako, kad tokie veiksmai yra netoleruotini ir neleistini, ir riaušių kurstytojai turi būti už tai nubausti“, – tvirtino jis.
Vilniaus savivaldybė po pakartotinių svarstymų panaikino leidimą Lietuvos šeimų sąjūdžio organizuojamam mitingui prie Seimo motyvuodama sprendimą saugumo užtikrinimu, tačiau leido jį organizuoti Katedros aikštėje.
Naujausi komentarai