Kalėdų šventė sunkiai įsivaizduojama be žaliaskarės eglutės. Tačiau kaip iš gausybės alternatyvų išsirinkti tokią, kurią papuošę mažiausiai nuskriausime gamtą?
Eglučių – į medelyną
Draugiškiausias gamtai variantas, pasak Lietuvos žemės ūkio universiteto Ekologijos katedros docento Slavamiro Mirino, puošti vazone pasodintą eglutę. Ypač tiems, kurie gyvena nuosavame name, turi kaimus ar sodybas, ir pasibaigus šventiniam laikotarpiui galėtų medelius pasodinti.
Kalėdines žaliaskares vazonuose specialistas pataria pirkti tik medelynuose. "Gali būti, kad prekybos centruose parduodamos eglutės yra iškastos ir tik tada pasodintos vazonėlyje. O medelynuose medeliai juose auginti nuo pradžių", – aiškino S.Mirinas. Dar viena priežastis rinktis egles medelynuose – kaina. Prekybos centrai paprastai jas parduoda 5–15 litų brangiau.
Plastikinė – ne išeitis
Didžiuosiuose prekybos tinkluose dirbtinių eglučių parduodama gerokai daugiau nei gyvų. Dabar joms ir įvairios nuolaidos taikomos. Žmonės iš plastiko pagamintas eglutes dažnai renkasi ne praktiniais sumetimais (nebyra spygliai), bet ir tikėdami, kad puošiant vis tą pačią eglutę tausojama gamta. Tačiau reikėtų prisiminti, kad kartą nusprendę tą plastikinį medelį išmesti, jis, skirtingai nei tikras, irs ne vieną ir ne du šimtus metų.
"Manau, žmonės plastikines eglutes renkasi iš tingėjimo, nenorėdami prižiūrėti gyvos. Tokiu atveju geriau rinktis tikros eglės šaką. Praktiškiausia – kėnio arba pocūgės. Jų spygliai ant šakos išsilaiko net iki kovo 8 d.", – įsitikinęs S.Mirinas. Ir vienų, ir kitų šakų galima įsigyti pas miškininkus, medelynuose. Pats L.Mirinas šiemet įsigijo tris eglutes. Visos – vazonėliuose. "Anūkams paaiškinau, kad pavasarį jas sodinsime ir jei jos išaugs, kitąmet puošime lauke", – pasakojo ekologas.
Ekologai nepasmerks
Tiems, kas nuspręs pirkti vazone augančią žaliaskarę, vertėtų žinoti, kaip reikia ja pasirūpinti po šventinio laikotarpio. Svarbu nelaikyti medelio esant itin žemai oro temperatūrai. Geriausia, kad ji būtų nežemesnė nei 10 laipsnių. O pavasarį pasodinus medelį būtina jį laistyti. "Geriau kartą per savaitę supilti kokį kibirą, nei kasdien pilti po puodelį. Jokių priedų nereikia, pakanka vandens", – sakė L.Mirinas.
Nereikia bijoti puošti ir jau nukirstų eglučių. "Auginamos specialios eglučių plantacijos, kurios bus iškirstos nepaisant to, ar mes jas pirksime, ar ne", – gailinčius miško ramino S.Mirinas. Šios eglutės kertamos ne miške, o, pavyzdžiui, po elektros ar kitais laidais želdinamame plote, kuris netinkamas ilgaamžiam miškui auginti. "Yra kaip yra – dar gajos anų laikų tradicijos, tikrai galima tas eglutes pirkti, – sakė ekologas. – Nors prieš 50 metų, kai buvau mažas, eglutę įsivaizduodavome tik miške papuoštą."
Rinktis gražiausią?
Kaip atskirti, ar jums siūlo savavališkai miške nukirstą, tai yra, vogtą eglę, ar specialiai tam užaugintą? "Miške augusios eglutės dažniausiai būna ištįsusios, jų šakos – nesimetriškos. O augintos medelynuose, specialiai Kalėdoms ir Naujiesiems metams, paprastai būna vienodos iš visų pusių", – aiškino S.Mirinas.
Specialistas pataria po švenčių eglučių nemesti į šiukšliadėžes, verčiau su vaikais surengti eglučių išlydėtuves į mišką. Medelius po švenčių dažniausiai renka miestų savivaldybės. Tuomet eglių perdirbimu ir sunaikinimu jau rūpinasi miškininkai. "Be to, ir vaikams smagiau tikėti eglės gyvybingumu, kad iki kitų metų ji dar paaugs ir bus galima vėl ją puošti", – sakė S.Mirinas.
Naujausi komentarai