Iki šiol tiksliai nežinoma, kokios Kalvarijų turgaus pajamos. Vilniaus savivaldybės politikai stebisi, kaip Halės turgus iš milijoninio pelno savivaldybei per metus sumoka 1,2 mln. litų nuomos, o tris kartus didesnis Kalvarijų turgus miesto iždo nepapildo nė litu.
Turguje klesti korupcija
Kalvarijų turgaus valdžios keičiasi, tačiau rinkliavų tvarka – ne. Iki šiol po turgavietę šmirinėja kontrolieriai, nešini kasos aparatais, ir renka rinkliavas iš prekiautojų, tačiau atrodo, kad ne iš visų. Vietiniai kalba, kad kam nori kontrolieriai čekį išspausdina, o tam, kas labiau patinka, leidžia prekiauti nemokamai arba bent jau pigiau.
Už kioskelių nuomą mokesčiai taip pat renkami netvarkingai. Dėl neaiškių priežasčių dalis kioskų išnuomota žemesnėmis nei rinkos kainomis. Yra ir tokių paradoksų, kad lauke prekiaujantys asmenys už vietą moka kone dvigubai brangiau nei prekiautojai už šildomą kioskelį.
Kad turgavietėje sudaryta palanki terpė korupcijai, liepą pastebėjo ir Vilniaus miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba. Per savaitę vykusią patikrą nustatyta, kad iš 89 prekiautojų 14 dirbo be bilietų. Vienas jų, prekiaujantis žoliapjovėmis, buvo užėmęs dvi palapines ir papildomą plotą prie nuomojamų kioskų, tačiau už jį nemokėjo. Nors pažeidimai buvo akivaizdūs, visų nuostabai tikrinant dalyvavusi kontrolierė Maria Veres patikros protokolą pasirašyti atsisakė.
Pasiūlė mokėti per banką
Kyla įtarimų, kad pati Kalvarijų turgaus valdžia toleruoja neskaidrų mokesčių rinkimą. Mat iki šiol nepatvirtinta turgaus mokesčių surinkimo tvarka. Prekiautojams kontrolierius čekius duoda kaip nori ir kada nori. Vienas čekis gali būti išspausdintas 6 val., kitam – 9 val., trečiam – likus pusvalandžiui prieš uždarant turgų.
"Kalvarijų turgavietės centrinėje kasoje kontrolieriai prekeivių įplaukas iš įvairių prekybos zonų įmoka darbo pabaigoje. Kontrolieriai dalį kasos čekių paima iš ryto, per dieną dar ima papildomai. Bendrovėje nenustatytas laikas, kada kontrolieriai turi įmokėti įplaukas į centrinę kasą. Kontrolieriai neturi kasos aparato, kuris fiksuotų čekio išdavimo laiką. Taip sudaroma prielaida piktnaudžiauti", – rašoma Vilniaus miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos ataskaitoje.
Pastarieji, šokiruoti patikros rezultatų, suskubo teikti turgaus vadovybei pasiūlymus, kaip būtų galima pažaboti prekyvietėje klestinčią korupciją. Turgaus vadovybei rekomenduota pirmiausia atsisakyti piniginių operacijų atsiskaitant gryna valiuta. Siūlyta įvesti ne dienos, bet ilgalaikes sutartis su prekiautojais ir sudaryti šiems sąlygas sumokėti rinkliavą banke.
Taip pat siūlyta rinkliavas rinkti ne ištisą dieną, o konkrečiai nustatytu laiku, geriausia ryte. Tam esą privalu įrengti normalias kasas, kad čekyje matytųsi ir atsiskaitymo laikas. Be šio čekio siūlyta neleisti prekiautojui užimti darbo vietos. Kad nebūtų spekuliacijų, visus čekius ar kitokius dokumentus, įrodančius, jog sumokėta rinkliava, siūlyta laikyti viešai ant prekystalių ar prekybos vietose pakabintose lentelėse. Neturinčius šių dokumentų prekiautojus siūlyta bausti teisės aktuose numatyta tvarka. Baudas už netvarkingą mokesčių rinkimą rekomenduota įvesti ir turgaus kontrolieriams. Šie turėtų į kasą įmokėti tokią sumą pinigų, kuri nebuvo gauta iš rinkliavos.
Priešinasi tvarkai
Kalvarijų turgaus administracija iš dvylikos Vilniaus miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos pateiktų rekomendacijų įgyvendino tik į dvi: sunumeravo turgaus prekyvietes ir sutiko įvesti baudas kontrolieriams. Šiems baudų grėsmė fiktyvi, nes taip ir lieka neaišku, kiek iš tiesų mokesčių nesurenkama.
Tačiau sugriežtinti rinkliavos tvarką pagal Vilniaus miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos siūlomą modelį turgaus direktorius Audrius Barauskas atsisakė. Esą šie siūlymai sunkiai įgyvendinami.
Savivaldybės kontrolierius Šarūnas Skučas pabrėžė, kad pastarieji du pakeitimai iš esmės korupcijos turguje nepažaboja. O direktoriaus priešinimasis atsižvelgti į kitas rekomendacijas esą kelia įtarimų.
"Visi mūsų pasiūlymai teikti turint vieną tikslą – kad turguje būtų surenkama daugiau mokesčių ir būtų užkirsta galimybė nusukti rinkliavas ne į tą kišenę. Dabartinė tvarka sudaro palankias sąlygas slėpti dalį susirinktų mokesčių. Pinigai gali nusėsti tiek kontrolierių, tiek kieno nors kito iš administracijos kišenėje", – sakė Š.Skučas.
Ketina parduoti turgų
Turgaus patikros ataskaitą Vilniaus miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba perdavė savivaldybės Kontrolės komitetui bei pačiam merui Viliui Navickui. Vilniaus miesto valdžia pasiryžusi vykdyti kardinalias pertvarkas: turgavietę išnuomoti keliems dešimtmečiams arba ją apskritai parduoti. Esą tai vienintelis būdas pažaboti Kalvarijų turguje klestinčią korupciją.
"Dar prieš keletą mėnesių buvo kalbėta, kad turguje būtina panaikinti rinkliavas grynaisiais pinigais. Reikia su prekiautojais sudaryti ilgalaikes sutartis, kad jie atsiskaitytų per banką. Jeigu savivaldybės kontrolierius pateikė tokius pasiūlymus turgaus vadovui, manau, jis juos ne iš piršto išlaužė, o patikrino, ar tai gali būti įgyvendinama. Todėl jei paaiškėtų, kad turgaus vadovybė nesugeba ar nenori įvykdyti kontrolieriaus reikalavimų, mes turime pakankamai priemonių jiems priversti tai padaryti. Pavyzdžiui, išnuomoti turgų privačiai bendrovei ", – grūmojo Vilniaus vicemeras ir bendrovės "Kalvarijų turgus" stebėtojų tarybos pirmininkas Romas Adomavičius.
Direktorius kaltinimus atmeta
Kalvarijų turgaus direktorius direktorius A.Barauskas "Vilniaus dieną" tikino, kad kontrolieriaus pareiškimai, esą jis atsisakęs vykdyti kitus pasiūlymus, ne visai tikslūs. Direktoriaus tvirtinimu, šiuo metu pasirašomos mėnesio sutartys su nuolatiniais turgaus prekiautojais. Abonentinį mėnesio mokestį prekiautojai mokės nuo rugsėjo 1-osios. Tiesa, šie atsiskaito tiesiogiai turgaus buhalterijai. Esą per banką pervesti pinigus ne visi sugeba.
"Jūs supraskite, tai buvo pasiūlymai, ne reikalavimai. Ir ne viskas per vieną dieną padaroma. Šiuo metu prekiautojai už abonementus atsiskaito turgaus kasoje, gauna pajamų orderį. Duomenys įvedami į buhalterinę programą, kad niekas nemanytų, jog tai – pinigų paėmimas į rankas. Dėl to nematau skirtumo, kur mokėti: į banką ar į kasą. Be to, daugelis prekiautojų net nežino, kas yra elektroninė bankininkystė, ir į banką nė vienas neina mokėti. Yra nemaža dalis močiučių, kurios apie internetą ir banką supranta neypač daug", – aiškino A.Barauskas.
Taip pat esą netiesa, kad savivaldybė iš turgaus negauna jokių pajamų. A.Barausko tikinimu, kas mėnesį miesto iždą Kalvarijų turgus papildo 38 tūkst. litų, o ateityje mokestį ketinama dar didinti.
Naujausi komentarai