Vilniuje ir Kaune Sąjūdis (LPS) gimė su skirtingomis Lietuvos ateities idėjomis. Būtent Kaune pirmiausiai pareikšta, kad LPS tikslas - nepriklausomybė, o ne suverenitetas SSRS sudėtyje.
Iš mokyklos - į buldozerį
1988 metų birželio 10 d., kai Vilniuje įkurtos LPS iniciatyvinės grupės atstovas filosofas Arvydas Juozaitis atvažiavo skaityti paskaitos Kauno architektų namuose, Kazimieras Uoka buvo Leningrade.
„Važinėjome su bendraminčiais po visą SSRS ir steigėme nepriklausomas profsąjungas, kuriose tuo metu jau buvo du tūkstančiai narių. Apie šią mano veiklą, matyt, buvo žinoma Kaune. Man nedalyvaujant birželio 10 d. susitikime su A.Juozaičiu, buvau išrinktas į Kauno LPS iniciatyvinę grupę.
Ji buvo įkurta spontaniškai, niekam „nediriguojant" iš anuometinės Lietuvos valdžios", - prisiminė K.Uoka.
K.Uokos sumanymas kurti nepriklausomas profsąjungas nebuvo atsitiktinis. Dar mokydamasis mokykloje jis rašė trumpučius atsišaukimus, raginančius okupantus palikti Lietuvą. Moksleivis pats juos klijavo gatvėse naktimis. Saugumiečiai jį įsidėmėjo. Vėliau tai tapo kliūtimi K.Uokai, baigusiam istorijos studijas, dirbti mokytoju. Tuomet jis ketvirčiui amžiaus pasirinko buldozerį ir veiklą Sąjūdyje.
Mitingas už bažnyčią
Birželio 26 d. Kauno LPS iniciatyvinė grupė surengė pirmąjį savo mitingą, kuriame reikalavo nutraukti J.Poželos rajono komunistų partijos ir vykdomojo komitetų priestatų statybą prie Šv.Gertrūdos bažnyčios. Su šiomis statybomis kovojo ir aktorė Rūta Staliliūnaitė. Jos kartu su Laimonu Noreika rašytas laiškas buvo išspausdintas „Gimtajame krašte".
„Tai buvo pirmas viešas Kauno sąjūdininkų pasirodymas.
Tame mitinge atsirado ir pirmosios trispalvės, suplevėsavusios, atrodo, buvusio politkalinio Stasio Pancernos dukrų rankose. Mitingas vyko prie dabartinės miesto savivaldybės pastato. Į renginį atsinešėme tribūną iš Architektų namų ir žalių raiščių su juose pavaizduotais geltonais Gedimino stulpais. Tuos raiščius pasiuvo mano paprašytas rokeris, grojęs anuomet populiarioje grupėje „Tigro metai". Pasiūliau keliems tvirtesniems vyrukams užsirišti tuos raiščius ir žiūrėti tvarkos, tačiau niekas neišdrįso - žmonės dar buvo sukaustyti baimės. Tad aš vienas vaikščiojau su žaliu raiščiu ant rankovės", - pasakojo A.Patackas, į iniciatyvinę LPS grupę Kaune išrinktas, kaip ir K.Uoka, už akių.
Įsimintiniausias - Santakoje
Kai Kaune įsikūrė LPS iniciatyvinė grupė, A.Patackas buvo neseniai grįžęs iš vadinamųjų Saugumo rūsių Kaune, kur beveik metus kalėjo už antitarybinę veiklą - pogrindžio spaudos redagavimą. Vėlų 1988 m. birželio 10-osios vakarą pas A.Patacką į namus atėjo keli susitikimo su A.Juozaičiu dalyviai ir pranešė apie spontanišką iniciatyvinės grupės įkūrimą bei Algirdo išrinkimą į ją.
Tuoj po to susitikti su Kauno iniciatyvine grupe, pasidomėti jos sudėtimi, planais iš anuometinės valdžios atvyko Justas Paleckis. Anot A.Patacko, po susitikimo pasklido gandas, esą J.Paleckiui kauniečiai nepatikę - mat iniciatyvinėje grupėje buvo du politiniai kaliniai (A.Patackas ir Vidmantas Povilionis).
Į pirmąjį iniciatyvinės grupės susirinkimą A.Patackas ėjo su nerimu. „Kai kas iš pirmųjų LPS aktyvistų Kaune į mus su V.Povilioniu žvelgė įtariai - juk abu buvome „zekai". Nepaisant to, pradėjome aktyvią veiklą. Kaune greitai susiformavo ypatinga struktūra - LPS rėmimo grupių įgaliotiniai ir jų susirinkimai. Pirmieji įgaliotinių susirinkimai vykdavo buvusios Radijo gamyklos salėje, o centrinė būstinė liko Architektų namuose. Vėliau ji perkelta į kitas patalpas K.Donelaičio ir V.Putvinskio gatvėse", - aiškino A.Patackas.
Per LPS rėmimo grupes įvairiose gamyklose buvo gaunama lėšų ir kitos paramos paminklams atstatyti, masiniams mitingams rengti. Vienas įsimintiniausių mitingų, kurį organizavo Sauliaus Griciaus vadovaujami žalieji, vyko 1988 m. rugpjūčio 2 d. Santakoje. Tąkart jame dalyvavo 50 tūkstančių žmonių.
Vėliavą saugojo kardinolas
„1988-aisiais buvo rizikinga platinti dar nelegalią Sąjūdžio spaudą - mitinguose padėdavome ją ant motociklų sėdynių ir nueidavome. Žmonės patys pasiimdavo informacinius lapelius, - apie atsargumo priemones pasakojo A.Patackas. - Tų pačių metų rudenį, spalio devintąją, virš Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšto suplevėsavo trispalvė - ją, įpareigoti LPS Kauno tarybos, iškėlėme kartu su K.Uoka. Nuo bokšto viršaus matėsi visos Kauno centro gatvės, kurių šaligatvius užtvindė žmonės. Šio reginio niekada nepamiršiu."
Žaliaraiščiai tris paras prieš vėliavos iškėlimą budėjo prie bokšto - baimintasi saugumiečių šunybių (galėjo, pavyzdžiui, užmūryti duris). Kardinolo Vincento Sladkevičiaus Kauno arkikatedroje bazilikoje pašventinta ir iškilmingai per visą miestą nešta vėliava sklandžiai pakilo stiebu virš bokšto. Naktį sąjūdininkai nuėmė pašventintą vėliavą (juos į bokštą įleido jaunas varpininkas Julius Vilnonis), surašė Kauno klinikų garaže (ten dirbo A.Patackas) tai patvirtinantį aktą ir nunešė vėliavą bei protokolą saugoti pas kardinolą. Vietoje nuimtos vėliavos bokšte suplevėsavo kita.
Muzikinio teatro fenomenas
Kauno muzikinis teatras K.Uokai - ypatingas pastatas. „Būtent šiame teatre Lietuva 1940-aisiais neteko nepriklausomybės, o 1989-ųjų vasario 15-ąją čia vykusioje neeilinėje LPS Seimo sesijoje, ryžtingai reikalaujant Kauno tarybai, buvo priimta deklaracija dėl siekio atkurti Lietuvos nepriklausomybę. Tai buvo įvadas į Kovo 11-ąją. Nesuprantu, kaip iki šiol ant Kauno muzikinio teatro nėra tokiai svarbiai datai skirtos atminimo lentos", - stebėjosi K.Uoka. Jis dabar gyvena iš signataro rentos ir savo laisvalaikį bei patirtį skiria visuomeniniam judėjimui „Piliečių sąšauka".
K.Uoka yra įsitikinęs, kad Kauno laukia gera ateitis. „Iš šio miesto yra daugiausiai išvažiavusiųjų dirbti į užsienį. Dabar jie, oresni, išmintingesni ir turtingesni, pamažu grįžta namo. Kaunas tai netrukus pajus gerąja prasme", - įsitikinęs K.Uoka.
Pavadino dvasios vėliava
Liudvikas Simutis, kaip ir jo bendramintis A.Patackas, iki Sąjūdžio atsiradimo dalyvavo antitarybinėje veikloje ir daugiau nei 20 metų už tai kalėjo SSRS lageriuose. Grįžęs į Lietuvą dirbo staliumi, elektriku, zakristijonu. Susitikęs buvusį politinį kalinį kunigą Alfonsą Svarinską, pasinėrė į antitarybinę veiklą.
„Tarp daugybės patriotiškai nusiteikusių žmonių, su kuriais man teko laimė bendrauti, buvo žinomas aktorius Kęstutis Genys. Jis sovietmečiu rašė eilėraščius, kurių jokia leidykla nebūtų spausdinusi. Aš pasišoviau pogrindinėje spaustuvėje AB išleisti Kęstučio eilėraščių knygelę. Kad autorius nenukentėtų, knygutės įžangoje parašiau, kad ji spausdinama be autoriaus sutikimo. K.Genio eilėraščių knyga „Ugnies kryžius" pasirodė 1989 metais. Tiražas buvo nedidelis ir kažin ar kas yra ją išsaugojęs", - abejojo L.Simutis.
Kauno sąjūdininkų veikloje L.Simutis, buvęs politinis kalinys, atvirai nedalyvavo - nenorėjo jiems pakenkti, tačiau aktyviai veikė kitaip, vis kartodamas, kad Sąjūdis savo veiklą pirmiausia turi pradėti nuo žmonių dvasios skaidrinimo, o ne nuo ekonomikos reikalų. „Sąjūdžio metais žmonės aukojo nepriklausomybės siekiui savo laiką, santaupas, brangenybes, automobilius ir net gyvybę, o dabar? Dabar žmonių dvasia aptemusi, nes istorinis procesas juda, deja, lėčiau, nei mes norėtume", - dėstė L.Simutis, kartu su žmona auginantis tris sūnus ir tris dukras. „Jis buvo mūsų dvasios vėliava", - taip apie L.Simutį atsiliepė A.Patackas.
Naujausi komentarai